KEMENÇE VE HORON EŞLİĞİNDE AÇILIŞ

logo

KEMENÇE VE HORON EŞLİĞİNDE AÇILIŞ

KEMENÇE VE HORON EŞLİĞİNDE AÇILIŞ

Karadeniz Görele Pide ve Yöresel Yemekler Salonu, efsane pide ustası Engin Sarı’nın yapmış olduğu pide çeşitleri ile Bahçeköy’de hizmete açıldı. Çeşit çeşit çıtır pidenin yanı sıra yöresel yemekleriyle dikkat çeken yeni işletmenin açılışı da kemençe eşliğinde horon teperek yapıldı

Bahçeköy Kemer Mahallesi Meraşal Fevzi Çakmak Caddesi’nde Görele Pide ve Yöresel Ev Yemekleri adı ile hizmete açılan  yeni işletme Karadeniz lezzetlerini müşterilerinin damak keyfine sunmaya başladı. 

Çok sayıda davetlinin katıldığı Görele Pide ve Yöresel Ev Yemekleri’nin açılış kurdelesi işletme sahibi Ali Çamur, tarafından kesilerek hizmete girdi. Ali Çamur, açılışta yaptığı konuşmada, Karadeniz’in pide lezzetlerini, yemek çeşitlerini, hizmetini, konseptini ve yemekten zevk aldığı o eşsiz lezzetleri Bahçeköy’e taşıdıklarını kaydetti.  Pideyi günlük öğünlerin vazgeçilmezi haline getireceklerini söyleyen Çamur, “Görele Pide ve Yöresel Ev Yemekleri, özellikle Karadeniz yemeklerinde, müşterilerimize yeni alışkanlıkların doğmasını da sağlayacak.” dedi.

USTAMIZ EFSANE

‘Karadeniz pidesinin efasnesi’ olarak adlandırdığı 23 senelik pide ustası Engin Sarı’nın Görele Pide ve Yöresel Ev Yemekleri Salonu’nda pideleri yaptığını kaydeden Ali Çamur, “Efsane usta Engin Sarı’nın yapmış olduğu pidelerimiz kavurmalı, peynirli, karışık ve spesiyal olmak üzere hizmet vermekteyiz.”dedi.

YÖRESEL YEMEK VE TATLILAR VAR

Ali Çamur, işletmede hizmete sunulan her ürünün Karadeniz yöresine ait olduğunu belirterek, “Tatlılarımızda yöreseldir. Hamsiköy sütlacı, kabak tatlısı, fındıklı irmik helvamız bulunmaktadır. Bunun yanı sıra yöresel yemeklerde iddialıyız. Özellikle lahana çorbamız harika. Lahana diple, pazı turşusu, İspir fasulyesi ile yapılmış etli kuru fasulyemizin tadına bakmaya herkesi davet ediyoruz. Yine yöresel turşularımız var. Tatmaya değer.”dedi.

BÜTÜN ÜRÜNLER KARADENİZ’DEN

Aynı anda 60 kişinin yemek yiyebildiği yeni işletmenin sahibi Ali Çamur, pidenin lezzet farkının yaşanması için bütün malzemeleri Trabzon’dan temin ettiklerini belirterek, Görele Pide’nin Bahçeköy ve Sarıyer halkının damağında bir ayrıcalık yaratması için, pidede kullanılan kıyma, özel tereyağı ve bütün malzemeleri Trabzon’dan getiriyoruz. Ayrıca bütün çalışanlarımızda yöresel kültürü bilenlerden oluşuyor.”diye konuştu.

KARADENİZ PİDESİ’NİN ÖZELLİĞİ

Ali Çamur’un ‘Efsane usta’ dediği Engin Sarı da Karadeniz pidesinin en belirgin özelliği ve yaptıkları pidenin lezzet farkını yaratan özelliklerden kısaca bahsederken, “Pidemizin özelliği kullandığımız malzemeden gelmekte. Malzememizin tamamı yöresel ve kendi ürettiğimiz malzemelerden oluşuyor. Dışarıdan hiçbir ürün pidemize katmıyoruz. Tamamen kendi üretimimiz. Bir de odun ateşinin verdiği lezzet var. Odun ateşinde pişen pide ince ve çıtır olur.”dedi.

KEMENÇELİ AÇILIŞ

İşletme sahibi Ali Çamur, açılışa davet ettiği Karadeniz’in tanınmış sanatçılarından İbrahim Sancaktar ve ekibiyle horon tepmeyi de ihmal etmedi. Açılış süresince İbrahim Sancaktar ve ekibi kemençe çalıp söyledikleri parçalarla, davetlilere hoş zaman geçirdi.

Paket Servis

Kemer Mh. Mareşal Fevzi Çakmak Cd.No:38A/1 SARIYER

Tel: 0212 226 33 27-28

http://www.sariyerposta.com

Etiketler: » » » » » » » » » » » »
4595 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.