ÜÇ MAHALLE DAHA MECLİS'TEN GEÇTİ

logo

ÜÇ MAHALLE DAHA MECLİS’TEN GEÇTİ

ÜÇ MAHALLE DAHA MECLİS’TEN GEÇTİ

Sarıyer Belediye Meclisi nisan ayı ikinci oturumu bugün Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Mülkiyet sorunu ile ilgili olarak,  PTT Evleri, Reşitpaşa ve Ferahevler mahalleleri imar ıslah çalışması komisyondan oy çokluğu ile geçirilerek İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne iletildi.

Sarıyer Belediyesi Belediye Meclisi’nde  PTT Evleri, Reşitpaşa ve Ferahevler mahalleleri ile ilgili imar ıslah plan çalışmasının 3 Nisan’da gerçekleştirilen ilk aşamasının ardından ikinci oturumu gerçekleştirildi. Halk arasında ‘imar affı’ olarak da bilinen tapu tahsis belgelerinin verildiği 2981 sayılı kanundan yararlanılması için yapılan çalışma, hafta başındaki toplantıda oy çokluğu ile komisyona havale edilmişti. Gecekondu mahalleleri için emsal olacak çalışma bu kez AK Parti’lilerin ret oyuna karşın, CHP’li üyelerin desteği ve oy çokluğu ile kabul edilerek, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne gönderildi. Emirgan,  Kazım Karabekir ve Rumeli Hisarı için ‘evet’ oyu veren Ak Parti Meclis üyeleri, Pınar, Çayırbaşı ve Kocataş’tan sonra bu üç mahalle için de ret oyu verdi.

BU YOLDAN DÖNENİN BOYNU KOPSUN

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, mülkiyet sorunu ile ilgili olarak, Danıştay üyeleriyle, hâkimlerle, uzman hukukçularla görüşerek yol aldıklarını  belirterek, “Yasalardan anladığımız şekilde çalışma yapıyoruz” dedi. Başkan Genç, vatandaşın rızası olmayan hiçbir şeye imza atmayacağını yineleyerek, bugüne dek ne yapmaya çalıştıklarını anlatarak ilerlediklerini kaydetti. Başkan Genç, yasaların verdiği yetkiyi vatandaşın lehine kullanmak üzere yorumladığını ve söylediği her sözün arkasında olduğunu kaydederek, “Bu yoldan dönenin boynu kopsun” dedi.

EMRGİAN PİLOT BÖLGE SEÇİLMİŞTİ

Gecekondu mahallelerinin mülkiyet sorununun çözüme kavuşması açısından 2981 sayılı kanundan doğan tapu tahsis belgelerinin tapuya dönüştürülmesi için imar ıslah planları dâhilinde Sarıyer Belediyesi Emirgan’ı ocak ayında pilot bölge olarak seçmişti. Sarıyer Belediye Meclisi mülkiyet sorunun çözümüne yönelik, Emirgan’la ilgili çalışmayı, şubat ayında Kazım Karabekir ve Rumeli Hisarı mahalleleri takip etti.  Bu iki mahalleyle ilgili mülkiyet sorunu şubatta önce meclisten, sonra da komisyondan oybirliği ile geçerek İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne iletildi. Ardından mart ayı toplantılarında Pınar, Çayırbaşı ve Kocataş mahallelerinde Ak Parti grubu ret oyu kullandı. Ancak CHP’nin oy çokluğu ile bu mahalleler ile ilgili konu İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne iletildi.

http://www.sariyerposta.com

Etiketler: » » » » » » » » » » » » »
1253 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.