Kadir Abi yine Ağabeylik mi yaptı?

logo

Kadir Abi yine Ağabeylik mi yaptı?

Kadir Abi yine Ağabeylik mi yaptı?

Kadir Topbaş’ın yakınları Rumelihisarı’nda salaş çay ocağıyken aldıkları mekana kaçak kat çıkıp kârlı restorana çevirdi.

İstanbul Boğazı’ndaki Rumelihisarı 2007 yılına kadar burada Ali Baba Çay Bahçesi olarak işletilen tek katlı bir bina ve yanında küçük bir ofis odasından ibaret olan mekan,  Özel kanunla korunan İstanbul Boğazı’nda, kaçak yapıyla rant sağlama kervanına Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın akrabalarının da katıldığı ortaya çıktı. İddiaya göre Kadir Topbaş’ın yakınlarının işlettiği bu mütevazi çay bahçesine kaçak kat çıkıp kârlı restorana çevrildi.

Rumelihisarı’nda bir zamanlar üniversiteli öğrencilerin müdavimi olduğu salaş çay bahçesi Ali Baba, iddiaya göre, AK Parti iktidarı döneminde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yakınlarının eline geçti. Sonra Ali Baba’nın adı silinip yerine ‘Lokma’ yazıldı, o mütevazı çay bahçesi kapandı yerine lüks restoran açıldı.

Kat üstüne kat çıktılar

Çay bahçesi, Başkan Topbaş’ın akrabalarına geçince hızla büyüdü. Derme çatma bina gitti. Yerine lüks, 2 katlı bir restoran geldi. Adı da Lokma oldu. AKP her seçim kazandığında ‘Lokma’ da büyüdü. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden ‘izin’ alınarak, yasak olmasına rağmen 2011 genel seçimlerinin ardından mekana ikinci kat çıkıldı. 45 metrekarelik yer iki katına çıkarıldı. CHP yapılan tadilatların kanuna aykırı olduğu iddiasıyla dava açtı. Mahkeme, bilirkişi raporunu dikkate alarak yapılan “kaçak kat” için “basit onarım” dedi. Bu “basit” onarımın ardından mekanın değeri 12 milyon dolara çıktı. Sonra Lokma her seçimde bir kat büyüdü, kaçak katlara bir de yönetim katı eklendi.

Topbaş’ın yengesi işletiyor

Geçtiğimiz günlerde 40 santimlik yüksekliği bahane edip Beşiktaş’ın stat yapımını durduran iktidar, Boğaz’daki yasadışı yapılaşmayı neden görmezden geldi? Tapuda kargir ev/kargir dükkan olarak görünen restoranın sahibi olarak Emine Kocadağ gözüküyor. Emine Kocadağ kim? Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş’ın halasının oğlu Mevlüt Kocadağ’ın eşi. Kocadağ Ailesi İstanbul’un en büyük iki muhallebici restoranı zincirinden Sütiş’in sahibi. Topbaşlar ise diğer büyük zincir Saray Muhallebicisi’nin. Lokma’nın işletmecisi ise Sütiş’in veliahtı Emre Kocadağ.

Etiketler: » » » » » »
1699 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.