MHP’ den Osmanlı hanedanına maaş bağlanması teklifi

logo

MHP’ den Osmanlı hanedanına maaş bağlanması teklifi

MHP’ den Osmanlı hanedanına maaş bağlanması teklifi

MHP Meclis’e, Osmanlı hanedanından hayatta olan 77 kişiye maaş bağlanması teklifi sundu.

 

MHP Milletvekili Ekmeleddin İhsanoğlu ve Mustafa Kalaycı tarafından hazırlanıp TBMM’ ye sunulan yasa teklifinde, Osmanlı hanedanı mensuplarının uzun süre vatanlarına bağlı ve asaletlerine yakışır şekilde yaşadıkları ancak bazılarının geçim sıkıntısı çektiği, hatta kıt kanaat geçindikleri vurgulandı.

 

“Ecdat yadigarlarına sahip çıkılmalı”

Hanedan mensuplarının, 1924’teki ihraçlarından sonra çeşitli tarihlerde Türkiye’ye dönme ve vatandaşlık haklarını aldıkları kaydedilen gerekçede “Ecdat yadigarına mutlaka sahip çıkılmalı”denildi. Teklifte Türkiye veya başka ülkelerdeki hanedan mensuplarının kimler olduğunu tespit etmek üzere bir komisyon kurulması; komisyonun olası suistimallere karşı işlemleri, hanedan torunlarının takibini yapan “hanedan reisi” ile yürütmesi öngörüldü.

“Türkiye bu kadar Suriyeliye bakıyor. Ecdat yadigarlarına da bakabilir”

Ekmeleddin İhsanoğlu’yla beraber teklifi meclise sunan Mustafa Kalaycı, “Teklife sadece iktidar değil muhalefetten de destek gelir diye bekliyoruz. Çünkü bunlar bizim için ecdat yadigarı. Türkiye aleyhine tek cümle etmemişler. Ülkelerine sahip çıkmışlar. Saygın hayat sürmüşler. Bunlar içinde yaklaşık 10 kişinin geçim sıkıntısı çektiği belirtiliyor. Türkiye bu kadar Suriyeliye bakıyor. Ecdat yadigarlarına da bakabilir diye düşünüyoruz. Teklifin Meclis’ten geçeceğini umuyoruz” c_5512ifadelerini kullandı.

 

Etiketler: » » » » » » » »
834 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.