Listede sürpriz isimler var

logo

Listede sürpriz isimler var

Listede sürpriz isimler var

7 Haziran’da yapılacak genel seçimler öncesi CHP için prova niteliğinde olan ve TBMM’ye gidecek isimlerin belirleneceği ön seçimde Mustafa Sarıgül adeta şok yaşadı. Sandıkları sürpriz ismi ise Dursun Çiçek oldu.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) İstanbul’daki ön seçimde oy sayma işlemi bitti. Parti kaynaklarından alınan ve resmi olmayan sonuçlara göre, en fazla oyu 1. Bölge’de Mahmut Tanal, 2. Bölge’de Aykut Erdoğdu, 3. Bölge’de ise İlhan Cihaner aldı.

CHP’nin 7 Haziran’daki seçimlerde milletvekili adaylarını belirlemek için İstanbul’da yaptığı ön seçimlerinde oy sayma işlemi sabaha karşı sona erdi.

Bu sonuçlara göre en dikkat çekici rekabet 2. Bölge’de yaşandı. Bu bölgede 1, 3, 5 ve 7. sıra milletvekili adayları kontenjandan gelecek. Bu durumda Didem Engin ve Mustafa Sarıgül’ün sıraları dörder kayacak. Yani Engin 8., Sarıgül 9. ve Melda Onur da 10. sıraya kayacak. 2011 seçiminde bu bölgede 27 milletvekilliğinden 9’unu CHP kazanmıştı. 7 Haziran’da bölgenin milletvekili sayısı 26’ya düşürüldü.

Mustafa Sarıgül’e büyük şok

Bu sonuçlara göre Sarıgül, İstanbul 2. Bölge’de 1,3,5,7 sıralar CHP Genel Merkezi kontenjanından seçildiği için 9. sıradan milletvekili adayı olabilecek. CHP’nin 2011 Genel Seçimleri’nden İstanbul 2. Bölge’den 9 milletvekiliği çıkardığı düşünülürse Sarıgül’ü zor bir seçim dönemi bekliyor.

Çiçek sürpriz yaptı

Öte yandan 12 ilçedeki sandıklardan adeta tüm oyları toplayan Dursun Çiçek, büyük bir başarıya imza atmış oldu. Sarıyer’de de ilk 3’te yer alan Dursun Çicek, Kağıthane, Bayrampaşa, Zeytinburnu, Sarıyer, Şişli gibi ilçelerde de büyük oy topladı. İkinci bölge genelinde ilk 3’te olmasına kesin gözle bakılan Çiçek, diğer adaylar gibi toplantılar ve çalışmalar yapmamasına rağmen yine de partililerden büyük ilgi gördü. Islak imza iddiaları nedeniyle Balyoz Davası’nda tutuklanan ve bir süre cezaevine yatan Albay Dursun Çicek, bu davadan 16 yıl hapis cezası aldı. 1960 Tokat Reşadiye doğumlu olan Çiçek, Ergenekon Davası’ndan da ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası almıştı.

 

Etiketler: » »
1768 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.