İBB’NİN KARARI YARGIYA TAŞINACAK

logo

İBB’NİN KARARI YARGIYA TAŞINACAK

İBB’NİN KARARI YARGIYA TAŞINACAK

Sarıyer Belediyesi, 2981 sayılı yasa çerçevesinde gecekondu mahallelerinin imar ıslah planlarını Meclis gündemine almadan geri gönderen İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin uygulamasını yargıya taşıyacak. Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, “Kurum olarak yasal çerçevede mücadelemizi sürdüreceğiz. Bu karara karşı dava açacağız.”dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Sarıyer Belediyesi’ni iade edilen 250 bin kişinin tapu umudunu taşıyan Islah İmar Planları’na ilişkin Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, bir basın açıklaması düzenledi. Genç, Sarıyer Belediyesi olarak Büyükşehir Belediyesi’nin Meclis gündemine dahi taşımadan Islah İmar Planları’nı iade ettiği uygulamaya karşı dava açacaklarını belirtti.

YAŞAR KEMAL KÜLTÜR MERKEZİ’NDE TOPLANTI DÜZENLENDİ

Sarıyer Meclisi’nden geçen Islah İmar planlarının İBB Meclisi’nin gündemine alınması beklenirken, dün Sarıyer’e şok bir haber gelmişti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Planlama Dairesi, tüm imar ıslah planlarını Büyükşehir Meclisi’ne göndermeden Sarıyer Belediyesi’ne iade etti. Bu haberin ardından Sarıyer Belediyesi, süreci yakından takip eden mahalle dernekleri ve belediye yönetimiyle birlikte bugün akşam saatlerinde Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde bir toplantı düzenledi.

AVRUPA İNSAN HAKLARI MAHKEMESİ’NİN KARARI VAR

Toplantının açılışını yapan Mahalle Dernekleri Temsilcisi Şükrü Aydın, uzun yıllardan buyana tapularının peşinden koştuklarını hatırlatarak, bu mücadeleden vazgeçmeyeceklerini vurguladı. Aydın, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) bu doğrultuda kararları olduğunu dile getirerek, “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararları var. Diyor ki mademki bu insanlar ev yapmış yıkmamışsın, su, elektrik götürmüşsün, hastane, muhtarlık yapmışsın. Artık bu insanların yaşadığı araziler hukuken zaten meşrulaşmıştır. 2981’e göre Türkiye’de boğazın dışındakiler tapularını aldı. Biz dedelerimizden torunlarımıza mücadele verdiğimiz bu süreçte, hiçbir yasaya uymadan bir belediyenin bürokratı bizimle ilgili karar veriyor.”diye konuştu.

BEN BU İŞİN ALTINA BOYNUMU KOYDUM

Ardından kürsüye gelen Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, mahalle derneklerine ve vatandaşlara sitem etti. Büyükşehir Belediyesi’nde yalnız kaldıklarını dile getiren Genç, “Ben bu işin altına boynumu koydum. Eğer oraya halk gelseydi bir daire başkanı öyle bir yazıyı yazıp gönderemezdi. Burada zaten bu karar çıkacaktı. Burada gösterdiğiniz sahiplenmeyi Büyükşehir’de de göstermeniz lazımdı. Biz dedik ki önemli olan Büyükşehir Belediyesi’nden kararın çıkması. Bu meselenin sahiplenilmesi gerekiyor. Birilerinin mahallelerde yaptığı yalan yanlış propagandalar bu işin önüne geçmiş durumda. Seçim malzemesi denildiği zaman sizlerden çıkıp bu işin şu kadar zamandan beri peşindeyiz demenizi beklerdim.”diye sitem etti.

KURUM OLARAK GEREKENİ YAPACAĞIZ

Mahalle dernekleri ve tapu bekleyen vatandaşlara sitem eden Başkan Şükrü Genç, ardından İBB’nin uygulamasına karşı dava açacaklarını söyledi. Genç, “Biz yine kurum olarak bu işin peşini bırakmayacağız. Bu uygulamaya karşı yasal sınırlar içerisinde yapmamız gerekeni yapacağız. Davamızı açacağız. Siz yeter ki sahiplenin.”ifadelerini kullandı.

BASIN TOPLANTIYI TERK ETTİ

Başkan Genç’in ardından söz alan Kazım Karabekir Mahallesi Yardımlaşma Dayanışma Derneği Başkanı Neriman Dülger onlarca kez Islah İmar Planları’nı haber yapan Sarıyerli gazetecilere çattı. Önce Başkan Genç’in sitemli konuşmasına atıfta bulunan Dülger, 10 bin gazete dağıtarak, Islah İmar Planları’na sahip çıktıklarını bu konuda belediyeye destek olduklarını söyledi.  Dülger, “Başkanımın küsmesine gerek yok. 10 bin gazete dağıttık. Mahalle mahalle toplantı yaptık. ‘Biz partili değiliz, bizim seçimimiz evimizdir’ dedik.” ifadelerini kullandı. Dülger, Başkan Genç’e yönelik yaptığı konuşmanın ardından ise anlamsız bir şekilde Sarıyerli gazetecilere tepki göstererek, “Basın bizim sorunumuzu yazmıyor.”ifadesini kullandı. Bunun üzerine salondaki vatandaşlardan da gazetecilere anlamsız sitem sesleri yükselince, basın mensupları toplantıyı terk etti.

Gazetecilerin toplantıyı terk etmesinin ardından Sarıyer Belediye Başkan Yardımcıları Gökhan Zeybek ve Sevgi Atalay ile mahalle temsilcilerinden oluşan divan eşliğinde toplantı devam etti.

http://www.sariyerposta.com

 

Etiketler: » » » » » » » » » » » » »
6924 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.