Ali Genç,'Hiç bir partinin derneği olmayacağız'

Ali Genç,'Hiç bir partinin derneği olmayacağız'

30 Aralık 2013 Pazartesi 17:17
2782 Okunma
Ali Genç,'Hiç bir partinin derneği olmayacağız'

genç


Sarıyer Sivaslılar Derneği Başkanı Ali Genç ile Sarıyer'e dair bir söyleşi gerçekleştirdik. Ali Genç yapmış olduğu değerlendirmede önemli açıklamalarda bulundu. Sarıyer'de Sivaslıların etkin gücü haline gelen Ali Genç, tüm partilere karşı tarafsız ve eşit yaklaşımı ile herkesin saygınlığını kazanmış görünüyor. 


Sarıyer Sivaslılar Derneği Başkanı Ali Genç ile Sarıyer'e dair bir söyleşi gerçekleştirdik. Ali Genç  yapmış olduğu değerlendirmede önemli açıklamalarda bulundu. Sarıyer'de Sivaslıların etkin gücü haline gelen Ali Genç, tüm partilere karşı tarafsız ve eşit yaklaşımı ile herkesin saygınlığını kazanmış görünüyor.

Sarıyer Sivaslılar Derneği hakkında neler söylersiniz?
“Sivil Toplum Örgütleri öncelikle ekonomiye, topluma, sosyal dayanışmaya, birlik ve beraberliğin pekişmesine katkıda bulunmak için vardır. Başkanı olduğum Sarıyer Sivaslılar Derneği, sadece bir yöresel dernekten öte Sarıyerimiz'e, toplumumuza, ülkemize daha da yararlı çalışmalar yapmak amacı ile çalışmaktadır. Sarıyer'de önemli sayıda Sivas’tan gelen hemşehrilerimiz yaşamaktadır. Yöre milliyetçiliği gibi çağ dışı düşüncelerden uzak olan derneğimizin misyonu; her şeyden önce gençlerin eğitimine destek vermek, kültürel etkileşimi sağlamak ve insanlar arasında yardımlaşmayı sağlamaktır. Bunun yanında derneğimizin hedeflerinden birisi de Sivas dışındaki Sarıyerli hemşerilerimizle aramızda kültürel bir köprü vazifesi oluşturarak, kültürel kaynaşmayı sağlamaktır. Karşılaşılan çeşitli zorluklara rağmen belirtilen hedeflere büyük ölçüde ulaşıldığını düşünüyorum.
Sarıyer'de oturan Sivaslı hemşerilerimizin, Boğazın incisi olan Sarıyer'e hizmet edebilmeleri için önlerinin açılması gerekiyor. Çoğumuz Sarıyer'de doğduk ve büyüdük, şimdi Sarıyer'e olan sevgi ve bağlılığımızı yerel yönetici, doktor, mimar, mühendis, hukukçu ve işadamı olarak gösterme zamanı gelmiştir.

Sizce Sarıyer Sivaslılar Derneği'nin gerekliliği ve yürütülmesi hangi açıdan önem arz etmektedir?
Şimdi bu konuya ülke ölçeğinde bakıldığında; demokrasiyle yönetilen ülkelerde, sivil toplum örgütlerinin yönetime yön verme gibi bir misyonları vardır. Taleplerini yasal yollardan yönetime iletmek ve oradan istediklerini alma hakkına sahiptirler. Sarıyer'de yaşayan insanların sivil toplum örgütsüz, yetkili bir mercisiz hareket etme durumları güçtür. Mutlaka bunların belli bir derneği olması lazımdır. Taleplerini ihtiyaçlarını bu dernek vasıtasıyla yönetime iletmeleri gerekir. Ben bu noktada hemşerilerimizi bir araya getirmek, az önce bahsettiğim kültürel ve sosyal faaliyetler kapsamında kaynaştırmak, onları bir arada tutmak, ihtiyaçlarını gidermek ve haklı taleplerini yönetime götürmek, orada çözüm yollarını aramak düşüncesiyle bu derneğe başkanlık yapıyorum.

Yerel seçimlere çok az bir süre kaldı, STK'ların bu dönemdeki önemi için neler söyleyebilirsiniz?
Elbette ki hem yerel, hem genel seçimlerde STK'ların önemli ve yönlendirici olduğunu düşünüyorum. Seçim yaklaştıkça görüşme ve ziyaretlerde sıklaştı, ben Sarıyer Sivaslılar Dernek Başkanı olarak son günlerde siyasilerle daha sık görüşmeye başladım. Son olarak Demokrat Parti İlçe Başkanı Cemal Yıldırım ve Büyük Birlik Partisi İlçe Başkanı Hüseyin Koç ziyaret etti. Bunun yanısıra  KODEF'in Vakıf Başkanı Memduh Uz ve yönetimi tarafından ziyaret edildim.  Sarıyer'e faydalı olacak bir adayın taraftarıyım. Sarıyer'de yoğun yaşayan Sivaslılar, Kastamonulular, Karslılar, Trabzonlular'ın mutlaka Meclis'te yer almaları gerektiğini düşünüyorum.  Önemli olan kişilerin yeteneklerinin ön planda olması. Biz dernek olarak öncelikle mülkiyet sorunu çözülsün istiyoruz. Sarıyer Sivaslılar Derneği her partiye eşit mesafededir ve  sadece aday adaylarının niteliklerine dikkat ediyoruz. Herhangi bir partinin derneği olmayacağız. Bu dernek çok değerli arkadaşlarımız tarafından kuruldu. Bizim için önemli olan nitelikli arkadaşlarımızın hemşericilik dışında yönetimlerde yer almasıdır. Bu başka bir memleketten de olabilir. Biz her zaman nitelikli olan adayların yanında yer alacağız. Eğer Sivaslı bir belediye başkan adayı çıkarsa, Meclis Üyeliğinde Sivaslı olmasına karşıyız. İstiyoruz ki her bölge ve memleketten meclisimizde arkadaşlarımız bulunsun.
Sarıyer'in coğrafi ve nüfus yapısını göz önünde bulundurmak çok önemli. Belediye Başkanı, Başkan yardımcıları, birim müdürleri görevinin ehli olsun, memleketi önemli değil. Hangi parti başa gelirse gelsin mevcut olan başarılı olan yöneticilerin de yerini korumasını destekliyoruz. Ben başa geldim, öbürü gitsin olmamalı. Dernek olarak bizim isteğimiz birşeyler almak değil, birşeyler vermeye gönüllü kişileri öne çıkarmak olacaktır. Bugüne kadar Sarıyer'de Sivaslı bir yönetici göremedik. Sadece Sivaslı değil, Kastamonulu, Erzincanlı, Karslı, Artvinli, Samsunlu gibi yöneticilerde olmadı. Partilerin aday belirlerken adil olmaları gerekiyor. Aday belirlerken elbette hemşeri derneklerinin de görüşü alınmalı.

Sizce yerel seçimlerde ne olur?
Görünen o ki Sarıyer'de süpriz bir aday olmayacak, partilerden aldığımız istihbaratlara göre şimdilik durum böyle. Bizim ancak oy gücümüz var biz beğendiğimiz adaylara destek vereceğiz, hiç bir parti ayırımı yapmadan Sarıyer'e değer katacak, katkı sunacak adayları destekleyeceğiz. 3-4 aydan şu ana kadar 15.0000 Sivaslı hemşerimize ulaşmış durumdayız. Sarıyer'de 75.000 Sivas potansiyeli var, seçime kadar birebir görüşmeler yapmaya da devam edeceğiz. Sembolik olarak gösterilen adaylar da var. Bu kişiler korkak ve ürkek kişilerden seçiliyor. Yani kullanılmak isteniyor ve zaten bu gibi yöneticilerin de kendilerinden başka kimseye faydaları olmuyor. Daha üretken, daha çalışkan, vatandaşa arkasını dönmeyen, Sarıyerliye hizmet aşkıyla dolu olan bir yöneticinin Sarıyer'e yakışacağını düşünüyorum.

Sizin herhangi bir yerden aday olmanız söz konusu olabilir mi?
Ali Genç olarak şahsıma yapılmış çok teklif var, hemen hemen her kesim ve partiden böyle teklifler aldım. Tabi bu beni çok sevindirdi ancak, ben dernek başkanı olarak söz verdim, hiçbir partiden aday olmam söz konusu değil, hepsine teşekkür ediyorum ama siyasetin içinde olmayı düşünmüyorum. Benim amacım ve görevim genç jenerasyonun önünü açarak, o arkadaşlarımıza bilgi birikim ve tecrübelerimizle abilik yapmaktır. Kalifiye olan, herkesi anlayabilecek nitelikte insanlar gerekli Sarıyer'e. Ümit ediyorum bu düşünceler gerçekleşir. Ben 53 yaşındayım, 49 senedir Sarıyerliyim. Tek arzum Sarıyer'in hak ettiği yere gelebilmesidir. Yapılaşmasıyla, sosyal ve kültürel aşamalarla hak ettiği yere gelmesi için herşeyi yapacağız. Büyük Millet Meclisimizde Sarıyer'den milletvekilleri olsun istiyorum. Tüm partilerden meclisimizde Sarıyerlileri görmek istiyorum. Biz STK'lara düşen çok büyük görevler var, en kısa sürede Sarıyer'de etkin olan Sarı Platform Derneği, Kastamonulular Derneği, Giresunlular Derneği, Rizeliler Derneği, Karslılar Derneği, Samsunlular Derneği v.b. davet edip, bir araya gelip toplantı yaparak Sarıyer için neler yapabileceğimizi tartışacağız. Faydalı olmayacaksam benim bu dernekte olmamın bir manası yok, kuvvetli bir sivil toplum örgütüyüz. Partilerle yapılacak olan pazarlık ve güç gösterisine karşıyız. Biz projelerle neler yapabiliriz bunun peşindeyiz.

Sarıyerlilerin derneğe bakış açısı sizce nasıl? 
Derneğimizin bırakmış olduğu intiba çok güzel. Ne mutlu ki herkese dürüstlüğümüzle bu güveni vermişizdir. Her türlü çaba ve fedakarlığı göstereceğiz. Bundan sonra  da konu ne olursa olsun eğer derneğimize ihtiyaç duyulursa biz elimizden gelen çabayı sarf edeceğiz.

Öncelikli hedefleriniz ve beklentileriniz var mı?
Derneğimizin üye noktasında çok büyük bir sıkıntısı yok. Ama üye olarak derneğimize katkı sağlamak isteyen hemşerilerimiz varsa, buradan şunu söylemek istiyorum: Derneğimizin kapısı herkese açık, bize ulaşabilirler. Geldikleri zaman hem derneğe üye olma noktasında olsun, bizimle istişare noktasında olsun, düşüncelerini bizimle paylaşırlar. Bizimle diyalog halinde olarak Sarıyer'e neler yapabiliriz değerlendirmesini yapabiliriz. Derneğimizin 100 kurucu üyesi var. Aramızda Milletvekilleri, hukukçu, doktor, mimar, mahalle muhtarları, iş adamları var. Sarıyer'de bulunan köy dernek başkanları ve kanaat önderleri var. Bunu dışında  AKP ve CHP'den 5 tane Belediye Başkan Aday Adayı bulunmakta. Yapı olarak çok güçlüyüz, böylesine güçlü kurucuları olan derneğimiz Sarıyer'de bir ilk yaratmıştır. Bu da Sarıyerimize verdiğimiz önem ve değerin göstergesidir.

Geçtiğimiz günlerde düzenlenen "Sivaslılar Kahvaltısı" kafaları karıştırdı, açıklayabilir misiniz?
Maalesef bu organizasyonda kurulmayan bir dernek lanse edildi. Acil bir buluşma düzenlendi, Sarıyer Sivaslılar Kültür ve Dayanışma Derneği adı altında. Bu derneğin herhangi bir resmiyeti yoktur  ve dernekler masasına da uygun olmadığını biliyoruz. Bu aşamalarda siz basın mensuplarına büyük görev düşüyor.
Son Güncelleme: 30.12.2013 17:17
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.