HALKIN TAPU ÇÖZÜMÜNE SABOTE

logo

HALKIN TAPU ÇÖZÜMÜNE SABOTE

HALKIN TAPU ÇÖZÜMÜNE SABOTE

Sarıyer Belediye Meclisi Şubat Ayı toplantısında çıkan tekmeli tokatlı kavganın ardından Belediye’den yazılı bir açıklama yapıldı. Ak Parti Meclis Üyesi Abdullah Akşahin’in iddialarına cevap veren Belediye Başkan Yardımcısı Gökan Zeybek, “Halkın tapu çözümüne sabote” diye kavgayı yorumladı!

Sarıyer Belediye Meclis’i Pazartesi günü Rumeli Hisarı ve Kazım Karabekir Paşa Mahallleri’nin imar ıslah planları ve mülkiyet sorununun görüşülmesi gündemiyle toplandı. Ancak gündem dışı söz alan Ak Partili Belediye Meclis Üyesi Abdullah Akşahin’in gündeme taşıdığı iddialar Meclis’in karışmasına neden oldu.  Akşahin, Sarıyer Belediyesi’nin personel hizmet alımı ihalesinde 8 milyon liralık yolsuzluk yaptığını iddia etti. Kürsüden inerken de Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’e parmak sallayan Akşahin’in bu hareketinin ardından ortalık karışmıştı. Meclis’te tekme tokat birbirine giren Ak Partililer ile CHP’lileri yumruklaşmaya vardıran idialara Sarıyer Belediyesi’nden açıklama geldi. Akşahin, Sarıyer Belediyesi’nin personel hizmet alım ihalesi kapsamında çalıştığı Beltur firmasının sahte teminat belgesi vererek belediyenin zarara uğratıldığını iddia etmişti. 

CEVAP ZEYBEK’TEN GELDİ

Belediye Başkan Yardımcısı Gökan Zeybek’in tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Sarıyer Belediyesi söz konusu firma ile 2015 yılı başından başlayarak 36 ay sürecek olan personel hizmet alım ihalesini 2014 yılında gerçekleştirdi. Söz konusu firma Bank Asya üzerinden teminat mektubu verdi. 2016 yılı 15 Temmuz Darbe girişimi sonrası Bank Asya ismi geçen tüm dosyalar ile ilgili Başkan Şükrü Genç’in talimatıyla yapılan incelemede söz konusu dosya ile ilgili olarak teminat mektubunun geçersiz olduğu ortaya çıkarıldı. 2016 Ağustos ayı sonu itibarı ile yasal süreç beklenerek firma ile ihale iptal edildi. Geriye kalan 16 aylık ödeme tutarı olan 76 milyon Türk Lirası ödenmemiş olmakla birlikte söz konusu olan teminat mektubu karşılığı 8 milyon Türk Lirası belediye bütçesine gelir olarak kaydedildi. Böylece belediye herhangi bir zarara uğramadığı gibi personelinin yaklaşık 5-6 aylık maaşına karşılık gelen bir meblağı bütçesine aktarmıştır. Bu çalışma kapsamında Sarıyer Belediyesi zarar uğramadığı gibi, SGK ve Vergi Dairesi gibi kamu kurumların da zarara uğraması engellendi. Sarıyer Belediyesi firmanın yükümlülüğü olan SGK ve vergi dairelerinin paylarını da tahsil ederek kurumların bütçesine aktarılmasını sağlamıştır.” ifadelerine yer verildi.

Gökan Zeybek “Kimse gerçek dışı iddialar ile gündem değiştirmeye çalışmasın Ferahevler’de metrekare birim fiyat için 3-4 bin liralar telaffuz edilirken biz bu rakamı, vatandaşımızın lehine ve yasanın amir hükmüyle Ayazağa’da 250 lira olarak belirledik. Bu insanları rahatsız ediyor, biliyor musunuz?” diye konuştu.

http://www.sariyerposta.com

Etiketler: » » » » » » » » » » » » »
2647 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.