JAPON BİLİM İNSANLARI YER ÇEKİRDEĞİNİN MANTOSUNA SONDAJ YAPACAK

logo

JAPON BİLİM İNSANLARI YER ÇEKİRDEĞİNİN MANTOSUNA SONDAJ YAPACAK

JAPON BİLİM İNSANLARI YER ÇEKİRDEĞİNİN MANTOSUNA SONDAJ YAPACAK

Son yıllarda şiddetli depremlerin yaşandığı Japonya’da bilim insanları, yer çekirdeğinin mantosuna sondaj yaparak depremleri önceden tahmin edebilme imkanlarını araştıracak.

Japon bilim insanları, Chikyu adındaki sondaj gemisiyle yer çekirdeğine kadar sondaj yapma kararı aldı. Bu dev araştırma başarılı olursa depremleri önceden tahmin edebilmek çok daha kolay hale gelecek.

EYLÜL AYINDA UYGUN BÖLGE ARAŞTIRILACAK

Önümüzdeki  Eylül ayında Hawaii’de deneme kazılarına başlayacak olan  Japon araştırmacılar, bölgeden verim elde edemezse alternatif olarak  Meksika ve Kosta Rika kıyılarını tercih edecek. Yer kabuğu, deniz yüzeyindeki kabuktan çok daha kalın olduğu için çalışma alanı olarak okyanus seçildi.

DEPREM ÖNLEMLERİNDE ÇIĞIR AÇABİLİR

Sondaj gemisi Chikyu, denizin 4 bin kilometre deniz yüzeyinin altında ise yaklaşık 6 bin kilometre ilerleyerek, yeryüzü çekirdeğinin mantosuna ulaşacak. Bütün volkanik aktivitelerin gerçekleştiği ve depremlerin ana kaynağı olarak görülen yeryüzü mantosunda depremleri önceden tahmin etmenin yolları aranacak.  Japonya ve  Asya ülkeleri son yıllarda çok sayıda şiddetli depremle boğuşuyor.

YAŞAM DA ARANACAK

Japon araştırmacılar ayrıca okyanus tabanı ve çekirdek arasındaki hattı da inceleme fırsatı bularak, oluşum süreçleri hakkında fikir edinecek. Ayrıca mikrobik yaşam formlarının varlığı da araştırılacak.

2030’DA BAŞLIYOR

Japon bilim insanları 2030’un sonlarına doğru sondaja başlamayı planlıyor. Şu an sondajın yapılabilmesi için en uygun yer aranıyor. Ayrıca araştırma için 542 milyon dolar bütçenin arayışları sürüyor.

 

http://www.sariyerposta.com

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » »
548 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.