Kasapçayırı’nda İmam Hatip Lisesi yapımına iptal

logo

Kasapçayırı’nda İmam Hatip Lisesi yapımına iptal

Kasapçayırı’nda İmam Hatip Lisesi yapımına iptal

chpİstanbul Valiliği İl Özel İdaresi tarafından Zekeriyaköy’ün Kasapçayırı mevkiindeki 7,5 dönümlük arazinin 16 derslikli İmam Hatip Lisesi ile 400 öğrenci kapasiteli pansiyon yapılması için Milli Eğitim Bakanlığı Din Eğitimi Genel Müdürlüğü’ne tahsis edilmesi, mahkeme kararıyla iptal oldu.

İstanbul İl Genel Meclisi Üyeleri  İzzet Bayraktar ile İzzet Polat tarafından yalnızca bir ilkokul yapılabilecek büyüklükte olması nedeniyle aynı arazi üzerinde ayrıca İHL ve pansiyon yapılamayacağı gerekçesiyle İstanbul 6. İdare Mahkemesi’nde iptal davası açıldı.

Kasapçayırı’ndaki arazinin tahsis kararının iptaliyle ilgili Sarıyer Posta’ya açıklamada bulunan İzzet Bayraktar, “Mülkiyeti İstanbul İl chp1Özel İdaresi’ne 2ait 7.458,84 metrekare büyüklüğündeki arazi 16 derslikli İHL ile 400 kapasiteli öğrenci pansiyonu yapılması için İl Genel Meclisi’nde 5 Mart 2012’de alınan kararla Milli Eğitim Bakanlığı Din İşleri Genel Müdürlüğü’ne tahsis edildi. Ancak o arazi yalnızca bir ilkokul yapılabilecek büyüklükte olduğu için dava açtık ve İstanbul 6. İdare Mahkemesi tarafından 12 Haziran 2013’te verilen kararla tahsis olayı iptal edildi” dedi.

İzzet Bayraktar, arazinin daha önceki sahibi tarafından İl Özel İdaresi’ne bir ilkokul yapılması amacıyla bağışlandığı ve bağışın amacından başka bir şekilde kullanılamayacağını belirtti.

Mahkeme tarafından verilen iptal kararının gerekçesinde ise lise, Anadolu Lisesi, Ticaret Lisesi ve Kız Meslek Lisesi ile İHL yapılacak arazinin büyüklüğünün 10.000-15.000 metrekare olması gerektiği bu nedenle, Zekeriyaköy Kasapçayırı mevkiindeki 7,5 dönümlük arazinin buna uygun olmadığı belirtildi.

 

2497 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.