İstiklal Marşı'nın yazarı M. Akif Ersoy ölüm yıldönümünde şiirlerle anıldı

logo

İstiklal Marşı’nın yazarı M. Akif Ersoy ölüm yıldönümünde şiirlerle anıldı

İstiklal Marşı’nın yazarı M. Akif Ersoy ölüm yıldönümünde şiirlerle anıldı

Lİstiklal Marşı’nın yazarı şair ve milletvekili Mehmet Akif Ersoy ölümünün 77. yıldönümünde düzenlenen şiir yarışması ile anıldı.

Sarıyer Kaymakamlığı, Sarıyer İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Orman ve Su İşleri Müdürlüğü’nün ortaklaşa düzenlediği ‘Mehmet Akif Ersoy’un Ölümünün 77. Yıldönümünde Şiirler Yarışıyor’ adlı etkinlikte, Ersoy’un adını taşıyan parkın girişine konulan kitabenin açılışı da gerçekleştirildi.

Mehmet Akif Ersoy Park’ında gerçekleştirilen etkinliğin açılışı Sarıyer Kaymakamı Ömer Karaman’ın konuşmasıyla başladı. Ömer Karaman, G“Mehmet Akif Ersoy, vatan millet sevgisi ve mücadele azmi ile örnek bir şahsiyet olarak gönüllerimize taht kurmuştur. Gelecek nesillerin de milli değerimiz olan Mehmet Akif Ersoy’un anısını korumaya ve yüceltmeye devam edeceğinden eminim. Vatan sevgisi ve bağımsızlık aşkıyla kaleme aldığı İstiklal Marşı’mızı bizlere kazandıran şairimiz, Mehmet Akif Ersoy’u vefatının 77. yıldönümünde saygı, rahmet ve şükranla anıyoruz” diyerek günün anlam ve önemini vurguladı. Konuşmanın ardından kırmızı kurdele kesilerek kitabenin açılışı yapıldı.

DÖĞRENCİLERİN ŞİİRLERİ DEĞERLENDİRİLDİ

Sarıyer Kaymakamı Ömer Karaman, Orman ve Su İşleri Bakanlığı 1. Bölge Müdürleri Zekeriya Mere ve Haluk Özder, Bölge Müdür Yardımcısı Hilmi Özdemir, Sarıyer İlçe Milli Eğitim Müdürü Celal Yılmaz Gültekin ve Sarıyer Müftüsü İbrahim Gemici’nin de katıldığı etkinlikte öğrenciler kendilerine verilen 45 dakikalık süre içerisinde şiirlerini yazdı. Şiir yazma yarışması ve kitabe açılışı etkinliğine Sarıyer’den Mehmet Akif Ortaokulu, Hatemoğlu Ortaokulu, Mehmet Sevim Ulusal İmam Hatip Ortaokulu ve Boğaziçi Fatih Koleji’nden 40 öğrenci katıldı.

ÖDÜLLERİNİ ALDILAR

Şiir çalışmasının tamamlanmasından sonra aralarında edebiyat öğretmenlerinin de bulunduğu üç kişilik jüri heyeti şiirleri okuyup değerlendi. Yapılan değerlendirme sonucu birinci olan Boğaziçi Fatih Koleji 7-C sınıfı öğrencisi Zeynep Yedikardeş’e mini tablet, ikinci olan Boğaziçi Fatih Koleji 6-C sınıfı öğrencisi Muhammed Ali Uyanık’a fotoğraf makinesi, üçüncülüğü elde eden Mehmet Sevim Ulusal İmam Hatip Ortaokulu 6-C sınıfı öğrencisi Meryem Betül Arslan’a da teleskop Hve mansiyon kazanan Boğaziçi Fatih Koleji 5-D sınıfı öğrencisi Gülce Banu Varıcıer’e de mp3 müzik çalar hediye edildi. Dereceye giren öğrencilerin okuduğu şiirler, etkinliğe katılanlar tarafından uzun süre alkışlandı. Öğrencilerin ödülleri Kaymakam Ömer Karaman, Orman ve Su İşleri Bölge Müdürü Haluk Özder, Milli Eğitim Müdürü Celal Yılmaz Gültekin tarafından verildi. Kaymakam Ömer Karaman yarışmaya katılan her öğrenciye özel hediyeler verirken, öğrencileri teker teker kutlayıp başarılarının devamını diledi. (Hilal DİNÇER)

 

2076 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.