Halk Ozanı Sarıyer’de Anıldı

logo

Halk Ozanı Sarıyer’de Anıldı

Halk Ozanı Sarıyer’de Anıldı

Sarıyer Belediyesi, ünlü Halk Ozanı Aşık Veysel’i ölümünün 42.yılında düzenlenen etkinlikle andı. Aşık Veysel için TİM Maslak Show Center’da gerçekleştirilen programda Türk Halk Müziği Sanatçıları Zara ve Cengiz Özkan sahne aldı.

aşık

Sarıyer Belediyesi Halk Ozanı Aşık Veysel’i ölümünün 42.yılında TİM Maslak Show Center’da gerçekleştirilen etkinlikle andı. Anma etkinliğine Türk Halk Müziği Sanatçıları Zara ve Cengiz Özkan, Şef Zafer Gündoğdu yönetiminde, Sarıyer Oda Orkestrası eşliğinde Sarıyer Belediyesi Halk Müziği Korosu sahne aldı. Etkinliğe Sarıyerliler yoğun ilgi gösterdi. Salon Aşık Veysel sevenleriyle doldu.

Halk Ozanı’nın Türküleri seslendirildi

 

Halk şairinin eşsiz türkülerinden yola çıkılarak hazırlanan gecede sahne alan Türk Halk Müziği sanatçıları Zara ve Cengiz Özkan, muhteşem performansları ile salonu dolduran binlerce Sarıyerliyi alarak Anadolu’yu bucak bucak gezdirdi.  Zafer Gündoğdu yönetimindeki Sarıyer Belediyesi Halk Müziği Korosu,  “Ben bir insanoğlu sen bir dut dalı / ben babamı sen ustanı unutma” diyen Veysel’in insanlığa, aşka ve doğaya çağıran benzersiz ezgilerini seslendirirken, kendilerine Sarıyer Oda Orkestrası eşlik etti.

 Özer:  Aşık Veysel vatan sevgisini yüreğinde duyan şairdir

özer

Anma programına katılan Aşık Veysel’in torunu Çiğdem Özer, dedesi ile ilgili anılarını paylaşırken, “Aşık Veysel vatan sevgisini yüreğinde duyan şairdir. Halkımızın birlik ve beraberlik içinde yaşaması için sazının teline vurmuş dil, din ve mezhep ayrımı gözetmeksizin insan olmayı her şeyin üzerinde tutmuştur. Aşık Veysel dizeleriyle 21.yüzyıl Türkiye’sine seslenmiştir. Mezheplerin, inançların birbirlerine hoşgörüsüz davrandığı günümüzde Aşık Veysel’in birlik ve beraberliğimiz için 50 yıl önce söyledikleri bugünde bizim yolumuzu aydınlatmalı ve rehber olmalı” dedi.

 

Genç:  Gönül gözümüzü sonuna kadar açmak zorundayız

Ünlü ozan Aşık Veysel anısına düzenlenen gecede konuşma yapan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç:

şükrü genç‘’Neşet Ertaş, nerede bir türkü söyleyen görürseniz hemen yanına oturun, kötü adamın türküsü olmaz der. Dostlarım, Aşık Veysel’in gözlerinin görmüyor olmasını türkü dostları hiç fark etmediler. Gönül gözü kapalı olursa hiçbir şey görmemiz mümkün değil. Onun için bizler gönül gözümüzü sonuna kadar açmak zorundayız. Aşık Veysel’imizin Sarıyer’de anılması bizim gurur kaynağımızdır” şeklinde konuştu.

 Nevruz coşkuyla karşılandı

 

Baharın müjdecisi nevruzun gelişi dolayısıyla Şair Ahmet Arif’in “Dağlarıma Bahar Gelmiş Memleketimin” şiirinin eşsiz dizeleriyle hazırlanan klip sonrasında sahnede yerini alan Sarıyer Belediyesi Halk Dansları Topluluğu tarafından yapılan Semah ve Şaman gösterisi izleyicilerin beğenisini topladı.

Çanakkale Zaferi Anıldı

aşık veysel 3Gecenin sonunda Zafer Gündoğdu, Çanakkale Zaferi’nin 100. Yılı ile alakalı bir konuşma yaptı. Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Cengiz Özkan, Zara, Çiğdem Özer ve vatandaşlar ayakta hep bir ağızdan ‘’Çanakkale İçinde Vurdular Beni’’ türküsünü söyledi.

Etiketler: » » » » » » » » » » »
1822 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.