MECLİS BOĞAZ BOĞAZA!

logo

MECLİS BOĞAZ BOĞAZA!

MECLİS BOĞAZ BOĞAZA!

Sarıyer Belediye Meclisi Şubat Ayı İlk Birleşimi’nde Ak Partililer ile CHP’liler yumruk yumruğa geldi. Hınca hınç dolu Meclis Salonu’nda araya Ak Parti ve CHP taraftarları da girince boğaz boğaza yumruk yumruğa kavga çıktı. Zabıta ve bazı meclis üyeleri kavgayı büyümeden önlerken Meclis Başkanı Hüseyin Coşkun, toplantıya ara verdi.

Sarıyer Belediye Meclisi Şubat Ayı ilk toplantısında meclis üyeleri yumruklarını konuşturdu. Meclis’in karıştığı toplantıda Ak Partililer ile CHP’lileri zabıta ve bazı meclis üyeleri zor ayırdı. Ak Partili Meclis Üyesi Abdullah Akşahin’in BELTUR adlı bir firmaya verilen ihaleye ilişkin verdiği önerge öncesi okuduğu bir ihbar mektubunda Belediye Başkanı Şükrü Genç’i hedef alan suçlamalar kavganın fitilini ateşledi.  Belediye Başkanı Şükrü Genç ile Başkan Yardımcısı Gökan Zeybek, Ak Partili Abdullah Akşahin’in üstüne yürürken, araya Ak Parti Grup Başkan Vekili Nurettin Çelik’in de girmesiyle gerginlik bir anda kavgaya dönüştü. Ak Partililer ile CHP’liler boğaz boğaza, yumruk yumruğa kavgaya tutuşunca araya zabıta girdi. Zabıta ekiplerinin müdahale ettiği kavga zor durdurulurken, Meclis Başkanı Hüseyin Coşkun toplantıya ara verdi.

ŞUBAT AYI İLK TOPLANTISI YAPILDI

Sarıyer Belediye Meclisi Şubat Ayı İlk Birleşimi Başkan Vekili Hüseyin Coşkun’un başkanlığında Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde yapıldı. Toplantıya Ak Parti Sarıyer İlçe Başkanı Salih Bayraktar ile MHP Sarıyer İlçe Başkanı Ünsal Bilgiç de katıldı. Toplantı öncesi Sarıyer Belediyesi’nin kar çalışmalarıyla ilgili hazırlanan sinevizyon gösterimi yapıldı. Sinevizyon gösterimi sırasında Ak Parti sıralarından sık sık hazırlanan sinevizyondaki görüntülere itirazlar geldi. Ak Partililer’den, “Bizim sokağa niye gelmedi belediye.”, “İki hafta kar nedeniyle arabamı çıkaramadı.”, “Reklam Bittimi” “Bakırköy Belediyesi yazıyor” gibi laflar atıldı. Sinevizyon sunumuna yapılan itirazlara müdahale eden Meclis Başkan Vekili Hüseyin Coşkun, “Lütfen sessizce dinleyelim.”dedi.

GERGİN BAŞLADI

Toplantının açılışını yapan Başkan Coşkun, daha sonra Ak Partili Salim Kain’e gündem dışı söz verdi. Büyükşehir Belediyesi’nin Sarıyer’de karla ilgili yaptığı çalışmaları anlatan Salim Kain daha sonra Sarıyer Belediyesi’nin karla mücadele çalışmalarıyla ilgili soru önergesi verdi. Meclis’te ilk gerginlik, kar temizleme çalışmaları nedeniyle yaşandı. Ak Partililer ile CHP’liler karşılıklı birbirlerine laf atarken, Salim Kain, Belediye’nin karla mücadelede başarısız olduğunu söyleyerek, karla mücadele için hangi araç gereçlerin alındığı ve nasıl bir planlama yapıldığına yönelik sorularını sorarak konuşmasını tamamladı. Kain, FETÖ’den tutuklu bulunan eski Belediye Danışmanı Erkan Karaaslan’ı da gündeme taşıyarak, “9 ayda 575 bin TL karşılığı danışmanlık hizmeti veren kişi tutuklandığı için karla mücadele çalışmaları yapılamadı galiba.”diye göndermede bulundu. Kain’in verdiği soru önergesi yapılan oylamayla kabul edildi.

BELTUR İHALESİ HAKKINDA SORU ÖNERGESİ

Toplantıda ikinci sözü  Ak Partili Meclis Üyesi Abdullah Akşahin aldı. Ak Parti grubu adına gündem dışı söz alan Abdullah Akşahin, Belediye’nin yaptığı bir ihaleyle ilgili soru önergesi verirken, bir de bir ihbar mektubunu okudu. Akşahin, “Mail olarak gelen bir vatandaş beyanı” diye adlandırdığı yazıyı dayanak göstererek Belediye’ye soru önergesi verdi. Belediye yönetimi ve Başkan Şükrü Genç hakkında suçlamaların yer aldığı yazıyı da okuyan Akşahin’e Belediye Başkanı Şükrü Genç’ten tepki geldi. Bunun üzerine Meclis Başkanı Hüseyin Coşkun, “Abdullah Bey, Ne olduğu belirsiz yazıları okuma yeri değil bura. Burası soru sorma yeri. Sorularınızı sorun.”diye uyararak araya girdi. Ardından yapılan ihaleyle ilgili olarak sahte teminat mektubu verildiğini ileri süren Akşahin, BELTUR adlı firmaya verilen ihaleyle ilgili bazı sorular yöneltti. Akşahin, “Olmayan bir banka şubesinden sahte teminat mektubu neden düzenlendi? Teminat tutarı 8 milyon civarında olan bu teminat mektubunun gerçek tutarı ne kadardır, belediye bu yolla zarara uğratılmış mıdır?  İddia edilen bu sahte teminatın olduğu ihalede kimlerin imzası vardır? Bu sahte teminat mektubu bilerek mi sümen altı edildi? Bu ekibin sorumlulukları var mıdır. Varsa haklarında bir işlem yapılmış mıdır? Belediye Başkanı Şükrü Genç ve yardımcısı bu olay karşısında ne yapmıştır?” gibi sorular yöneltti.

Akşahin’in soru önergesi kabul edilirken, kürsüyü terk ederken Başkan Şükrü Genç yeniden tepki gösterdi.

YUMRUKLAR KONUŞTU

Ak Partili Abdullah Akşahin’in BELTUR adlı bir firmaya verilen ihaleye ilişkin verdiği önerge öncesi okuduğu bir ihbar mektubunda Belediye Başkanı Şükrü Genç’i hedef alan suçlamalar kavganın fitilini ateşledi. Başkan Genç, oturduğu yerden “Başta Abdullah Bey olmak üzere satın aldığı adamların verdiği mektuplar.”diyerek tepki gösterdi.  Belediye Başkanı Şükrü Genç ile Başkan Yardımcısı Gökan Zeybek, Ak Partili Abdullah Akşahin’in üstüne yürürken, araya Ak Parti Grup Başkan Vekili Nurettin Çelik’in de girmesiyle gerginlik bir anda kavgaya dönüştü. Ak Partililer ile CHP’liler boğaz boğaza, yumruk yumruğa kavgaya tutuşunca araya zabıta girdi. Bu arada Meclis’te bulunan Ak Partili ve CHP’li meclis üyeleri dışında sivil görünümlü kişilerde kavgaya karıştı. Kavganın alevlenmesine neden olan bu kişilere bazı Meclis üyeleri ve zabıta ekipleri müdahale etti. Toplantıda Ak Parti İlçe Başkanı Salih Bayraktar’da iki grup arasında kaldı.  Zabıta ekiplerinin müdahale ettiği kavgada, Ak Partililer ile CHP’liler zor durduruldu. Kavganın büyümesinin önüne geçmek için Meclis Başkanı Hüseyin Coşkun toplantıya ara verdi.

AK PARTİLİLER SALONU TERK ETTİ

Meclis Başkanı Hüseyin Coşkun’un verdiği 15 dakikalık aranın ardından yeniden başladı. Meclis Başkanı Hüseyin Coşkun, yeniden açtığı birleşimde, yaşananlar nedeniyle üzgün olduğunu belirtti. Coşkun, “Yaşanan hengamede istem dışı sözler söylenmiş sarf edilmiş olabilir. Bunların kayıtlardan silinmesini istiyorum.”diyerek oylama yaptı. Yapılan oylamada kavga esnasında söylenen sözlerin meclis zabıtlarına geçirilmemesi kararlaştırıldı. Ak Parti grubu verilen bu arada Meclis’i terk ederken gündem maddeleri bundan sonra görüşülmeye devam etti.

AMAÇLARI HEDEF SAPTIRMAK

Aranın ardından ilk sözü Belediye Başkan Yardımcısı Gökan Zeybek aldı. CHP grubu adına gündem dışı konuşan Gökan Zeybek, yaşanan olaylarla ilgili Meclis’ten özür dilerken, Ak Partililerin eleştirilerine de cevap verdi. Zeybek, Ak Parti grubunu hedef saptırmakla suçlayarak, “Bugün buraya Ocak Belediye Meclis gündemimize gelen Emirgan Mahallesi 2981 sayılı İmar Af Yasası’na dayalı olarak mahallenin İmar İskan Planlarını görüşmüştük. Bugün çok sayılı değerli Sarıyerlimiz 40 yıl 50-60 yıldır hasretle özlemle beklediğiniz 5. Maddede Rumelihisar Mahallemizin 6. Maddede de Kazım Karabekir Mahallemizin İmar ve İskan Planlarını meclis gündemimize getirdik. Siyasetçinin temel görevi nerede bulunursa bulunsun toplumun sorunlarını ve beklentilerine göre hareket etmesidir. Yani gündemimizde siz Sarıyerli hemşerilerimiz meclisimizi ziyaret etmişsiniz, meclisimize katılım göstermişseniz buraya çıkan her değerli meclis üyemizin bu konularla ilgili görüşlerini size aktarması gerekiyor. Siz eğer halk için siyaset yapıyorsanız mademki burada da böyle bir imkan doğmuştur o zaman görüşlerinizi aktarmak gerekir. Bugün burada konuşulması gereken İmar Islah Planları olması gerekirken, hedef saptırmak için görüyorsunuz neler yapıyorlar. Sizin sorunlarınızı konuşmak yerine dedikodular üzerinden uydurma kaydırma mektuplarla gündemi değiştirme girişiminin siyasete hiçbir katkısı olmadığını görüyorum. Beykoz’da oturacaksın Sarıyer’de Meclis üyesi olacaksın. Bostancı’da oturacaksın Sarıyer’de meclis üyesi olacaksın. Bakırköy’de oturacaksın Sarıyer’de meclis üyesi olacaksın. Bir de burada kalkacaksın Sarıyer’in seçilmiş en başarılı belediye başkanını alenen tehdit edeceksin. Biz Cumhuriyet Halk Partisi grubu olarak buna izin vermeyiz.”diye konuştu.

TEHDİTLERE DE SESSİZ KALAMAYIZ

Gökan Zeybek’in konuşmasının ardından Rumelihisarı Mahallesi ve Kazımkarabekir Mahallesi’nin Islah İmar Planları’nın görüşülmesine geçildi. Görüşme öncesi kürsüye Belediye Başkanı Şükrü Genç geldi. Ak Partililer’in toplantıyı neden terk ettiğini bilmediğini söyleyen Genç, “Kim ne derse desin ben gönül insanıyım. Ama tehdit boyutuna gelirse buna da sessiz kalmayız. 8 yıldır yoğun bir mücadele içindeyiz. Verdiğimiz sözleri bir bir yerine getirmeye çalışıyoruz. Sarıyer’in temel sorunu tapu problemi! Ben göreve geldiğimde 2009’da size bir söz vermiştim. Tapu sorununu çözeceğim diye. Şimdi bunları yavaş yavaş çözüyoruz. Toplumun yarayan kanasına biz çare bulacağız. Gelin hep birlikte çözelim. Yoldan geçen adam senin cebine kağıt koymasını ısrarla gündem yapıyorsan o zaman bu işin altında başka bir iş var!”dedi.

DIŞARIDAN ÇANTAYLA GELENİN HAKKI YOK

Sarıyer’in özellikle boğaza bakan kesimlerinin İstanbul’un en kıymetli yerleri olduğunu hatırlatan Başkan Genç, sözlerini şöyle sürdürdü: “Aklı olanın Sarıyer’deki hizmetlere ortak katılımıyla yol almaktır. Akıllı olan bunu yapar. Akıllı olan en erken 30-40 yıla dayanan gecekonduların mülkiyet sorunlarının çözümünü yapar. Biz bunları yapacağız. Sizler bize güvendiniz yola çıktık. Yasalar bize bu hakkı veriyor. Biz ne yapacağız bunları çıkacağız çözeceğiz. Bizde ne yapıyoruz çıkarıp çözüyoruz. Birileri bundan rahatsız oluyor. Bölge rant bölgesi. Özellikle Hisar’dan Armutlu ve Havantepe’ye kadar olan kesimde elinde parası varsa, nüfusu varsa yaşamak ister. Yasa bu hakkı burada yaşayan insanlara vermiştir. Dışarıdan çantayla gelen insanlara değil. Bizde bunu yapmaya çalışıyoruz. Eğer hak hukuk diyorsan toplum vatandaş diyorsan bunu yapmak zorundasın. Sizlere bu hakkı yasalar veriyor. Türkiye Cumhuriyeti Devletini’nin yasalarından doğan bir hakkı kullanıyoruz. Dışarıdan çantayla gelene yasalar bu hakkı vermemiş. Bizde sizlerin bu hakkınızı kullanmanız için uğraşıyoruz. Bu işin bedeli ne olursa olsun geri dönmeyeceğiz.”ifadelerini kullandı.

KOMİSYONA SEVK EDİLDİ

Daha sonra Meclis Başkanı Hüseyin Coşkun gündemdeki maddeleri tek tek görüşmeye açarak oylattı. Yapılan oylamalarda gündemdeki maddeler oy birliğiyle kabul edildi. Gündemin en önemli maddeleri olan 5. Maddedeki  05.02.2016 tarih ve 2016/8 sayılı, 06.01.2017 tarih ve 2017/3 sayılı Sarıyer Belediye Meclis Kararları gereği hazırlanan Sarıyer Gerigörünüm ve Etkilenme Bölgesi Rumelihisarı Mahallesi 976 ada, 1, 2, 3, 4, 5, 6 ve 20 ada, 2, 3 ve 6 no.lu parsellere ait Islah İmar Planı hk. Başkanlık teklifi ile 6. Maddedeki  05.02.2016 tarih ve 2016/8 sayılı, 06.01.2017 tarih ve 2017/3 sayılı Sarıyer Belediye Meclis Kararları gereği hazırlanan Sarıyer Gerigörünüm ve Etkilenme Bölgesi Kazım Karabekir Paşa Mahallesinin bir kısmını kapsayan 1/1000 ölçekli Islah İmar Planı hk. Başkanlık teklifi de oy birliği ile kabul edilerek komisyona sevk edildi.

Komisyona sevk edilen İmar Islah Planları nedeniyle Meclis’e çok sayıda Rumelihisarı ve Kazım Karabekir Mahallesi’nden vatandaşlarda katıldı.

Abdulhamit ALBEZ

 

http://www.sariyerposta.com/

 

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » »
3495 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.