İKİ MAHALLE’NİN  DAHA TAPU UMUDU MECLİS’TEN GEÇTİ

logo

İKİ MAHALLE’NİN  DAHA TAPU UMUDU MECLİS’TEN GEÇTİ

İKİ MAHALLE’NİN  DAHA TAPU UMUDU MECLİS’TEN GEÇTİ

Sarıyer Belediye Meclisi mülkiyet sorunu ile ilgili olarak, Kazım Karabekir ve Rumeli Hisarı mahalleleri imar ıslah plan çalışması, Meclis toplantısından oy birliği ile geçti. Toplantı pazartesi günü yaşanan kavga nedeniyle zabıtanın aldığı olağanüstü güvenlik önlemleri altında gerçekleştirildi.

Sarıyer Belediye Meclisi Şubat Ayı İkinci Birleşimi, alınan olağanüstü güvenlik önlemleri altında gerçekleştirildi. Yaşar Kemal Kültür Merkezi’ndeki şubat ayı ikinci birleşimi Meclis Başkan Vekili Hüseyin Coşkun yönetiminde gerçekleştirildi. Kazım Karabekir ve Rumeli Hisarı mahalleleri ile ilgili imar ıslah plan çalışması pazartesi günü ilk Meclis toplantısına gelmişti. Halk arasında imar affı olarak da bilinen tapu tahsis belgelerinin verildiği 2981 sayılı kanundan yararlanılması için yapılan çalışma, hafta başındaki toplantıda oy birliği ile komisyona havale edilmişti. Gecekondu mahalleleri için emsal olacak çalışma geldiği gibi yine oy birliği ile kabul edilerek, İstanbul Büyük Şehir Belediyesi’ne gönderildi. Geçen ay da Emirgan Mahallesi’ne ait İmar Islah Planı Sarıyer Belediye Meclisi’nde kabul edilerek, Büyükşehir Meclisi’ne gönderilmişti.

MECLİS’TE GÜVENLİK TEDBİRLERİ ARTIRILDI

Sarıyer Belediyesi Şubat Ayı Meclis Toplantısı’nın ilkinde Ak Partililer ile CHP’liler arasında kavga çıkıp, yumruklaşma yaşanınca bugün yapılan ikinci meclis toplantısında olağanüstü güvenlik önlemleri alındı. İmar Islah Planları yapılan Kazım Karabekir ve Rumeli Hisarı mahallesinden gelen vatandaşlar Meclis salonunu doldurunca, güvenliği sağlamak için koltuk aralarına zabıta memurları da görevlendirildi. Toplantıda onlarca zabıta görev yaparken salonun dört bir yanına yerleştirilen zabıtalar, vatandaşlarla meclis üyeleri, Ak Partililer ile CHP’liler arasında set oluşturdu. Toplantı zabıtanın aldığı güvenlik önlemleri altında başlarken Sarıyer İlçe Emniyet Müdürlüğü’nden polis amirleri de yaşanabilecek bir olumsuzluğa müdahale edebilmek için dışarıda teyakkuzda bekledi. İlçe Emniyet Müdürü Ercan Çamırcı’da toplantı öncesinde Yaşar Kemal Kültür Merkezi’ne gelerek, alınan tedbirler hakkında incelemelerde bulundu. Toplantıda bir ara Ak Partililer ile CHP’li vatandaşlar arasında sataşma olsa da araya giren zabıta olayları yatıştırdı.

ŞUBAT AYI İKİNCİ BİRLEŞİMİ GERÇEKLEŞTİ

Alınan güvenlik önlemleriyle birlikte Meclis Başkan Vekili Hüseyin Coşkun, Meclis toplantısını görüşmelere açtı. Meclis’te ilk olarak gündem dışı görüşmelerin, en sona bırakılması görüşüldü. CHP grubundan gelen teklif üzerine  Meclis Başkan Vekili Hüseyin Coşkun, “Bugün İmar Islah Planları nedeniyle Meclisimizi Kazım Karabekir ve Rumeli Hisarı mahallelerimizden vatandaşlarımızda katılmıştır. Onları bekletmeme adına gündem dışı konuşmaları en sona bırakmak için oylatıyorum.”dedi. Bu teklife Ak Partililer itiraz etti ancak CHP’lilerin oylarıyla meclis üyelerinin gündem dışı yaptıkları konuşmalar, gündem maddelerinin görüşülmesinin sonuna bırakıldı.

GÖKAN ZEYBEK PLANLAR HAKKINDA BİLGİ VERDİ

Daha sonra Meclis Başkan Vekili Hüseyin Coşkun, gündem maddelerine geçti. İlk olarak, gündemin birinci maddesi olan“05.02.2016 tarih ve 2016/8 sayılı, 06.01.2017 tarih ve 2017/3 sayılı Sarıyer Belediye Meclis Kararları gereği hazırlanan Sarıyer Gerigörünüm ve Etkilenme Bölgesi Kazım Karabekir Paşa Mahallesinin bir kısmını kapsayan 1/1000 ölçekli Islah İmar Planı hk. İmar-Hukuk-Gecekondu ve Mülkiyet Sorunlarını Araştırma İnceleme komisyonu müşterek raporu” görüşüldü. Ardından da yine İmar Islah Planları ile ilgili olan ikinci gündem maddesi “05.02.2016 tarih ve 2016/8 sayılı, 06.01.2017 tarih ve 2017/3 sayılı Sarıyer Belediye Meclis Kararları gereği hazırlanan Sarıyer Gerigörünüm ve Etkilenme Bölgesi Kazım Karabekir Paşa Mahallesinin bir kısmını kapsayan 1/1000 ölçekli Islah İmar Planı hk. İmar-Hukuk-Gecekondu ve Mülkiyet Sorunlarını Araştırma İnceleme komisyonu müşterek raporu” görüşülerek karara bağlandı. İmar Islah Planları ile ilgili olarak CHP’li Meclis Üyesi ve Belediye Başkan Yardımcısı Gökan Zeybek, bilgi verdi. Her iki mahalle için hazırlanan planların slayt eşliğinde bir sunumunu yapan Zeybek, Ak Partili Meclis üyelerinden gelen itirazlar üzerine, “Burada İmar Islah Planı ile İmar Planları’nı karıştırmamak lazım. Bizim amacımız  vatandaşın oturduğu yerlerin tapularının verilmesi.”dedi.

BÜTÜN SORUMLULUK BENDE

Meclis’te konuşan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ise tüm mücadelelerinin halkın hak sahibi olması için olduğunu vurguladı. Genç, mülkiyet sorunu ile ilgili yapılan işe birilerinin karşı çıkabileceğini belirterek, “Binanıza ait toprağın tapusunu size, vatandaşımıza vermeye çalışıyorum. Tüm çabamız bunun için. Sizler bana Belediye Başkanı olmam için yetki verdiniz. Ben de hukuki görüş alıp, hukuku dayanak alarak bu çalışmayı yaptırdım. Birileri buna karşı çıkabilir. Mücadelemiz, imar, ıslah planı çalışması ile bir metrekare bile olsa vatandaşımızın adının orada geçmesi ve hak sahibi olmasını sağlamaktır. Burada sonuçta en son imzayı ben atıyorum. Dolayısıyla, hukuki bir sorumluğu varsa ben üzerime alıyorum.”diye konuştu.

VEBALİ ŞÜKRÜ BEY’E AİTTİR

Meclis’te görüşülen Kazım Karabekir ve Rumeli Hisarı mahallelerindeki tapu sorununa çözüm getirmek için yapılan İmar Islah Planları’nın hukuken eksik olduğunu savunan Ak Parti ise buna rağmen ‘Evet’ oyu kullanacağını açıkladı. Ak Parti Grup Başkanı Nurettin Çelik, “Burada yapılan plan değil, sınır tespitidir. Bize göre sonuç çıkması mümkün değil. Buna rağmen, ‘Evet’ diyoruz. Vebali Şükrü Bey’e aittir.” ifadelerini kullandı.

OY BİRLİĞİ İLE KABUL EDİLDİ

Daha sonra Meclis Başkan Vekili Hüseyin Coşkun, Kazım Karabekir ve Rumeli Hisarı mahalleleri ile ilgili imar ıslah plan çalışmasını Meclis üyelerinin oylarına sundu. Yapılan oylamada, hem Ak Parti hem de CHP’nin oylarıyla her iki mahallede oturan vatandaşlara bir umut kapısı olacak planlar ‘Oybirliği ile’ kabul edilerek, İstanbul Büyük Şehir Belediyesi’ne gönderildi. Yapılan oylamanın ardından Meclis’e katılan Kazım Karabekir ve Rumeli Hisarı’nda oturan vatandaşlarda kararı alkışlayarak, salonu boşalttı. Ocak ayında da Emirgan Mahallesi’ne ait İmar Islah Planları Sarıyer Belediye Meclisi’nde oy birliği ile kabul edilerek, Büyükşehir Meclisi’ne gönderilmişti.

Daha sonra Meclis’teki diğer gündem maddeleri görüşülerek karara bağlandı. Meclis diğer gündem maddelerini de oy birliği ile karara bağladı. Meclis’e, Ak Parti İlçe Başkanı Salih Bayraktar ile CHP İlçe Başkanı Mehmet Deniz de katıldı.

Haber/Abdulhamit ALBEZ

http://www.sariyerposta.com

 

 

 

Etiketler: » » » » » » » » » » » » »
2473 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.