“Kursiyer sıkıntımız var.”

logo

“Kursiyer sıkıntımız var.”

“Kursiyer sıkıntımız var.”

Sarıyer Kaymakamı Gürsoy Osman Bilgin, ‘Şefkatli Eller İş Başında Projesi’ne kursiyer bulamamaktan yakındı! Vatandaşlara çağrıda bulunan Bilgin, özellikle iş arayan ve meslek sahibi olmak isteyen erkek ve kadınların bu kursa katılarak meslek ve sertifika sahibi olabileceğini söyledi

img_6895Sarıyer Hüseyin Kalkavan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde düzenlenen bir programda, okulun sağlık projelerinin tanıtımı ve Kızılay Haftası kutlandı. Programa katılan Sarıyer Kaymakamı Gürsoy Osman Bilgin, okulda yürütülen projeler arasında yer alan ‘Şefkatli Eller İş Başında Projesi’ hakkında bilgi verirken, yeni kurs açıldığını ancak kursiyer bulmada zorlandıklarını söyledi.

OKULUN PROJELERİ TANITILDI

Kaymakam Gürsoy Osman Bilgin’in yanı sıra, Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Coşkun, İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Tahmaz, Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Namık Şişman, Türk Kızılayı Sarıyer Şube Başkanı Osman Güloğlu, Hüseyin Kalkavan Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Faruk Genç, okul müdürleri ve öğrencilerin katıldığı programı saat 11.00’da başladı. Sarıyer Hüseyin Kalkavan Mesleki Teknik Anadolu Lisesi konferans salonundaki programın açış konuşmasını Okul Müdürü Faruk Genç yaptı. Ardından kürsüye Kaymakam Bilgin geldi. Kaymakam Bilgin, toplantının amacının ‘Okul projelerinin tanıtımı ve Kızılay Haftası’nı kutlamak olduğunu belirterek, “Her yıl 29 Ekim-4 Kasım tarihleri arasında Kızılay Haftası kutlanmakta. Bugün okulumuzun sağlık projelerinin tanıtımını yaparken, bu vesileyle Kızılay Haftası’nı da biraz erken kutlamak istedik.”açıklamasını yaptı.huseyin-kalvavan-fotolar-5

ŞEFKATLİ ELLER İŞ BAŞINDA!

Kaymakam Bilgin, daha sonra okulda yürütülen ve çok önem verdiklerini söylediği Şefkatli Eller İş Başında projesine dikkat çekti. Kaymakam Bilgin, “Şefkatli Eller İş Başında projemiz İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından desteklenmekte, Kaymakamlığımız ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz koordinasyonunda okulumuz tarafından tüm işlemleri yürütülmekte. Bu projede çok ciddi eğitimler veriliyor. Bugüne kadar 100ün üzerinde kadınımıza 2 kur halinde eğitim verdik. Bu eğitimler sonucunda da sertifikalarını aldılar. Bu kadınlardan 15’inin de Kaymakamlık olarak istihdamını sağladık.”diye konuştu.

huseyin-kalvavan-fotolar-7KURSİYER SIKINTIMIZ VAR

Kaymakam Bilgin, Şefkatli Eller İş Başında projesinin ikincisine bu dönem başladıklarını belirtirken, şunları kaydetti: “Yeni bir kurs daha açtık. Ancak kursiyer konusunda sıkıntımız var. Bu sefer açtığımız kursumuza erkekleri de dahil ettik. En az 30 kadın ve 30 erkeğin kursa katılarak eğitim almasını bekliyoruz. Müracaatlarımız başladı. Müracaatlar şu an için yeterli değil. Buradan seslenmek istiyorum. Bir meslek sahibi olmak isteyen kadın ve erkek vatandaşlarımız bu kursa müracaat etsin. Herkes eş dost ve yakınlarına bunu duyursun. Bu kursa katılarak, mesleki bilgi ve belgesi olacak. Böylece iş bulmada zorlanmayacak. İşsizliğin yüzde 10’ları geçtiği ülkemizde, bir tarafta iş arayanlar var diğer tarafta işçi arayan işverenler. Biz işverenle işçiyi buluşturmak istiyoruz.”

huseyin-kalvavan-fotolar-6“KIZILAY’A HER VATANDAŞIMIZ DESTEK OLMALI”

Kaymakam Bilgin daha sonra okuldaki diğer projelerden bahsederek, sözlerini Kızılay Haftası’nı kutlayarak tamamladı. Bilgin, “Kızılay’a her vatandaşımız destek vermeli. Savaşta, tabii afetlerde zarar gören insanlara ilk koşan Kızılay. Yardım götürmenin yanı sıra, yiyecek, içecek, ibate ve sağlık hizmetleri de veriyor. Buradan Osman Başkanımız nezdinde tüm Kızılay çalışanlarımızı kutluyorum. Hüseyin Kalkavan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni de bu yürüttüğü örnek projeler için tebrik ediyorum. Diğer okullara örnek olmasını diliyorum.”temennisinde bulundu.

OKUL MÜDÜRÜ PROJELERİ TANITTI

Kaymakam Bilgin’in ardından Türk Kızılay’ının faaliyetlerini anlatan kısa bir film gösterimi yapıldı. Ardından, Ohuseyin-kalvavan-fotolar-3kul Müdürü Faruk Genç, okulda yürütülen projeleri tek tek anlatarak, tanıtımını yaptı. Genç’in ilk tanıttığı proje ‘Kan ve Organ Bağışı’ projesi oldu. Bu projede öğrenciler gönüllü olarak kan ve organ bağış kampanyalarına katılıyor. Genç, bu yıl bağışçılardan 850 ünite kan topladıklarını önümüzdeki mayıs ayında yapacakları kampanyada hedeflerinin bin ünite kan bağışı olduğunu kaydetti. Müdür Genç, 5 yıldan buyana İlçe Sağlık Müdürlüğü ile öğrencilerinin ortaklaşa organ bağış kampanyası yürüttüklerini sözlerine ekledi. Müdür Genç’in konuşmasının ardından projeye katılan öğrencilerden Kübra Bayraklı ve Serdar Er Yüksel de tanıtıma katıldı.

ALMANLARLA KARDEŞ OKUL PROJESİ

huseyin-kalvavan-fotolar-4Hüseyin Kalkavan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde yürütülen ikinci proje ise ‘Kardeş Okul Projesi’. Kardeş Okul Projesi hakkında bilgi veren Müdür Genç, “Okulumuz öğrencileriyle Almanya’daki öğrencileri buluşturmak istedik. Böylece öğrencilerimiz mesleklerinin bir Avrupa ülkesinde nasıl yapıldığını öğreniyor hem de mesleki bilgilerini geliştiriyor.”dedi. Almanya’da staj gören Gizem Kovancı ve Türkiye’de staj gören Alman öğrenci Süliwa Sülino da bu proje hakkındaki tanıtıma katılarak, edindikleri tecrübeleri davetlilerle paylaştı.

BANA SORABİLİRSİNİZ PROJESİ

Müdür Genç, üçüncü olarak ‘Bana Sorabilirsiniz Projesi’ni davetlilere tanıttı. Öğrencilerinin hastanelerde mesai dışındaki zamanlarında vatandaşlara hastanedeki işlemleriyle ilgili yaptıkları yardımları içeren projeye katılan öğrencilerden de tanıtıma katıldı. Yaren Elmacı mesai dışındaki zamanlarında yaşlı insanlara hastanedeki işlerinde yardımcı olmanın kendisini mutlu ettiğini söyledi.

huseyin-kalvavan-fotolar-1GÜNEŞ ENERJİSİNDEN ELEKTRİK ÜRETECEKLER

Daha sonra  ‘Güneş Enerjisi’ projesini tanıtan Müdür Genç, bununla da amaçlarının güneş enerjisinin ülkemizde yaygınlaşmasını sağlamak olduğunu söyledi. Genç, “Güneş enerjisinde ilk sırada yer alan ülke Almanya. Oysa bakıldığında dünya üzerinde güneş alan ülkeler arasında güneş enerjisinden yararlanma bakımından ters orantılı. Ülkemiz Almanya’ya oranla daha fazla güneş görmesine rağmen, bu enerjiden daha az yararlanıyor. Türkiye’de bir okulda ilk olacak projenin maliyeti 90 milyon. Okul aile birliğimiz tarafından maliyeti karşılanan proje ile kışın okulumuzun elektriğini karşılayacağız. Yazın hem okul elektriğini hem de fazlasını üreterek satışını yaparak, okul aile birliğine bir gelir kazandıracağız.”diye konuştu.

KAYAMAKAM BİLGİN ÖĞRENCİLERE TEŞEKKÜR ETTİ!!

Müdür Genç, son olarak Şefkatli Eller Projesi’ni tanıttı. Kaymakam Bilgin’in de uzun uzun anlattığı projeye katılan kursiyerlerden Gülşah Yolal, kendisine bu imkanı sağlayarak, meslek sahibi olmasına neden olanlara teşekkür ederek, “Emeği geçen en başından en sonuna kadar herkese teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı. Programın sonunda okul öğrencileri hep birlikte Kızılay Marşı’nı okudu. Program Kaymakam Bilgin ve protokol üyelerinin ‘Kardeş Okul Projesi’ne katılan Türk ve Alman öğrencilere verdiği ‘Teşekkür’ belgesi ile sona erdi.

Haber/Abdulhamit ALBEZ

Etiketler: » » » » » »
1251 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.