HIRSIZLIK ÇETESİ ÇÖKERTİLDİ

logo

HIRSIZLIK ÇETESİ ÇÖKERTİLDİ

HIRSIZLIK ÇETESİ ÇÖKERTİLDİ

İstanbul’da aralarında ünlü iş adamı ve profesörün araçlarının da olduğu 35 aracı çalan 14 kişilik oto hırsızlık çetesi çökertildi.

İstanbul’da aralarında ünlü iş adamı ve profesörün araçlarının da olduğu 35 aracı çalan 14 kişilik oto hırsızlık çetesine operasyon düzenlendi. Operasyonun ardından çete çökertildi. Zanlıların hırsızlık anları da saniye saniye kameralara yansıdı.

14 KİŞİ YAKALANDI

Asayiş Şube Müdürlüğü Oto Hırsızlığı Büro Amirliği ekipleri aralarında iş adamı Dinçer Azaphan ve göz hastalıkları uzmanı Prof. Dr. M. Ersin Oba’nın da araçlarının bulunduğu 35 aracı çalan 14 kişilik hırsızlık çetesini yakaladı.

Polis ekipleri 6 aylık takibin ardından kimlikleri tespit edilen şüphelilere 22 Şubat’ta Gazi Mahallesi ve Okmeydaı’nda eş zamanlı operasyon düzenledi. Operasyon kapsamında 14 şüpheli gözaltına alındı. Yapılan aramalarda 35 aracı çalan çete üyelerin beraberinde 4 adet ruhsatsız silah, 1 av silahı, 6 bin 500 sahte dolar, çok sayıda sahte ruhsat, plaka ve belge ele geçirildi. Operasyonda hırsızlık çetesinin çaldığı belirlenen 35 otomobile el konulurken araçlar  Fatih ilçesinde bir otoparka çekildi.

ELEKTRONİK CİHAZLA ARAÇLARIN BEYNİNİ KOPYALADILAR

Yapılan incelemelerde çete üyelerinin elektronik bir cihaz ile kopyaladıkları anahtarlarla araçlara girdikleri tespit edildi. Hırsızların daha sonra çalınmalara karşı koruma olarak oluşturulan ve araç çalıştırma sistemine takılan elektronik devre ‘İmmobilizer’ teknolojilerini devre dışı bırakarak araç beyinlerini etkisiz hale getirdiği belirlendi. Çete üyelerinin, hırsızlık olaylarından sonra da araçlara taktıkları sahte plakalar ve düzenledikleri sahte evraklarla araçların rengini de değiştirerek bir kısmını sattıkları, bir kısmını uyuşturucu sevkıyatında kullandıkları öğrenildi.

ÜNLÜ İSİMLERİN ARAÇLARINI DA ÇALDILAR

Şüphelerin kullandıkları bu yöntemle iş adamı Dinçer Azaphan ve özel bir hastanede göz hastalıkları uzmanı olan Prof. Dr.  Mehmet Ersin Oba’nın da otomobillerini çaldığı öğrenildi. Çete üyelerinin teknik takibe yakalanmamak için kendi aralarında cep telefonlarına indirdikleri İsrail patentli özel bir yazılımla haberleştikleri belirtildi.

http://www.sariyerposta.com

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » »
455 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.