Lozan Antlaşmasının 93. yılı Sarıyer’de kutlandı

logo

Lozan Antlaşmasının 93. yılı Sarıyer’de kutlandı

Lozan Antlaşmasının 93. yılı Sarıyer’de kutlandı

Atatürkçü Düşünce Derneği Sarıyer Şubesi’nin “Lozan Barış Antlaşmasının 93 yılı kutlama programı Sarıyer Atatürk anıtı önünde gerçekleşti.

Saygı duruşu ve istiklal marşı ile başlayan programa; CHP Sarıyer İlçe Başkanı Mehmet Deniz, Sarıyer Belediye Meclis Başkan Vekili Hüseyin Çoşkun, Sarıyerliler Deneği Başkanı Hayati Kaptanoğlu ve çok sayıda yurtsever katıldı.

2Günün anlam ve önemi belirten konuşma yapan Mimar Sinan Üniversitesi Öğretim Görevlisi Sami Canel, “Türk Ulusu 19 Mayıs 1919’s-da emperyalist devletlere karşı, başlattığı, savaşını, 9 Eylül 1922’de yedi düvele karşı kazandığı zaferlerle sonladırmıştır. Ardından, kanla- irfanla kurduğu bir Türkiye Cumhuriyeti yaratmıştır” dedi.

SERDAROĞLU: BU ANLAMLI GÜNÜ KUTLUYORUZ

Kutlama programında kapanış konuşmasını yapan Sarıyer Atatürk Düşünce Derneği Başkanı Fahrettin Serdaoğlu,  “Lozan Barış Antlaşması’nın 24 Temmuz 1923 günü İsviçre’nin Lozan şehrinde imzalanmasının üzerinden tam 93. Yıl geride kalmıştır. Bu anlamlı günü kutluyoruz. Lozan Barış Antlaşması; yok sayılan, ötelenen, ‘hasta’ olarak nitelenen bir ulusun Kurtuluş Savaşı mücadelesi ile birleşerek, kenetlenerek yeniden ayağa kalktığı ve savaş meydanlarındaki başarının diplomatik zaferle dünyaya ilan edilmesinin adıdır. Lozan’da yapılan antlaşma sırasında TBMM’nin temsilcileri Türkiye’nin bağımsızlığından asla ödül vermediklerinden görüşmeler uzun ve çetin bir ortamda geçmiştir. Lozan Barış Antlaşması, aynı zamanda Kurtuluş Savaşındaki mücadeleden Cumhuriyet’e giden yolda bir köprü olmuştur. Ulusumuzun azim ve göstermiş olduğu bu kararlık, tarihini yeniden yazmasına neden olmuştur. Yüzyıllardır sömürülen ve yarı sömürge durumunda olan bu topraklarda bağımsız yeni Türk Devleti’nin temelleri atılarak, tescili yapılmıştır” diyerek önemli vurgular yaptı.  

3Konuşmasına devam eden Serdaroğlu; “ 26 yıldan beri sokaklardayız, Türkiye’nin önünde 3 tane emperiyal bela var. Bu bela kan akıtıyor. Birinci bela pkk, ikinci bela isıd, üçüncü bela ise feto çetesidir. Sizleri bu üç belaya karşı, canımızla tırnağımızla mücadele çağırıyorum. Düne kadar ne dedikse oldu. Balyozda içeri atılan komutanları bu iktidar göreve çağırıyor. Bu durum ne kadar haklı olduğumuzu ortaya koyuyor. 26 yıldan beri sokaklardayız ve taviz düşüncelerimizden taviz vermedik” dedi.

4

 

Levent PEHLİVANOĞLU

Etiketler: » » » » » »
1604 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.