Uyuşturucu kullananların sayısı her geçen gün daha da artıyor

Uyuşturucu kullananların sayısı her geçen gün daha da artıyor

23 Aralık 2013 Pazartesi 10:46
1470 Okunma
Uyuşturucu kullananların sayısı her geçen gün daha da artıyor
GGSarıyer’de uyuşturucu bağımlılığı ile ilgili düzenlenen ‘Madde ve suça sürüklenen çocuklar’ adlı panelde konuşan Av. Burcu Öztoprak ile polis memuru İsa Altun, anne-babalar ile öğretmenlere uyarıda bulunup, gençliğin bağımlılık batağına sürüklenmemesi için uyanık olmaları gerektiğini söylediler.

CHP İlçe Başkanlığı’nda gerçekleştirilen paneli İlçe Başkanı Mehmet Deniz ile çoğunluğu kadın olan kalabalık bir grup ilgi ve dikkatle takip etti. İstanbul Barosu Hukuk Okur Yazarlığı Çocuk Hakları Koordinatörü Av. Burcu Öztoprak, konuşması sırasında çocuk hakları ve suç işleyen çocuklara karşı nasıl davranılması gerektiği konusunda bilgi verirken, çocukların bağımlılık gibi kötü alışkanlıklar edinmemesi için anne-babalarının teşvikiyle spor ve sanat dallarından birini hobi edinmesinin büyük yararı olacağını belirtti.

ÇOCUĞU KIZMAYIN BAŞARIYA YÖNLENDİRİNA

Av. Burcu Öztoprak, “Ülkemizde uyuşturucu kullanan çok fazla çocuk var ve bunların sayısı da giderek artıyor. Bana gelen her 10 olaydan sekizi uyuşturucu madde kullanan çocuklardan oluşuyor. Anne-babaların ve öğretmenlerin çocukları çok iyi takip etmeleri gerekiyor. Çocuğunun uyuşturucu kullandığını tespit eden ebeveynlerin ‘sen ne yaptın?’ diye bağırıp, çağırmak yerine, onu başarılı olabileceği bir konuya yönlendirmeleri gerekir. Çünkü bu tür bağımlılıklar genelde ilgisizlik ve sevgisizlikten kaynaklanmaktadır” dedi.

ŞEKER ŞEKLİNDE SATIYORLAR

Gaziantep, Kahramanmaraş, Antalya ve İstanbul’da emniyet mensubu olarak görev yaparken karşılaştığı narkotik büro olaylarından örnekler vererek kaleme aldığı ‘Beyaz Ölüm’ ve ‘Bir defadan çok şey olur’ adlı kitapların yazarı polis memuru İsa Altun ise, “Gözünü para hırsı bürümüş insanlar, çocuk ve gençlerimizin üzerinden rant sağlıyorlar. Her geçen gün yeni yeni uyuşturucu maddeler üretilip, akla hayale gelmeyecek şekillerde gençlerimizi zehirliyorlar. Son zamanlarda ise şeker şeklinde göze hoş gelecek görünüşte uyuşturucular üretilip, sosyal paylaşım siteleri aracılığıyla, doğum günlerinde, okul önlerinde pazarlıyorlar. Kullanılan bu maddelerin zararı ise hemen değil bir iki yıl sonra ortaya çıkıyor o zamana kadar da çocuk bağımlı bir hale geliyor” dedi.

 Konuşması sırasında, “Madde suiistimaliyle mücadele etmek sadece devletin işi değildir” diyen İsaJ Altun, bu konuda en büyük görevin ailelere düştüğünü vurguladı.  Altun, dağınık ve parçalanmış aile ortamında yetişen gençlerde maddeye yönelimin daha fazla olduğunu ifade etti.

‘Bir kereden çok şey olur’ adlı kitabı ile 1999’da Uluslararası Genç Girişimciler Organizasyonu (JCI TOYP) tarafından ‘İnsan Haklarına, Çocuklara ve Dünya Barışına Katkı Ödülü’ne layık görülen İsa Altun, 2000’de de Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından  ‘Yılın Polisi’ seçildi. 15 yılı aşkın bir süredir gençleri madde bağımlılığından kurtarmak için mücadele veren İsa Altun, katılımcılara meslek hayatında karşılaştığı olaylardan örnekler vererek, ‘bir kereden bir şey olmaz’ düşüncesiyle uyuşturucu bağımlısı olan gençlerin hayata kazandırılması konusunda herkesi duyarlı olmaya davet etti. İsa Altun şunları söyledi:

“BİR KEREDEN ÇOK ŞEY OLUR”E

“Madde kullanan çocuk ya da gençlerin otokontrol sistemleri zayıflamaktadır. Ayrıca yaptıklarından dolayı pişmanlık ya da suçluluk duymadıkları gibi cinsel sapmalar da sıklıkla görülür, saldırgan bir tutum içerisinde bulunurlar. Anne ve babalar çocuklarının bağımlı olmaması için onları çok yakından takip etmeli, kimlerle arkadaşlık yaptıklarını, davranışlarında değişiklik olup olmadığını izlemeli ve en küçük şüphede emniyet ve sağlık görevlileriyle işbirliği yapmalıdır. Gençler ise hayatlarının kararmaması için kötü niyetli arkadaşlarına uyup ‘bir kereden bir şey olmaz’ diyerek hiçbir şekilde madde kullanmamalıdır.

“AİLELER ÇOCUKLARINA ONLARIN DA YETİŞKİN OLDUKLARINI HİSSETTİRMELİ”

Gençlerin maddeye başlamalarının en yaygın sebebi kendilerini yetişkin gibi hissetmek istemeleridir. Aileler çocuklarına çeşitli sorumluluklar vererek onların da yetişkin olduklarını hissettirmeli ve onlara değer verdiklerini göstermelidir.

“TÜM MADDE BAĞIMLILARI HAYATA YENİDEN KAZANDIRILABİLİR”D

Antisosyal kişilik, çevreden kopukluk, kendini ifade edememe, merak, özenti, arkadaş çevresi gibi birçok neden madde bağımlılığının en önemli faktörlerindendir. Her türlü madde kullanıcısı tedavi edilebilir ve hayata yeniden merhaba diyebilir. Yeter ki aileleri, arkadaşları onlara destek olup sahip çıksın.

“UYUŞTURUCU KÜRESEL BİR SORUN”

Kolundaki iğne izleri yüzünden, daha gelinlik giyemeden ölen kızlarımızın dramı gazetelerin 3. sayfa haberlerinde küçücük bir haberle anlatılıyor. Sadece ülkemizi değil tüm dünyayı tehdit eden bu küresel soruna karşı hep birlikte mücadele vermeliyiz.

Konuşmasının sonunda Sarıyerlilerin sorularını yanıtlayan İsa Altun, uyuşturucu bağımlısı bir gencin vasiyeti üzerine kaleme aldığı ‘Bir kereden çok şey olur’ adlı kitabını imzalayarak, katılımcılara dağıttı.

[gallery ids="10927,10922,10921"]

 
Son Güncelleme: 23.12.2013 10:46
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.