Milli boksör Kılıç Sarıyerli kadınların sosyo - kültürel çıtasını yükseltiyor

logo

Milli boksör Kılıç Sarıyerli kadınların sosyo – kültürel çıtasını yükseltiyor

Milli boksör Kılıç Sarıyerli kadınların sosyo – kültürel çıtasını yükseltiyor

 

DSCF3025Milli boksör, karate eğitmeni ve fitness hocası Çiğdem Kılıç, Sarıyer’in beş köyünde yaşayan kadınların sosyal ve kültürel alanda gelişmelerini sağlamak için rekreasyon çalışması yürütürken, 10 mahallede de sağlıklı yaşam için spor programı uyguluyor.

Sportif çalışmalarını Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aysel Pehlivan’ın danışmanlığında yürüten Çiğden Kılıç, köylerde uyguladığı rekreasyon projesi için de aynı üniversiteden Yrd. Doç. Dr. Ümit Kesin ile Dr. Abdurrahman Kepoğlu’nun danışmanlığından 4yararlanıyor.

KÖYLÜYE HİZMETİ KÖYDE GÖTÜRMEK GEREK

Yaptığı çalışmanın temelinde belediye ile halkı bir araya getirip, halkın sorunlarının çözümüne katkıda bulunmak olduğunu belirten Çiğdem Kılıç, “Ben kendi adıma iki proje yürütüyorum Sarıyer Belediyesi de destek veriyor. Başkan Şükrü Genç’e bu projeleri götürdüğümde kabul edilmeme tedirginliği yaşıyordum ama kendileri oldukça sıcak yaklaşıp, projeye destek vereceğini söyleyince rahatladım. Şu an Kısırkaya, Gümüşdere, Rumelifeneri, Uskumruköy ve Demirciköy’de uyguladığım rekreasyon projesinden insanlar çok memnun ve devam etmesini istiyorlar. Köylerimiz mahalle statüsüne kavuşsa da oralarda hala bir köy yaşamı var. Örneğin Kısırkaya’da yaşayanlar dolmuşçuluk, Gümüşdereliler tarım, Rumelifeneri balıkçılıkla uğraşıyor. Uskumruköy hizmet sektörüne yönelmiş, Demirciköy’de yaşayanlar ise karma bir çalışma içindeler. Devam eden yapılaşma, 3. köprünün yapımı bu DSCF4634köylerin ileride şehir yaşamına kavuşacağına işaret ediyor. Ama şu anda bu insanlar şehir yaşamına adapte olacak durumda değiller. Bu nedenle yaptığımız toplantılarla, gerçekleştirdiğimiz sosyal ve kültürel aktivitelerle onların daha kısa sürede ve daha kolay bir şekilde insanlarla bütünleşmesini ve kaynaşmasını sağlamaya çalışıyoruz” dedi..

MARMARA ÜNİVERSİTESİ’NDEN DANIŞMANLIK YARDIMI

Rekreasyon çalışmaları kapsamında köy kadınlarına ve çocuklara yüzme kursu açtıklarını, köylere gezici tiyatro ve sinema götürdüklerini söyleyen Çiğdem Kılıç şöyle devam etti:

DSCF3001“Aktiviteleri köylerde tanıtıp, köyde yaşayanların bunu talep edip etmediğini soruyor ve istenirse devamını sağlıyoruz. Amaç köylünün köyde yaşarken bu hizmetleri alabilmesini sağlamak. Çünkü ekonomik imkansızlıklarla şehre gelemiyorlar.

Ben bu çalışmaya başlamadan önce İstanbul’da köy olduğundan habersizdim. Beş tane Anadolu yakasında, beş tane de Avrupa yakasındaki köyü proje kapsamına aldık. Anadolu yakasındaki Cumhuriyet Köyü ile Sarıyer’in bir köyünü kardeş köy yapmayı düşünüyoruz.

DSCF2987Bu projeleri uygulamanın hiçbir siyasi bir amacı yok. Belediye Başkanımız davet edildiği toplantılara katılıp, insanlarla konuşuyor, düşünce ve taleplerini öğreniyor, lojistik desteğin artmasını sağlıyor. Köylerdeki insanların çok şeye ihtiyacı var. Bu nedenle kişisel olarak onlara destek olmaktan, gelişmelerine katkı sağlamaktan son derece mutluyum. Bu projemin de markalaşmasını istiyorum.”

10 MAHALLEDE 600 KADINA SPOR YAPTIRIYOR

Bu güne kadar Sarıyer Belediyesi’nin desteği ile ilçenin 10 mahallesinde yaşayan 600 kadına sağlıklı yaşam sporu yaptırıp, sağlık bilgilerini kayıt altına aldıklarını da belirten Çiğdem Kılıç, amaçlarının mahalle sayısını 30 çıkarmak olduğunu söyledi.

1Kadınların spor yapmaya öncelikle fazla kilolarından kurtulmak için başladıklarını ancak zaman içinde sağlık olayının öne çıktığını söyleyen Kılıç, mevcut vücut ağırlığıyla dayanıklılık ve esneklik kazandırmak için fonksiyonel grup egzersizleri yaptırdıklarını belirtti. Haftada 3 gün Belgdrad Ormanı’na giden kadınların eğitmenler eşliğinde doğada spor yaptıklarını ifade eden Kılıç, “Çalışmalara başlarken yaptığımız istatistikte insanların ilaç kullanımının maksimum düzeyde olduğunu, ev kadınlarında stresin en üst sırada olduğunu gördük. Sağlık sorunları oldukça fazla olan bu insanlar spor yapmaya başladıktan bir süre sonra burunlarından nefes alıp ağızdan vermeyi öğrendi, kalp-damar hastalığının ne olduğunu, tansiyon hastalığının, şeker hastalığın olumsuz etkilerini öğrendi. Psikolojik olarak da rahatlıyorlar. İlaçlarını bırakanlar var. Ve bu sportif faaliyetlerin devam etmesini istiyorlar” dedi.

Köylerdeki rekreasyon çalışması ile mahallelerde yürütülen sportif çalışmaların devam etmesi için Sarıyer Belediyesi bünyesin ‘Spor ve Rekreasyon Birimi’ kurulmasını gerektiğini belirten Çiğden Kılıç, “Biz olmasak bile bu çalışmaların devam etmesini istiyoruz. Belki semt evleri biraz genişletilebilir. Buralardaki salonlarda spor yaparken kullanılabilecek ayrı bir spor stüdyosu ve soyunma kabinleri yapılabilir” dedi.

2Çiğden Kılıç, sportif faaliyetlerin gerektiği şekilde yapılabilmesi, araçların ve yer temini için Spordan Sorumlu Belediye Başkan Yardımcısı Recep Yel’den de büyük yardım gördüğünü ve her işi koordineli olarak yaptıklarını ifade etti.

(Tuncay DAĞLI)

 

 

 

 

 

 

1608 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.