ORUÇ AÇMA LOKMASINDA KARDEŞLİK VURGUSU, Sarıyer Posta

logo

ORUÇ AÇMA LOKMASINDA KARDEŞLİK VURGUSU

ORUÇ AÇMA LOKMASINDA KARDEŞLİK VURGUSU

Sarıyer Belediyesi, Muharrem ayının son günü dolayısıyla oruç açma lokması düzenledi. Başkan Şükrü Genç, Kerbela’da yaşanan zulme değinerek, “Yüzyıllar önce yaşanmış bu kıyımın matemindeyken bile kardeşçe bir arada yaşamanın önemini dile getiriyoruz” dedi.

Sarıyer Belediyesi’nin Muharrem ayının son günü dolayısıyla düzenlediği oruç açma lokması, Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Sarıyer CHP İlçe Teşkilatı yönetimi ve üyeleri, Hacı Bektaş-i Veli Anadolu Kültür Vakfı yöneticileri, Sarıyer İmam Hüseyin Cemevi yönetimi ve halkın katılımıyla gerçekleşen oruç açma lokması, Eren Yıldırım Dede’nin sofra duasıyla başladı. Ardından Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Tuncer Baş ve Sarıyer İmam Hüseyin Cemevi Başkanı Ebuzeyit Kıral birlik ve kardeşliğe vurgu yapan konuşma gerçekleştirdiler.

“KERBELA, UNUTULMAMASI GEREKEN BİR KIYIM”

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ise, Kerbela’da yaşanan zulmü anarak başladığı konuşmasında şunları kaydetti: “Kerbela Olayı, insanlık adına büyük utanç ve unutulmaması gereken büyük bir kıyımdır. Simgesel bir örnek teşkil etmesi açısından da son derece manidardır. Bugün bile dünyanın birçok yerinde devam eden kardeş kavgalarının her biri ‘Kerbela Olayı’ değil midir? Tam da bu yüzden bizler, yüzyıllar önce yaşanmış bu kıyımın matemindeyken bile kardeşçe bir arada yaşamanın önemini dile getiriyoruz” dedi. Başkan Genç, konuşmasının ardından “Kerbela” adlı bir şiir okudu.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » »
740 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.