İşte hayvanseverlerin karşı çıktığı Kısırkaya’daki dev hayvan barınağı

logo

İşte hayvanseverlerin karşı çıktığı Kısırkaya’daki dev hayvan barınağı

İşte hayvanseverlerin karşı çıktığı Kısırkaya’daki dev hayvan barınağı

1İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Sarıyer – Kısırkaya’da binlerce sahipsiz hayvanın toplanacağı deniz manzaralı bir barınak inşa ediliyor.

Sarıyer Belediyesi Kısırkaya Rehabilitasyon Merkezi yanında inşa edilip, içinde açık ve kapalı barınakların yanı sıra hayvan hastanesinin de olacağı söylenen barınaktan yararlanacak hayvanlar için ambulans hizmeti de verileceği belirtiliyor.

topbas1UZAKTAN CEZAEVİNİ ANDIRIYOR

İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın katıldığı her toplantıda sözünü ettiği Kısırkaya’daki hayvan barınağını basından ilk kez Sarıyer Posta objektifi görüntüledi. Uzaktan inşaat şantiyesi ya da cezaevini andıran bir görüntüye sahip olan hayvan barınağının bir benzerinin de Ümraniye’de yapıldığı açıklandı.

Sarıyer Belediye Başkan Adayı Sedat Özsoy tarafından açıklanan ‘vizyon projeler’ içinde gösterilen hayvan barınağında ilçedeki evcil ve sahipsiz sokak hayvanlarına verilecek sağlık hizmeti kapsamında DSCF9774acil servis, cerrahi müdahale, yoğun bakım hizmetlerinin de olacağı belirtildi.

KUM OCAKLARININ DENİZİ DOLDURDUĞU ALANA YAPILIYOR

Yöredeki kum ocakları tarafından deniz içine yapılan dolgu üzerine kurulan hayvan barınağı çok sayıda açık ve kapalı alandan meydana geliyor. Kapalı bölümlerin içinde küçük odalar, dış kısmında da tel örgüyle çevrili bahçeler bulunuyor. Barınakla ilgili yapılan tanıtımda, idari bina, tedavi gören, sakat, yaşlı, yavrulu anne, tehlikeli ve agresif, küçük tip ırklar, yavrular, sahiplenilebilinir ve sahipsiz köpekler için ayrı ayrı bölümler yer aldığı belirtiliyor.

3SARIYER BELEDİYESİ’NIN BARINAĞI KAPATILACAK

İBB tarafından yapımı devam eden ve içinde 10 bin hayvanın kalacağı barınağının hizmete açılmasıyla birlikte Sarıyer Belediyesi’ne ait Kısırkaya Rehabilitasyon Merkezi’ndeki sahipsiz köpeklerin buraya aktarılacağı belirtildi.

Şu an için 200 civarındaki köpeğin bakımının yapıldığı merkezde tedavi ve kısırlaştırma çalışması da yapılıyor. Ancak barınağın bir hangardan farksız olduğunu belirten hayvanseverler, buranın bir an önce kapatılmasını istiyorlar.

2HAYVANSEVERLER TOPBAŞ’IN YAPTIRDIĞI BARINAĞI ÖLÜM KAMPI OLARAK NİTELİYOR

Öte yandan İBB tarafından yaptırılıp Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın önemli bir hizmet olarak övgüyle sözünü ettiği Kısırkaya’daki barınağı hayvanseverler istemiyor. Barınağın ölüm kampından farksız olacağını söyleyen Hayvanların Yaşam Haklarını Koruma Derneği (HYHKD) tarafından yayınlanan bildiride, “Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun, daha önce de defalarca birçok İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve önceki dönemlerin Çevre Bakanları’nın duyurduğu üzere, İstanbul’a ve Türkiye’nin başka 4illerine yeni devasa hayvan toplama kamplarının “kazandırılacağı”nı öğrenmiş bulunmaktayız.  Yüzyıllardır sokakları bizlerle paylaşan bu hayvanların, kimsenin rahatlıkla ulaşım sağlayamayacağı dağlık, ormanlık alanlarda izole, her türlü yaşamsal ihtiyaçtan uzak toplama kamplarına yasal olarak hapsedileceği bir döneme giriyoruz. Bakan Eroğlu, projelerinin birtakım hayvanseverleri memnun ettiğini söylese de, AB müktesebatı dahilinde metazori bir şekilde mevzuatta yer verilen “STK’lardan görüş alma”, “işbirliği yapma” gibi süreçler, Türkiye’de işlememekte, aksine bu gibi imha projelerinin meşru bir zemine oturtulmasına katkı sağlamaktadır” denildi. (Tuncay DAĞLI)

 

 

 

14866 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.