MADENCİLİK EĞİTİM VE UYGULAMA MERKEZİ AÇILDI

logo

MADENCİLİK EĞİTİM VE UYGULAMA MERKEZİ AÇILDI

MADENCİLİK EĞİTİM VE UYGULAMA MERKEZİ AÇILDI

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Maden Mühendisliği öğrencilerinin pratik eğitim alabilmesi amacıyla hayata geçirilen Taş Bina Madencilik Eğitim ve Uygulama Merkezi açıldı.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Maden Mühendisliği öğrencilerinin pratik eğitim alabilmesi amacıyla hayata geçirilen Taş Bina Madencilik Eğitim ve Uygulama Merkezi açıldı.

Taş Bina Madencilik Eğitim ve Uygulama Merkezi Sarıyer ‘deki Akdağlar Agrega Maden Ocağı‘nda düzenlenen törenle hizmete girdi. Burada eğitim alacak maden mühendisliği öğrencileri, maden güvenliğini artırıcı önlemler, açık işletme, cevher hazırlama, patlayıcı madde gibi dersleri uygulamalı görmenin yanında, staj ve bitirme çalışmalarını da yapabilecek.

Türkiye’nin tüm maden mühendisliği bölümlerinin, ilgili derneklerin ve madencilik alanındaki uzmanların buluşma, uygulama ve eğitim merkezi olması beklenen tesisin açılışına, İTÜ Rektörü Prof. Dr.  Mehmet Karaca, Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Gökan Zeybek, binayı tahsis eden Akdağlar Agrega Maden Ocağı temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda şirket temsilcisi, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

ÖĞRENCİLER PRATİK YAPMA İMKANI BULACAK

Açılışta konuşan Rektör Karaca, merkezin Türkiye’de  ilklerden biri olma özelliği taşıdığını belirtti. İTÜ olarak burada “sanayi-üniversite” iş birliğinin iyi bir örneğini sergilediklerini aktaran Karaca, şunları kaydetti: “Türkiye’de madencilik fakülteleri teorik anlamda eğitimler veriyor fakat sektöre giren öğrencilerin karşılaştıkları tecrübeler çok farklı oluyor. Teorik ve pratik arasındaki bu açığı uygulama merkezleri aracılığıyla en aza indirmeye çalışıyoruz. Buradaki merkezimizde birinci sınıftan son sınıfa kadar öğrencilerimiz teorik eğitimin yanı sıra ağırlıklı pratik yapma imkanı bulacak. 60 öğrenci kapasiteli uygulama merkezimiz, üniversitelerimizin tatil dönemlerinde bile aktif faaliyet gösterebilecek. Özellikle yaz dönemlerinde vardiyalı kullanma imkanımız da olacak. Merkezimizde iş güvenliği konusunda da çok ciddi önlemler alındı. Öğrencilerimizin eğitiminin yanı sıra güvenliği de her şeyden önce geliyor.”
ŞİMDİLİK SADECE İTÜ ÖĞRENCİLERİ EĞİTİM GÖRECEK
Merkez, Ayazağa’da Akdağlar Agrega Maden Ocağı içerisinde eski bir taş binanın restore edilmesiyle kuruldu. Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve Sarıyer Belediyesinin desteğiyle açılan merkezde, İTÜ Maden Mühendisliği öğrencileri maden güvenliği, açık işletme, cevher hazırlama ve patlayıcı madde gibi uygulamalı dersler görecek. Yaz dönemlerinde de hizmet verecek merkezden sadece İTÜ öğrencileri faydalanabilecek. İlerleyen süreçte merkezin diğer üniversitelerin fakültelerine de açılması düşünülüyor.

http://www.sariyerposta.com/

Etiketler: » » » » » » » » » »
936 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.