Muhtarlar kültür merkezini özel kuruluşa kiralayan Şükrü Genç'e öfkeli

logo

Muhtarlar kültür merkezini özel kuruluşa kiralayan Şükrü Genç’e öfkeli

Muhtarlar kültür merkezini özel kuruluşa kiralayan Şükrü Genç’e öfkeli

AAZekeriyaköy Kültür Merkezi’ni sosyal, kültürel ve eğitimle ilgili bir etkinlik alanı ya da halk yararına başka bir amaçla kullanmak yerine Fuat Paşa Oteli’nin sahibine 10 yıllığına kiralayan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’e tepkiler sürüyor.

Kültür Merkezi’nin kendilerine sorulmadan kiraya verilmesini şaşkınlıkla karşılayıp, Başkan Şükrü Genç’i ağır bir dille eleştiren Zekeriyaköy, Demirciköy ve Uskumruköy Muhtarları, “Belediye Başkanı her konuşmasında, ‘Halka sormadan hiçbir şeye imza atmayacağım. İçinde halkın yeri olmadığı hiçbir projeyi uygulamayacağım” diye konuşuyor ama halkın yararlanması için yapılan bir binayı kiralarken bile sormuyor. Bu ne tutarsızlık. Başkan bu binayı kiralarken kime sordu?” dediler.

CYerel seçimden sonra mahalle statüsüne kavuşacak olan 8 köyden üçünün muhtarlığını yapan Demirciköy Muhtarı Ali Kaptan, Zekeriyaköy Muhtarı Semra Özkaya ile Uskumruköy Muhtarı Halil Özkaya, Kültür Merkezi’nin bu üç köyde yaşayan vatandaşlar tarafından çeşitli amaçlarla kullanılabilecekken kiraya verilmesine en fazla tepki veren kişiler oldu. Muhtarlar tepkilerini şu şekilde ifade ettiler:

SEMRA ÖZKAYA (ZEKERİYAKÖY): “NİKAN SALONU OLARAK KULLANMAK İSTEDİK VERMEDİLER”

“Belediye çok büyük yanlış yaptı. Biz, Kültür Merkezi’ni civar köylerde yaşayan halkın nikah salonu olarak kullanması için teklifte bulunmuştuk ancak kabul etmediler. Giderayak özel bir kuruluşa kiraya verdiler. Oysaki biz bir karış yer bulup, halkın yararına yatırım yapalım diye çaba harcıyoruz. Bina zaten 5 yıldır bomboş duruyordu. Ben buna bir anlam veremedim. Başkan giderayak koskoca binayı on yıllığına verdi. Nikan salonu olarak tahsis edilseydi, düğün, nişan ya da başka bir etkinlik yapacak köylülerimiz yer arayışına girmezdi.”

DALİ KAPTAN (DEMİRCİKÖY): “KİRALANMASINI DOĞRU BULMUYORUZ”

“Muhtar olarak hiç kimse bana bir şey sormadı. ‘Kiraya vereceğiz ya da şu amaçla kullanacağız, siz ne diyorsunuz?’ diye sormadılar. Bu bina yıllardıan beri atıl bir şekilde tutuldu, birkaç etkinlik yapıldı o kadar. Oysaki Belediye Başkanı çevredeki köy ve mahallelerin muhtarlarını toplayıp, ‘burayı nasıl kullanalım, ne gibi faaliyetler yapalım?’ diye sorsaydı, biz de mahallelerimizde yaşayan insanların istek ve talepleri doğrultusunda düşüncelerimizi söyler, ortak bir fikir oluşmasını sağlardık. Ancak burası köylerde yaşayan vatandaşların sosyal ve kültürel ihtiyaçlarına yönelik faaliyetler gerçekleştirilmesi için yapılmış olsa bile hiçbir zaman öyle olmadı, bir de duyduk ki kiraya verilmiş. Bunu doğru bulmuyoruz. Halk için kullanılmalıydı. Belediye emrivaki yapıp, halkın malını özel kuruluşa verdi. Başkan bu binayı kime sordu da kiraladı?”

HALİL ÖZKAYA (USKUMRUKÖY): “BELEDİYE BAŞKANIMIZ YANLIŞ BYAPMIŞ”

“Kiralama olayı yanlış olmuş. Binanın başkasına verildiğini basından öğrendim. Belediye hiçbir şekilde bize ulaşıp, görüşümüzü sormadı. Oysaki yöre halkının hem sosyal hem kültürel amaçlı kullanacak böyle binalara büyük ihtiyacı var. İnsanlarımız nikah ve düğün salonlarından randevu alamıyorlar, alanlar ise çok yüksek ücret ödüyor. Belediye yeni bir nikah salonu yaptırıyor ama bizlere çok uzak. Bu binayı aynı amaçla kullanabilirdik. Belediye Başkanımız yanlış yapmış. Çok geniş bir arazi içinde görkemli bir bina yapıldı ama yıllarca hiçbir işe yaramadı. Nasıl iştir anlayamadım. Bir çay bahçesi bile olamadı maalesef.”

 

1984 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.