OKUL ÖNCESİ EĞİTİMDE YENİ SİSTEM ‘REGGIO EMILIA’ Sarıyer Posta

logo

OKUL ÖNCESİ EĞİTİMDE YENİ SİSTEM ‘REGGIO EMILIA’

OKUL ÖNCESİ EĞİTİMDE YENİ SİSTEM ‘REGGIO EMILIA’

 

Her geçen gün değeri artan okul öncesi eğitim, çocukların gelişimlerini doğru ellere teslim etme açısından çok önemli bir hal aldı. Bu alanda sahip olduğu 23 yıllık deneyimini, Zekeriyaköy’de açtığı “Mutlu Ağaç Çocuk Anaokulu” ile taçlandıran Nalan Parer, okulda İtalyan eğitim yaklaşımı olan Reggio Emila sistemini benimsediklerini söyledi.

Okul öncesi eğitim alanında 23 yıllık deneyime sahip olan Nalan Parer, sağlıklı nesiller yetiştirme konusunda elde ettiği eğitim tecrübesini Zekeriyaköy’de açtığı Mutlu Ağaç Anaokulu’yla taçlandırdı. ‘Organik anaokulu’ olarak tanımladığı Mutlu Ağaç Anaokulu’nda özgün ve farklı bir konseptle hizmet verdiklerini anlatan Parer, okulda İtalyan eğitim yaklaşımı olan Reggio Emila sistemini benimsediklerini söyledi.

ÇOCUK EKSENLİ EĞİTİM

Reggio Emilia sistemiyle ilgili bilgiler veren Parer, “Bu sistemde çocuk odak noktasında bulunuyor. Öğretmen ise çocuğa gerekli ortam ve ekipmanı sağlayan bir yol gösterici. Ayrıca çocuklar karar verme ve sorumluluk alma konusunda desteklenip teşvik ediliyor. Bu sistemin en önemli amaçlarından biri ortamı kullanmak… Sınıfların fiziksel şartları, çocukların öğrenmesini kolaylaştıracak şekilde hazırlanıyor. Ayrıca çocuklar karar verme aşamasında diğer sistemlere göre bir tık daha ön planda. O yüzden de yapılan işlerde projeyi çocuk başlatıyor ve çocuk devam ettiriyor” dedi.

PARER: SANAT BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

Nalan Parer, alanında profesyonel eğitmenlerle çalıştıklarını belirterek şöyle devam etti: “Standart bir anaokulunda genelde sınıflarda bir öğretmen ve bir yardımcı öğretmen vardır. Burada ise her branşın profesyoneli olan insanlar var. Mesela resim atölyemizde mesleği ressamlık olan bir eğitmen, drama dersinde de bu konuda eğitim alan bir kişi olacak. Müzik derslerine, konservatuar eğitimi aldığımız için ben ve eşim gireceğiz. Sanat bizim için çok önemli; değişik müzik türleri dinlemek, ressamlarla ve heykeltıraşlarla çalışmak, doğayla vakit geçirmek çok önemli.”

“ÇOCUKLAR DA KARAR VERİCİ OLMALI”

Mutlu Ağaç Anaokulu’nu ‘Organik anaokulu’ olarak tanımladığını ifade eden Parer, “Bir köy okulunu düşünün. Çocuklar topraklarla, killerle oynuyorlar; bir nesneyi şekillendiriyorlar. Benim yapmak istediğim de doğayı kullanmak. Sınıflarda ise branşlarla eğitimi zenginleştirmek. Çocuklarımızın yaşadıkları ortamla ilgili farkındalıkları oluşmalı. Sorumluluk almalılar. 2 buçuk 3 yaşında bir çocuk sorumluluk almaz diye bir şey yok. Bugün çocukların her şeyleri, tüm planlamaları aileleri tarafından yapılıyor. Biz çocuklar da karar verici olsun istiyoruz” dedi.

“ÇOCUKLAR MERAK ETMELİ”

Parer, sınıflarında en fazla 12 çocuğa eğitim vereceklerinin altını çizerek; “Sıcakkanlı, çocukları ve çocuklarla oyun oynamayı seven bir ekibiz. Çocuk, ‘Okula gitmek istemiyorum’ diye değil; sevinerek, ‘Acaba yarın ne olacak’ diye merak ederek gelmeli. Biz bu ortamı sağlayacağız. Çünkü çocuklar merak ederlerse daha kolay öğrenirler” diye konuştu.

“MODERN BİR KÖY OKULUYUZ”

Modern bir köy okulu şeklinde eğitim verdiklerini belirten Parer, “Biz okulumuzda televizyon ve bilgisayar bulundurmuyoruz. Dolayısıyla çocuklarımızın dijital ortamdan uzakta kalabildikleri saatler yaratmış oluyoruz. Yoğurdu, ekmeğimizi kendimiz pişiriyoruz. Tavuklarımız var. Onların yumurtalarını kullanıyoruz. Günlük taze süt alıyoruz. Mevsiminde sebze ve meyve tüketiyoruz” ifadelerini kullandı.

Zekeriyaköy Mah. Çitlenbik Bölgesi. Akzambak Sok: No:7 Sarıyer

www.mutluagac.com Tel: 0212 341 01 41 – Gsm: 0530 153 47 42

Etiketler: » » » » » » » » » » » » »
2500 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.