ORMANLARIMIZI KORUMAK TÜM İSTANBUL’UN GÖREVİ, Sarıyer Posta

logo

ORMANLARIMIZI KORUMAK TÜM İSTANBUL’UN GÖREVİ

ORMANLARIMIZI KORUMAK TÜM İSTANBUL’UN GÖREVİ

Kuzey Ormanlarının ranta açılarak, lüks villa ve sitelerle yapılaştırılan Kilyos ve Demirciköy bölgesinde oyunlar bitmiyor. Uzunya Koyu ve çevresindeki bölgede eşsiz koylara bakan genç çam ormanları, ‘gençleştirme bahanesiyle’ tıraşlanıyor ve yerlerine cılız fidanlar dikiliyor.

Kuzey Ormanlarında rant oyunu sürüyor. Kilyos ve Demirciköy’ün ranta açılmasının ardından şimdiki hedef Uzunya Koyu. Doğal güzellikleriyle bölgenin eşsiz koylarına bakan genç çam ormanları, gençleştirme bahanesiyle tıraşlanıyor. Yerlerine ise cılız fidanlar dikiliyor. Kuzey Ormanları; İstanbul’un oksijen ve su deposu, peyzaj ve biyolojik çeşitlilik kaynağı olarak, yaşamsal bir değer taşıyor. Burada bir ağacın bile kesilmemesi, var olan haliyle korunması gerekirken, artan yapılaşma İstanbul’un geleceğini tehdit ediyor.

KANUNİ DÖNEMİNDEN BU YANA KORUNUYOR!

Kanuni Sultan Süleyman döneminden bu yana yasal koruma altında olan Belgrad Ormanları, 2011 yılında Muhafaza Ormanı statüsünden çıkarılmış, 9 ayrı tabiat parkına dönüştürülmüştü. Bu hamle, orman alanı içindeki yapılaşmayı hukuken kolaylaştırmıştı. Bu uygulama değiştirilmediği takdirde Kuzey Ormanları’nın sonunu getirebilir.

VAR OLMAYAN ORMANLARA DÖNÜŞTÜRÜLEN BÖLGE

Söz konusu uygulama büyük bir yapılaşma riski taşıyor. Tıraşlanmış ve adeta var olmayan ormanlar haline getirilmiş bölge üzerinde imar kararı ve girişimleri daha kolay yapılacak. Nitekim 2014 yılında, Kuzey Ormanları’nı barındıran Kilyos Gümüşdere ve Kısırkaya bölgesinin, “bir yakınlarının iflas etmemesi için hatırlı birinin ricasıyla” imara açıldığı belgelenmiş, buna karşın tüm bölge ormanları ve eşsiz kumullarda betonlaşma başlamıştı.

MESELE İSTANBUL’UN GELECEĞİ

Eğer Kuzey Ormanlarını ve geleceğimizi korumak istiyorsak, bu konuda sadece Sarıyerlilere değil tüm İstanbullulara görev düşüyor. Sarıyer Posta Gazetesi olarak; İstanbul’u, doğayı, yeşili ve gelecek nesilleri düşünen herkesi duyarlı olmaya; çevre örgütlerini de konuyu takip etmeye çağırıyoruz…

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » »
551 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.