Hayvansever Deniz Alakoç'tan Veteriner İşleri Müdürü Akbulut'a suçlama

logo

Hayvansever Deniz Alakoç’tan Veteriner İşleri Müdürü Akbulut’a suçlama

Hayvansever Deniz Alakoç’tan Veteriner İşleri Müdürü Akbulut’a suçlama

11“ŞİKAYET ETTİM DİYE BANA BAĞIRDI”

Sarıyer’de yaralı halde bulunan bir köpeği tedavi için Rehabilitasyon Merkezi’ne götürmek yerine belediye aracı içinde uzun süre tuttuğu ve bu nedenle ölümüne neden olduğu ileri sürülen görevlinin sorumsuz davranışı, hayvansever Deniz Ergun Alakoç’un tepkisine neden oldu.

Olayla ilgili olarak emniyet görevlilerine tutanak tutturarak şikayetçi olan Alakoç, görevini ihmal eden belediye görevlisini de Sarıyer Belediye Başkanlığı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na şikayet etti.

HAYTAP’A BİLGİ VERDİ, SARIYER POSTA’YA ANLATTI

Yaralı köpeğin tedavi edilmek yerine kapalı bir araç içinde tutulduğunu ve acıdan bağıran hayvanın yardımına gittiklerinde gördüklerine inanamadıklarını söyleyen Deniz Ergun Alakoç, olayla ilgili olarak Sarıyer Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Ayhan Akbulut’un hakaretlerine de maruz kaldığını ileri sürdü.

Kendisinin devreye girip, polislere tutanak tutturmasından sonra Kısırkaya’daki Rehabilitasyon Merkezi’ne götürülen ancak burada birkaç gün sonra ölen köpekle ilgili olarak HAYTAP (Hayvan Hakları Federasyonu) yetkililerini de bilgi sahibi yapan Alakoç, Sarıyer Posta’ya da gelerek, yaşadığı olay ve sonrasındaki gelişmelerle ilgili bilgi verdi ve kamuoyu ile paylaşmak istediğini belirtti.

4“İNSANLIK GÖREVİMİ YAPTIM HAKARETE UĞRADIM”

Alakoç şunları söyledi:

“Geçtiğimiz ay evimin bulunduğu Sarıyer’in Çayırbaşı Mahallesi’indeki AKOM’a ait oto parktaki bir araçtan gelen köpek inleme seslerine kayıtsız kalmayıp dışarı çıktık ve Belediye Hayvan Toplama aracı içinde yaralı bir köpeğin kilitli bırakılıp, gidildiğine şahit olduk ve durumu tespit ettirmek adına polis çağırıp tutanak tutturdum.

Sonrasında kimse ile herhangi bir tartışmaya girmeden tüm yasal yazışmaları yaptım. Ardından Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Metilli’ye gidip olayı anlattım. Kendileri bana, Veteriner İşleri Müdürü Ayhan Akbulut’la da konuşmamı teklif etti ve birkaç gün sonra makamında görüşmek için bir araya geldik. Başkan Yardımcısı Mehmet Metilli, Fen İşleri Müdürü ve Yardımcısının da bulunduğu odaya giren Ayhan Akbulut, benim herhangi bir şey söylememe fırsat vermeden hakkımda ithamlarda bulunmaya başladı. Benim gerçek bir hayvansever olmadığımı, Mehtap Özer isimli başka bir hayvanseverin arkadaşı olduğumu ve hayvansever kuruluşlarına bağlı olduğumu belirtip suçlamada bulundu. Ayrıca yüksek sesle konuşarak, “Sizler, hayvanlar üzerinden prim yapmaya çalışıyorsunuz. Ben, sizin neyin peşinde olduğunuzu biliyorum. Siz beni nasıl ve ne hakla şikayet edersiniz” diyerek, olayı geniş boyutlara taşımama tepki gösterdi.

6“HAKARETE UĞRAYINCA MORALİM BOZULDU VE AĞLADIM”

Daha önce hiç karşılaşmadığım böyle bir davranış karşısında moralim bozuldu ve ağlamaya başladım. Oradakiler beni sakinleştirmeye çalıştı ve defalarca özür dilenildi. Ayrıca aracın içinde bırakılan köpekle ilgili gereken işlemlerin yapıldığı söylendi. Fakat daha sonrasında o köpeğin belki de kurtarılacakken o şekilde orada yaralı olarak uzun süre bırakıldığı için sonrasında öldüğünü öğrendim. Ben kişisel olarak insanlık görevimi yaptım ama karşılığında hakarete uğradım. Hiç kimseye karşı olumsuz davranışım yokken maruz kaldığım tutum ve davranışlar nedeniyle de psikolojik olarak çok yıprandım.”

Şu ana kadar hiç bir STK’ya bağlı çalışmadığını, yaralı köpekle ilgili olarak da kimsenin yönlendirmesi ile hareket etmediğini belirten Deniz Ergun Alakoç, “Sade bir vatandaş olarak maruz kaldığım bu sözlü saldırılara sessiz kalınmamasını istiyorum. İyi niyetli bir insan karşısında bile bu şekilde bir tutum sergileyen zihniyetteki kişilerin gerektiği şekilde uyarılmasını, köpeğin ölümünde ihmali olan kişilerin de cezalandırılmasını diliyorum” dedi.

3AYHAN AKBULUT OLAYI DOĞRULADI

Öte yandan makamında yaşanan olayla ilgili olarak bilgi almak istediğimiz Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Metilli’den iki kez randevu istediğimiz halde işlerinin yoğunluğu nedeniyle görüşmemiz mümkün olmadı. Ancak Veteriner İşleri Müdürü Ayhan Akbulut, köpeğin araç içinde kapalı tutulduğunu ve daha sonra götürüldüğü Kısırkaya Rehabilitasyon Merkezi’nde tedavi edilirken öldüğünü doğruladı.

Deniz Ergun Alakoç’a karşı herhangi bir yanlış tutum ve davranış sergilemediğini söyleyen Akbulut, “Ben yaşamımda kimseye bağırmam, yüksek sesle de konuşmam. Beni yanlış anlamış” dedi.

1“İHMALİ OLAN GÖREVLİYİ UYARDIM”

Ölen köpeğin vücudunda yoğun enfeksiyon tespit edildiğini ve acı çekmesinin de bu durumdan kaynaklandığını belirten Akbulut, “Benim izinli olduğum günlerde yaşanan olayda yaralı köpeği bulunduğu yerden alıp, Rehabilitasyon Merkezi’ne götürmesi gereken görevlinin bir hatası olmuş. Ben kendisini uyardım. Ancak Deniz Ergun Alakoç olay sırasında polise tutanak tutturup, şikayetçi olmuş. Bana göre bir yerde bir yanlış varsa ilgililerine iletilir ve düzeltilmesi sağlanır. Oysaki kendini ve çevresini övüp, yüksek makamlarda tanıdıkları olduğunu söyleyerek bizim üzerimizde baskı kurmaya çalıştı. Daha önce de bizi ve diğer başkan yardımcımızı arayıp, rehabilitasyon Merkezi’ni ziyaret etmek istediğini söylemişti. ‘Edebilirsiniz’ demiştim. Ortada bir şey yokken, tanımadığım bir insan neden böyle davranıyor ne istiyor bilemiyorum” diye konuştu.

Ayhan Akbulut, İstanbul’un birçok ilçesinden toplanan sahipsiz köpeklerin getirilip Sarıyer’in ormanlık alanlarına bırakıldığını, yaşanan olayların sıkıntısını da kendilerinin çektiğini ekledi. (Tuncay DAĞLI)

 

3191 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

#

Hayvansever Deniz Alakoç’tan Veteriner İşleri Müdürü Akbulut’a suçlama” için 1 yorum

  1. sedat topçu : diyor ki:

    2000 yılından bu zamana kadar sarıyer belediyesinde çalışıyorum ayhan beyle birlikte çalışmadıysakta kısmen çalışmalarımız oldu sarıyer belediyesinin en kibar insanı diyebilirim deniz hanıma itici kırıcı davrandığına inanmıyorum duyarlı bi hayvan sever olduğu içinde kendim adıma deniz hanıma teşekkür ediyorum bende fanatik bi hayvan severim sokak hayvanlarının bana aylık maaliyeti bir asgari ücrte yakın sokak hayvanlarını sevelim sahiplenelim saygılarımı sundum güzel günler diliyorum