İSVEÇLİ ŞİRKET PATRONU ÇALIŞANLARININ İÇİNE ÇİP TAKTI

logo

İSVEÇLİ ŞİRKET PATRONU ÇALIŞANLARININ İÇİNE ÇİP TAKTI

İSVEÇLİ ŞİRKET PATRONU ÇALIŞANLARININ İÇİNE ÇİP TAKTI

İsveç merkezli bir şirket, çalışanlarına dijital kimlik kartı vermek yerine derilerinin altına çip yerleştirerek, güvenli ve teknolojik aletlerle uyumlu çalışılmasını sağlayan bir ortam yarattı.

İsveç’te hayata geçen uygulama kimlik tanımlama sistemlerine yeni bir boyut kattı. Radyo frekanslarını kullanarak kimlik tanımlamaya yarayan çipleri İsveçli şirket çalışanlarının el derisine yerleştirdi. Çalışanlar çip sayesinde elleriyle otomatik kapıları açıp şifreli makineleri otomatik olarak kullanabiliyor.

400 KİŞİYE UYGULANDI

Epicenter adlı İsveçli yüksek teknoloji ofis grubundan yapılan uygulamaya toplamda 400 kişi katılmış. Şirket bu uygulamayla hem zamandan kazanmak hem de “daha güvenli” bir çalışma ortamına sahip olmayı amaçladı.

‘PİRİNÇ TANESİ BÜYÜKLÜĞÜNDE’

Buluşu ofis ortamına uyarlayan İsveçli CEO Patrick Mesterton amaçlarını şöyle anlattı: “Çip büyük bir pirinç tanesi boyunda. Yaklaşık 12 milimetrelik mikro çip bir şırınga yardımıyla derinizin altına yerleştirilerek bir RFID kodu yolluyor. Bu kod çevrenizdeki teknolojilerle iletişime geçebilmenizi sağlıyor. Çipinizi kullanarak kapıları açabiliyorsunuz, yazıcıların güvenlik şifresini kırabiliyor, hatta cep telefonlarıyla iletişime geçip, iş kartınızı ve tüm irtibat bilgilerinizi bir başka telefona aktarabiliyorsunuz.”

http://www.sariyerposta.com

 

Etiketler: » » » » » » » » » » » »
523 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.