KAZIKLI YOL ÖLÜMLERİ MECLİS GÜNDEMİNDE, Sarıyer Posta

logo

KAZIKLI YOL ÖLÜMLERİ MECLİS GÜNDEMİNDE

KAZIKLI YOL ÖLÜMLERİ MECLİS GÜNDEMİNDE

 

CHP İstanbul Milletvekili Didem Engin, Sarıyer Büyükdere’deki kazıklı yolda sahil kenarında koruma bariyerlerinin olmayışı sebebiyle denize düşerek hayatını kaybedenlerle ilgili soru önergesi verdi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle verilen önergede, “Son 10 yılda Sarıyer sahilinde kaç kişi denize düşerek yaşamını yitirmiştir? İBB bu konuda hangi önlemleri almıştır?” denildi.

Büyükdere’deki kazıklı yolda, sahil kenarında koruma bariyerlerinin bulunmayışı can almaya devam ederken geçtiğimiz günlerde 26 yaşında bir genç de aynı bölgede denize düşerek hayatını kaybetmişti. Yaşanan kayıpları meclis gündemine taşıyan CHP İstanbul Milletvekili Didem Engin, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni (İBB) göreve davet ederek “İBB bir an evvel İstanbul’da sahil kenarlarında can güvenliğini tehlikeye atan bu konuya çözüm bulmalıdır. ‘Kazıklı yol’un ‘ölüm yolu’ olması engellenmelidir” dedi.

“KAZIKLI YOL TEKRAR NE ZAMAN GÜVENLİ BİR HALE GETİRİLECEK?”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu‘nun yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığına yazılı bir soru önergesi veren Didem Engin, ” İstanbul Boğazı dünyada eşi benzeri olmayan bir güzelliğe sahip. Ancak bu güzelliğin yanı sıra, sahil kenarlarında gerekli önlemlerin alınmayışı ne yazık ki vatandaşlarımızın can güvenliğinin tehlikeye girmesine yol açmaktadır” diye konuştu.

“VATANDAŞLARIMIZ İÇİN TEHLİKE ARZ EDİYOR”

Sarıyer sakinlerinin kazıklı yolda bulunan sahil yolunun denize bakan kısmının koruma bariyerlerinin birkaç yıl önce İBB tarafından kaldırıldığını ve bu durumun çok sayıda can kaybına yol açtığını belirttiklerini söyleyen Engin, “Son olarak geçtiğimiz günlerde 26 yaşında bir gencimiz aynı bölgede denize düşerek hayatını kaybetti. Benzeri can kayıplarının ve acıların önüne geçmek için Sarıyer başta olmak üzere İstanbul genelinde gerekli düzenlemelerin ivedilikle yapılması İstanbulluların genel beklentisiyken, İBB’nin konuya yönelik duyarsız yaklaşımı acıları artırmaktadır. Gerekli tedbirler alınmadığı sürece İstanbul sahil kenarları gençlerimiz, yaşlılarımız, çocuklarımız, engelli yurttaşlarımız başta olmak üzere tüm vatandaşlarımız için tehlike arz etmeye devam edecektir” dedi.

“CAN KAYIPLARI İBB’NİN GÜNDEMİNE GİRDİ Mİ?”

Kazıklı yolda son 10 yılda denize düşerek hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısını soran Didem Engin, “Bu can kayıplarının sebebine ilişkin İBB tarafından bir inceleme ya da araştırma gerçekleştirilmiş midir?” diye sordu.

“KORUMA BARİYERLERİ NEDEN TEKRAR TAKILMIYOR?”

Kazıklı yolda deniz kenarındaki koruma bariyerlerinin İBB tarafından birkaç yıl önce söküldüğü ve yenilenmediği iddialarını da gündeme taşıyan Engin, “İddialar doğru ise bu koruma bariyerlerinin yenilenmeme gerekçesi nedir?” dedi. Didem Engin, İçişleri Bakanı’ndan kazıklı yolda yaşanan boğulmalar ve can kayıpları ile bağlantılı olarak koruma bariyerlerinin tekrar yerleştirilmesi yönünde vatandaşlarca İBB’ye sunulan başvuru ya da dilekçe mevcut mudur? Varsa konuya ilişkin dilekçe ve başvuruların bugüne dek dikkate alınmama gerekçesi nedir? Kazıklı yolun tekrar güvenli bir hale kavuşturulabilmesi için vatandaşlarca talep edilen koruma bariyerlerinin tekrar yerleştirilmesi düşünülmekte midir? İstanbul genelinde son 10 yılda kaç vatandaşımız denize düşerek hayatını kaybetmiştir? Can kayıplarını önlemek için İBB tarafından hangi tedbirler alınmıştır?” sorularına yanıt isteyerek “Sarıyer sakinleri bu konunun bir an evvel çözüme kavuşturulmasını talep ediyor. Vatandaşlarımızın doğrudan can güvenliğini tehdit eden bu konunun geciktirilmeksizin gündeme alınması gereklidir” dedi.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » »
462 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.