Kadın dayanışması yükseltilmeli

logo

Kadın dayanışması yükseltilmeli

Kadın dayanışması yükseltilmeli

Geçtiğimiz günlerde otobüste şort giydiği için darp edilen, hemşire Ayşegül Terzi’ye destek ve yaşanılan olayı protesto etmek için Şile CHP İlçe Başkanlığı Kadın Kolları, şortlu basın açıklaması yaptı. Açıklamaya, kadınlara destek olmak için İlçe Başkanı Şecaattin Güney’de katıldı.

CHP’li kadınların CHP Şile İlçe Başkanlığı önünde yaptıkları basın açıklamasına katılan tüm kadınların şortlu olması dikkat çekti. Kadınlar arasında, 82 yaşındaki Aynur Üstün’ün de şortunu giyerek basın açıklamasına katılması yoğun ilgi topladı. Emekli İngilizce Öğretmeni olan Aynur Üstün, “Ben yaşım gereği onlarca olayı, darbeyi gördüm. Fakat bu kadar ağır, haysiyetsiz, utanç verici olayları duymaktan artık usandım.” dedi.

“Hak ihlallerinin yoğun olduğu dönemde birlik gerekli”

Şile CHP İlçe Başkanlığı önünde yapılan açıklamada grup adına basın metnini okuyan Gülter Senin şunları söyledi: “Otobüste şort giydi diye bir meczup tarafından saldırıya uğrayan Ayşegül Terzi’ye destek olmak için burada toplandık. Herkesin tatilde olduğu bayramın birinci günü, hastalarımıza yardım ettiği, gecenin sabahında yorgun olarak evine dönmek üzere otobüse binen 23 yaşındaki hemşire, otobüste tanımadığı, ‘sözde erkek’ yolcunun saldırısına uğradı. Hiçbir birey veya zümrenin, kendi gibi düşünmüyor, giyinmiyor, yaşamıyor diye kadın üzerinde tahakküm kurması, daha da ötesi, şiddet kullanması kabul edilemez. Yaşanılan olayın vahim olan bir yanı da, genç bir kadına ‘Şeytansın, ölmelisin’ diyerek bağıran ve darp eylemini gerçekleştiren şahısa, otobüs şoförü dahil hiç kimsenin müdahale etmemesi oldu. Ayşegül hemşireye yapılan şiddetin daha önce benzerlerini de gördük, çok çirkin ve vahim bir olaydır. Üzücü olan yanı da şu ki, cezaların yetersiz kalması. Hak ihlallerinin yoğun olduğu bu dönemde, kadınların dayanışmayı yükseltmesi ve birlik olması gerekir.”

Etiketler: » » » » » » » » »
967 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.