OY KULLANMAK İÇİN NELERE DİKKAT EDİLMELİ

logo

OY KULLANMAK İÇİN NELERE DİKKAT EDİLMELİ

OY KULLANMAK İÇİN NELERE DİKKAT EDİLMELİ

16 Nisan tarihinde gerçekleşecek referandum öncesi bazı illerde sürecin erken biteceğine dair uyarılarda bulunuldu. Doğu illerinde güneşin daha erken batıyor olması dolayısıyla böyle alınan karar, birçok il için geçerli olacak. İşte, referandum günü saat 16.00’a kadar oy kullanacak olan iller ve ehliyetle oy kullanılır mı sorusunun cevabı

Türkiye’nin doğusunda yer alan bazı illerde oy kullanma işlemi 16.00 itibariye sona erecek. Seçmenler, Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis’te 07.00-16.00, diğer illerde ise 08.00-17.00 saatlerinde sandık başına gidecek. Oy kullanmanın bitiş saatine gelindiği halde sandık başında oylarını vermek üzere bekleyen seçmenler, başkan tarafından sayıldıktan sonra sırayla oylarını kullanabilecek. 

EHLİYETLE OY KULLANILABİLECEK Mİ?

Referandumda seçmen bilgi kağıdı gelmeyen vatandaşlar da oy kullanabilecek. Kağıdı bulunmayıp kütüğe kayıtlı olanlar, ibraz edecekleri kimlik belgeleriyle (nüfus kağıdı, resmi daireler veya iktisadi devlet teşekküllerince verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, ehliyet, evlenme cüzdanı) oy verebilecek.
Üzerinde T.C. kimlik numarası olmayan bir kimlik belgesi ibraz eden seçmenin oy kullanabilmesi için bu belgelerin yanında seçmen bilgi kağıdı veya T.C. kimliğini ispata elverişli belgeyi ibraz etmesi gerekecek.  Seçmenler, YSK’nın “www.ysk.gov.tr” internet sitesinden de hangi sandıkta oy kullanacaklarını öğrenebilecek.
Referandumda, “Türkiye Cumhuriyeti Yüksek Seçim Kurulu” filigranlı sarı renkli zarflar ve beyaz renk üstünde “Evet”, kahverengi renk üstünde “Hayır” ibareleri bulunan iki ayrı renkten oluşan birleşik oy pusulaları ile “tercih” mührü kullanılacak.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » »
411 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.