İŞTE O SÖZÜN  HİKAYESİ

logo

İŞTE O SÖZÜN  HİKAYESİ

İŞTE O SÖZÜN  HİKAYESİ

Türkiye’de herkesin bildiği ve Kastamonu ile özdeşleşen ‘Taş düşebilir, ayı çıkabilir’ sözünün aslını Kastamonulu Savaş Kaya anlattı.

Geçtiğimiz günlerde Sarıyer-Kastamonuspor maçı öncesinde taraftarların Sarıyer Kastamonulular Derneği’ndeki kahvaltısı sohbeti bol bir atmosferde geçti. Sohbet sırasında Türkiye’de herkesin bildiği ve Kastamonu ile özdeşleşen ‘Taş düşebilir, ayı çıkabilir’ sözü bir kez daha gündeme geldi. Bu sırada araya giren Kastamonulu Savaş Kaya  ‘Taş düşebilir ayı çıkabilir’ sözünün aslını anlattı. Bu sözün hikayesini anlatırken de günümüzden çarpıcı bir örnek veren Kaya, herkesi düşünmeye sevk etti.

İŞTE O SÖZÜN HİKAYESİ

Dernek yönetim kurulu üyelerinin yanında konuşan Savaş Kaya, “Taş düşebilir ayı çıkabilir sözünün ardında aslında inanılmaz bir özveri, kültür yatıyor. Ancak herkes Kastamonulu gördüğünde ‘taş düşebilir ayı çıkabilir’ diyor. Ama şimdi söylediklerimi duyunca nutukları tutulacak!”dedi.

Savaş Kaya şunları dedi: “Kastamonu Bozkurt Orman İşletmeleri’nin il sınırlarında bir çeşme başı var. Ve bu çeşmemiz bir yolun kenarında. Çeşmenin üst tarafında da bir ayı ini varmış. Oradan geçen yolcular, çeşme başında konaklıyorlar, su içiyor, vakit geçiriyorlar. Hepimiz biliriz. Ayılar çok akıllı yaratıklardır. Bu ayı da insanların çeşme başından olmasından rahatsız olunca, gitmeleri için taş atıyor. Benim ecdadımda insanları uyarmak için çeşme başına ‘taş düşebilir ayı çıkabilir’ yazıyor. Şimdi Kastamonulu görünce, ‘taş düşebilir ayı çıkabilir’ diyen kardeşlerimiz, mega kentlerde belediyelerin kazdıkları çukurlara uyarı levhası koyulmadığı için düştüklerinde, 1950’li yıllarda Kastamonu’nun okumamış, köylüsünün yazıyla insanları uyarmasına ne diyecekler.”

http://www.sariyerposta.com/

Etiketler: » » » » » »
2853 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.