ALKIŞLARLA KABUL EDİLDİ

Sarıyer Belediye Meclisi mülkiyet sorunun çözümüne yönelik Emirgan Mahallesi için Islah İmar Planı’nı oy birliği ile kabul etti. Alkışlar eşliğinde kabul edilen Islah İmar Planı’nda artık top İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde.

ALKIŞLARLA KABUL EDİLDİ

Sarıyer Belediye Meclisi mülkiyet sorunun çözümüne yönelik Emirgan Mahallesi için Islah İmar Planı’nı oy birliği ile kabul etti. Alkışlar eşliğinde kabul edilen Islah İmar Planı’nda artık top İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde.

06 Ocak 2017 Cuma 16:08
2414 Okunma
ALKIŞLARLA KABUL EDİLDİ
Sarıyer Belediye Meclisi mülkiyet sorunun çözümüne yönelik Emirgan Mahallesi için Islah İmar Planı’nı oy birliği ile kabul etti. Alkışlar eşliğinde kabul edilen Islah İmar Planı’nda artık top İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde.
Gerigörünüm ve Etkilenme Bölgesi Emirgan Mahallesi’nin 951 ada 52 nolu parselinin bir kısmına ait Islah İmar Planı teklifi Sarıyer Belediye Meclisi’nde ‘oy birliği’ ile kabul edildi. Alkışlar eşliğinde iktidar ve muhalefet meclis üyeleri tarafından kabul edilen Islah İmar Planı, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’ne gönderildi. Büyükşehir Belediye Meclisi’nde de kabul edilirse, plan uygulamaya geçirilecek.

SARIYER MECLİSİ TARİHİ BİR GÜN YAŞADI

Sarıyer Belediye Meclisi bugün yapılan Ocak Ayı İkinci Oturumu’nda tarihi bir gün yaşadı. Emirgan Mahallesi’nde gerçekleştirilen Islah İmar Planı için yapılan oylama öncesinde çok sayıda vatandaş Meclis’e geldi. Meclis’e yapılan sandalye takviyesine rağmen yer bulamayan vatandaşlara salon dışında oturma yerleri oluşturuldu.  Meclis’te mülkiyet sorununa yönelik ilk adım atıldı. Emirganlıları tapularına kavuşturacak adımla ilgili görüşmeler hararetli bir ortamda gerçekleştirildi.

OCAK AYI İKİNCİ OTURUMU  YAPILDI

Yaşar Kemal Kültür Merkezi'nde yapılan Ocak Ayı İkinci Birleşimi Meclis Başkan Vekili Hüseyin Coşkun yönetiminde saat 11.00’da başladı. Meclis’te 9 gündem maddesi görüşülerek karara bağlandı. En önemli gündem maddesi ise Sarıyer’de mülkiyet sorununa çözüm getirecek olan gündemin ilk maddesi oldu. Gündem maddeleri öncesinde gündem dışı söz alan Ak Partili ve CHP’li meclis üyeleri birer konuşma yaptı. 10 Ocak Gazeteciler Günü ve yaşanan terör olaylarıyla ilgili meclis üyeleri birer konuşma yaptı. Meclis üyeleri bazı konularda soru önergeleri verdi. Meclis Toplantısı’na Ak Parti İlçe Başkanı Salih Bayraktar ile CHP İlçe Başkanı Mehmet Deniz de katıldı.

AK PARTİ YETMEZ AMA EVET!

Daha sonra Meclis Başkan Vekili Hüseyin Coşkun gündemdeki maddeleri görüşmeye açarak ilk sırada olan Gerigörünüm ve Etkilenme Bölgesi Emirgan Mahallesi’nin 951 ada 52 nolu parselinin bir kısmına ait Islah İmar Planı teklifi hakkında İmar-Hukuk-Gecekondu ve Mülkiyet Sorunları Araştırma İnceleme Komisyonu Müşterek Raporu’nu görüşmeye açtı. Başkan Vekili Coşkun, ilk sözü Ak Parti Grup Başkan Vekili Nurettin Çelik’e verdi. Meclis’e yönelik bir konuşma yapan Çelik, Ak Parti Grubu olarak her zaman Sarıyer halkının çıkarlarından yana tavır sergilediklerini bu görüşmelerde de yine aynı tavrı sergileyerek halkın yanında yer alacaklarını söyledi. Anayasa referandumunda sloganlaşan ‘Yetmez ama evet’ sözünü hatırlatan Çelik, Sarıyer Belediyesi’nin hazırladığı Islah İmar Planı’nda da teknik olarak eksiklikler bulunmasına rağmen, ‘Yetmez ama evet’ dediklerini belirtti. Çelik, şunları kaydetti: “Kanunen herhangi bir sorun yoksa. Bu önergeye destek vereceğiz. Oy birliği ile kabul edilmesini sağlayacağız. Ancak burada bazı eksiklikler olduğunu da artık fazla gündeme getirmek istemiyorum. Mesela kim ne kadar tapu alacak? Planda detaylar yok. Hukuk fakültesi raporu var. Hukukçulara elbette saygılıyız. Acaba Sarıyer halkı bu işten faydalanır mı diye ‘evet’ diyeceğiz. Ama bunun arkasında olacağız. Takibini de yapacağız. “

PLAN YÜRÜRLÜĞE GİRDİĞİNDE TAPULAR ALINACAK

Daha sonra Belediye Başkan Yardımcısı ve Meclis Üyesi Gökan Zeybek, gündemin ilk maddesini oluşturan Emirgan Mahallesi’nin ada 52 nolu parselinin bir kısmına ait Islah İmar Planı teklifiyle ilgili Meclis’e ve katılan vatandaşlara slayt eşliğinde bilgiler verdi. Zeybek, planın yürürlüğe girmesi halinde vatandaşların oturdukları ev ve arsa arazilerinin tapularını alacaklarını belirtti. Zeybek, Emirgan’ın ardından mülkiyet sorunu bulunan tüm mahalleleri sırayla tapuya kavuşturmak için Islah İmar Planı’na sokacaklarını sözlerine ekledi. Zeybek sözlerini tamamlarken Nurettin Çelik’in ‘Yetmez ama evet’ sözüne karşılık “Yeter ve evet diyoruz.” ifadesini kullanması dikkat çekti.

Zeybek’in bilgi vermesinin ardından son olarak gündem maddesiyle ilgili Belediye Başkanı Şükrü Genç bir konuşma yaptı.

ÇOK ÇALIŞMAYA GAYRET EDİYORUZ

Bir önceki Meclis’te, gecekondu mahallelerinin mülkiyet sorununun çözüme kavuşması açısından 2981 sayılı kanundan doğan tapu tahsis belgelerinin tapuya dönüştürülmesi için ıslah imar planları dahilinde Emirgan’ın pilot bölge olarak seçildiğini söyleyen Başkan Genç, bu toplantıda kısa bir konuşma yapacağını belirtti. Başkan Genç, “Aslında burada ortak bir karar alacağımız için teşekkür konuşması yapacaktım ancak bazı bazı yanlış anlaşılmalar var. Ben çocukluğumdan beri Sarıyer’de yaşıyorsam bu sorunları çözmem lazım. Bu doğrultuda çok çalışıyoruz.”dedi.

HER BİR BOYUTU YASAL

Başkan Genç, gündem maddesiyle ilgili konuşmasında, Nurettin Çelik’in “Kanunlara uygun mu” sorusuna karşılık verircesine şunları söyledi: “Balta girmemiş arazileri 2009’un başında Büyükşehir’den istedik, ver dedik. Bu gün Sarıyer’in arazilerinin büyük bir bölümü Büyükşehir’e ait! Keşke Büyükşehir bugüne kadar bu arazilerini üzerinde yaşayan insanlara sadece 2981 kapsamında değil, Hisarüstü’nden tut Havantepe kadar olan arazileri verseydi. Bizim yasal hakkımız var. Getirdiğimiz bu plan her bir boyutu ile yasaldır. Büyükşehir’den ‘red’ yerse bilin ki arkasında başka manevralar var. Bu işin bir tane doğrusu var. Bu bölgedeki yaşayan insanların hakkının onlara verilmesidir. Gecekondu demeyin bizim Sarıyer’in büyük bir bölümü gecekondu. 250 bin insan yaşıyor. Bu 250 bin insanın sorunu çözülmesi lazım.”

OY BİRLİĞİ İLE KABUL EDİLDİ


Başkan Genç’in konuşmasının ardından Meclis Başkanı Hüseyin Coşkun, gündem maddesini oylamaya sundu. Yapılan oylama da, Gerigörünüm ve Etkilenme Bölgesi Emirgan Mahallesi’nin 951 ada 52 nolu parselinin bir kısmına ait Islah İmar Planı teklifi hakkında İmar-Hukuk-Gecekondu ve Mülkiyet Sorunları Araştırma İnceleme Komisyonu Müşterek Raporu, Meclis’te ‘Oy birliği’ ile kabul edildi. Oylamanın ardından Meclis’i dolduran vatandaşlarla Meclis üyeleri hep birlikte alkışlayarak kararı kutladı. Yapılan oylama sonucunda Islah İmar Planı’nın uygulanmasında son söz Büyükşehir Belediye Meclisi’ne geçti.

TÜM MADDELER OY BİRLİĞİ İLE KABUL EDİLDİ

Gündemin en önemli maddesinin oylamasının ardından Meclis’i dolduran vatandaşlar yavaş yavaş salonu boşaltırken, Meclis Başkanı Hüseyin Coşkun diğer maddeleri görüşmeye açtı. İkinci sırada yer alan 1/1000 ölçekli Ayazağa İmar Planı’na yapılan itirazlar görüşülerek karara bağlandı. Meclis, gündemdeki diğer tüm maddeleri de oy birliği ile kabul etti.

Abdulhamit ALBEZ

http://www.sariyerposta.com/

 

 
Son Güncelleme: 06.01.2017 16:08
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.