BEYAZCIYAN RESTORE EDİLECEK

BEYAZCIYAN RESTORE EDİLECEK

21 Aralık 2016 Çarşamba 11:03
3146 Okunma
BEYAZCIYAN RESTORE EDİLECEK
Vakıflar Genel Müdürlüğü, 1841 yılında yapılan Büyükdere’deki Beyazcıyan Yalısı’nı aslına uygun olarak yeniden yapmak için harekete geçti! 1971 yılından sonra yıkılan Beyazcıyan Yalısı’nın tarihine ait verilerin peşine düşen Vakıflar, şimdi Sarıyerliler’den döneme ait ellerinde bulunan bilgi, belge, fotoğraf ve özellikle de eski halini bilenlerden gördüklerini anlatmalarını bekliyor!
Vakıflar Genel Müdürlüğü, 1841 yılında yapılan ve bir dönem Kaymakamlık binası ve Evlendirme Dairesi olarak da kullanılan Büyükdere’deki Beyazcıyan Yalısı’nı aslına uygun olarak yeniden yapmak için düğmeye bastı! 1971 yılından sonra yıkılan Yalı’nın tarihi bulgular ışığında, aslına en yakın bir şekilde yeniden yapılması için Restorasyon çalışmalarına başlayan Vakıflar Genel Müdürlüğü, başta Büyükdereliler olmak üzere Sarıyerliler’den tarihi canlandırmak için destek bekliyor.  Beyazcıyan Yalısı’nın aslına uygun bir şekilde yapılması için başlatılan Proje’nin yürütülmesinden sorumlu Yüksek Mimar (Restorasyon Uzmanı) Alper Gürer, “Yalı’nın tarihine ait elimizde bir takım bilgiler var. Çeşitli fotoğraflar da var. Ancak, Vakıflar ‘ın amacı Yalı’nın aslına en yakın yapıyı yapmak. Bunun için daha çok bilgi, belge toplamak istiyoruz. Özellikle sözel kaynak ve fotoğraf arıyoruz.”dedi.

VAKIFLAR PROJE HAZIRLADI

Sarıyer’de Büyükdere Mahallesi’nde, günümüzde Çelik Gülersoy Parkı sınırları içerisinde yer alan Beyazcıyan Yalısı’nın yıkıntıları Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından Müze denetiminde uzmanlar ile temel kazısı yapılarak, temizlendi. Çalışmaların başındaki Yüksek Mimar Alper Gürer, bundan sonra yapılacak çalışmaları Sarıyer Posta’ya anlattı. Gürer, Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün Beyazcıyan Yalısı’yla ilgili kapsamlı bir proje hazırladığını ve bu projenin büyük bir hassasiyetle yürütüldüğünü söyledi.

ADI BEYAZCIYAN YALISI

[caption id="attachment_42298" align="alignright" width="300"]BEYAZCIYAN BEYAZCIYAN[/caption]

Tarihi binanın tarihi hakkında bilgi veren Yüksek Mimar Alper Gürer, “Burada iki yapı var. Biri Mıgırdiç Beyazcıyan tarafından yaptırılmış. Dolayısıyla literatürü taradığınızda Yalı’nın adı Beyazcıyan Yalısı olarak geçiyor. Daha sonra sebebini bilmiyoruz ama muhtemelen mübadele döneminde bu Yalı el değiştiriyor. Önce, Milli Emlak’a sonra Evkaf Vekaleti’ne devroluyor. Yani bugünkü karşılığı Vakıflar Genel Müdürlüğü. Diğer yapı ise bir dönem Kaymakamlık ve Evlendirme Dairesi olarak kullanılmış.”dedi.

1841 YILINDA YAPILMIŞ

Yalı’ya ilişkin ellerinde bulunan bilgi ve belgeleri anlatmayı sürdüren Gürer, “Yalı’nın 1841 yılında yapıldığı, otel olarak hizmet verdiği, daha sonra Kaymakamlık ve Evlendirme Dairesi olarak kullanıldığı biliniyor. Eski fotoğraflardan gördüğümüz kadarıyla, yalının güney cephesi (denize bakan cephe) oldukça gösterişli yapılmış. Çevresinde ve aynı dönemde yapılan birçok yalı ile karşılaştırıldığında mimarisi ve detaylı süslemeleri ile oldukça dikkat çekici! Bodrum kat üzerine üç kat olarak inşa edilmiş ve yalının doğusunda bodrum kat ile bitişik bir kayıkhanesi bulunmakta.”diye konuştu.

BEYAZCIYAN1972 YILINDA YIKILMIŞ!

Yalı’nın 1971 yılından sonra yıkılmaya başladığını söyleyen Gürer, şöyle devam etti: “Eski belgeler incelendiğinde Yalı’nın 1971 yılına kadar ayakta olduğu ve 1971 yılından sonra yıkıldığı anlaşılmakta. Bu bilgiden hareketle zaten 1966 yılı hava fotoğraflarında yapının mevcut olduğu görülüyor.  Kurul arşivindeki belgelerde yalının 1971 yılında yıkılmakta olduğu belirtilmiş. 1972 yılı hava fotoğrafında ise yapının kesin olarak yıkıldığı anlaşılmaktadır.”

NİSAN AYINDA ARKEOLOJİK KAZI YAPILDI

Yalı’nın tarihi hakkında bilgiler veren Gürer, daha sonra proje kapsamında başlatılan çalışmaları anlattı.  Gürer şunları kaydetti: “Mevcut bilgiler değerlendirildiğinde Beyazcıyan Yalısı Çelik Gülersoy Parkı içerisinde 583 ada, 7 parselde yer almaktadır. Bu bilgiler ışığında 2016 yılı Nisan ayında 583 ada; 7 parsel içerisinde yapının arkeolojik kazısı yapılmıştır. Yapılan kazı çalışmaları ile Beyazcıyan Yalısı’nın bodrum kat duvarları, rıhtım ve kayıkhaneye ait duvarlar ortaya çıkarılmıştır.”

beyazciyan-yalisiTARİH GÜN YÜZÜNE ÇIKARILDI!

Yapılan bilimsel kazı sonucunda tarihi Yalı’nın özellikleri tek tek açığa çıkarılırken elde ettikleri bilgileri aktaran Alper Gürer, “Yapılan kazı çalışmaları ile ortaya çıkarılan bodrum kata, batı cephedeki kapı ile girişi sağlanmaktadır. Giriş kapısının sağında ve solundaki pencereler bodrum kat olmasına rağmen, girişe oldukça hareket kazandırmıştır. Aynı zamanda kayıkhane ile bodrum katı birbirine bağlayan iki kapının varlığı, yapılan kazı çalışmaları ile ortaya çıkarılmıştır. Güney, batı ve kuzey cephede yer alan pencerelerin mermer denizlikleri ilk günkü gibi muntazam ve zarifliğini korumaktadır.”diye konuştu.

BEYAZCIYANDİĞER YALILARDAN FARKLI!

Yalı’nın kazı sonrası ortaya çıkan detaylarını da anlatan Gürer, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bodrum kat içerisinde 5 oda ve 1 su deposu bulunmaktadır. Fakat bodrum katın kuzeydoğu köşesindeki su sistemi oldukça dikkat çekicidir. Bu su sistemi muhtemelen çamaşırhane için tasarlanmış olmalı. Çevredeki diğer yalılara göre dikkat çekici bir özellik olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca bodrum kat içerisinde bir su deposunun varlığı alışılmışın dışında. Su deposunun doğu duvarı içerisine yerleştirilmiş künklerin varlığı, tuvaletin yalının zemin katın kuzeydoğu köşesinde olduğunu kanıtlar nitelikte.”

Genel Yayın Yönetmeniz Levent Pehlivanoğlu’na kazı alanı üzerinde yalı ile ilgili bilgiler veren Yüksek Mimar Alper Gürer, “Zemin döşemelerinde kullanılan ve hâla ilk günkü gibi zemini süsleyen mozaik karo taşların kullanılması, bu kadar özenle inşa edilmiş ve süslemeleriyle döneminin diğer yapılarından ayrılan bir yalı için pek şaşırtıcı sayılmaz.” ifadelerini kullandı.

BEYAZCIYAN“GÜNÜMÜZE GELMEMİŞ OLMASI OLDUKÇA ÜZÜCÜDÜR!”

Yalı ile ilgili detayları paylaşan Gürer, “Eski fotoğraflarda simetrik olarak inşa edildiği görülen Beyazcıyan Yalısı’nın ahşap dikmeleri, ahşap dikme ile kiriş arasındaki payandalar, ahşap balkon korkulukları, kat silmelerindeki ahşap kabartmalar, kapı ve pencere alınlıkları, saçak altında birbirlerini tekrar eden ahşap süslemeler adeta bir dantel gibi işlenmiş. Bu anlamda yalının günümüze gelmemiş olması oldukça üzücüdür. Böyle zarif bir işçiliğe sahip bir yapının Boğaziçi’nde varlığını düşünmek bile bizleri heyecanlandırmaktadır.”diye konuştu.

AMAÇ YAPILACAK YENİ YAPININ ASLINA UYGUN OLMASI

Restorasyon Uzmanı Yüksek Mimar Alper Gürer, tarihi binayla ilgili anlatımlarının ardından Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün buradaki projesine Sarıyerliler ve özellikle de Büyükdereliler’den tarihin gün yüzüne çıkarılmasında destek istediklerini söyledi. Yalının yerine Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün yeni bir yapı planladığını ancak bu yapının muhteviyatı hakkında henüz bir karar bulunmadığını belirten Gürer, “Burada Vakıflar Genel Müdürlüğü, yalının aslına uygun bir yapı yapmak istiyor. Yapılacak yapının ne olarak kullanılacağına daha sonra karar verilecek. İlk aşamada üzerinde durduğumuz konu, yapılacak yeni yapının tarihi binanın aslına en uygun şekilde yapılmasıdır.”dedi.

BEYAZCIYANSARIYERLİLER’DEN YARDIM BEKLİYORUZ!

Aslına uygun bir bina yapılması için de ellerindeki bilgi, belge ve fotoğrafların sayısını artırmak istediklerini dile getiren Gürer, “Bu kültür varlığını ayağı kaldırırken, işimizi doğru yapmak adına en doğru verilere ulaşmak istiyoruz. Dolayısıyla Sarıyer halkından yardım istiyoruz. Burası bir dönem evlendirme dairesi olduğundan, burada evlenen vatandaşlarımızın kendi özel arşivinde fotoğrafları mutlaka vardır. Dönemi yaşamış olanlarda, çeşitli bilgi ve belgeleri bulunabilir. Babasının, dedesinin anlattığı burayla ilgili hikayesi mutlaka vardır. Bunları bizimle paylaşırlarsa, Büyükdere’de tarihi yeniden canlandırırken, en doğru şekilde yapmış oluruz. Ellerinde bu yalıya ait bilgi, belge, fotoğraf olan vatandaşlarımızdan iletişime geçmek istiyoruz. Özelliklede dönemin canlı tanıklarının anlatacakları sözel kaynak olarak Restorasyonda kullanabileceğimiz önemli verilerden biri.”diye sözlerini tamamladı.

 

BEYAZCIYAN SİZİ BEKLİYOR!

Beyazcıyan Yalısı’nın tarihine katkıda bulunmak isteyenlerin kendileriyle iletişime geçmesini isteyen Alper Gürer, restorasyon alanındaki tecrübeleriyle ilgili olarak da bilgi verdi. Gürer, verdiği iletişim adreslerinden Sarıyerliler’in kendilerine ulaşarak, Beyazcıyan Yalısı’nın aslına uygun olarak yeniden yapılması için ellerindeki bilgi ve belgeleri, tanıklıklarını kendilerine ulaştırabileceğini kaydetti.

img_8184RESTORASYON ALANINDA UZMANLAR

Yıllardır Restorasyon projelerinde yer alan Yüksek Mimar (Restorasyon Uzmanı) Alper Gürer ve eşi Yüksek Mimar (Restorasyon Uzmanı) Derya Gürer’in sahibi olduğu A.D. Yapı Restorasyon Taahhüt Mimarlık Limited şirketi uzun yıllardır bu alanda hizmet veriyor. Tarihi binaların restorasyonu ve günümüze kazandırılması konusunda, sektörün önde gelen firmaları arasında bulunan A.D. Yapı Restorasyon Taahhüt Mimarlık Limited şirketinin sahipleri Alper ve Derya Gürer çifti mimar ve mühendis ailenin çocukları olmalarından dolayı, bu sektörde çok eski bir geçmiş ve tecrübeye sahip olduklarını söylüyor.

Restorasyon alanında çalışmalarına günümüzde de devam eden A.D. Yapı Restorasyon Taahhüt Mimarlık Limited şirketi, çalışmalarını “Vakıflar Genel Müdürlüğü”, ”Kültür ve Turizm Bakanlığı”,”Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu” ve “İlgili Belediyeler” ile koordineli bir şekilde, ilgili kurumların izni ve kontrolünde yapıyor.

İrtibat tel : 0272 213 65 35

e-posta : ad.restorasyon@hotmail.com

Haber/Abdulhamit ALBEZ
Son Güncelleme: 21.12.2016 11:03
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.