KÖKENLERİ ANADOLU’DAN

logo

KÖKENLERİ ANADOLU’DAN

KÖKENLERİ ANADOLU’DAN

Nature Ecology&Evolution dergisinde yer alan yazıya göre günümüzdeki kedilerin iki esas genetik soyundan birisinin, Dünyaya Anadolu’dan yayıldığı ifade edildi.

Norveç’te bulunan Oslo Üniversitesi ve İngiltere’nin saygın eğitim kurumlarından York Üniversitesi’nin ortak çalışmasında bilim insanları Claudio Ottoni ve Laura Llorente birlikte çalıştı. Uzmanlar Felis silvestris lybica isimli vahşi kedilerin günümüzdeki kedilerin atası olduğunu açıklarken, bu kedilerin Anadolu’dan 10.000 yıl önce dünyaya yayıldığını ifade etti.

DİĞER GENETİK SOY MISIR’DAN

Araştırmacılar kedilerin ‘kendi kendilerine evcilleştiğini’ söylerken, “Çiftçilerin yanında zaman geçiriyor ve köylerde ufak kemirgenleri yiyorlardı. İnsanlarla ilişkileri iyiydi.” yorumunu yaptı. Kedilerin geldiği ikinci kol ise Mısır’dan geliyor. Antik Mısır’da kedi nüfusunun yaygınlaştığını vurgulayan bilim insanları, MÖ 800’de bulunan kalıntıları inceleyerek bu kedilerin Akdeniz’de hızla yaygınlaştığını ve bazı bölgelerde Türk kedilerini geride bıraktığını söyledi.

Genetik incelemeleri tamamlayan uzmanlar günümüzdeki evcil kedilerin ağırlıklı olarak antik Mısır ve Türkiye’den kedilerin genlerini aldığını açıkladı.

KAYNAK: KÖKENLERİ ANADOLU’DAN

Etiketler: » » » » » » » » » »
345 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.