GÖREVE İADE KHK’SI GELİYOR

logo

GÖREVE İADE KHK’SI GELİYOR

GÖREVE İADE KHK’SI GELİYOR

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, görevden almalarda yaşanan mağduriyetleri giderecek KHK’ların da çıkartılacağını belirtti. Canikli, KHK’larda mağdurlar için ‘göreve iade’ maddesinin de yer alacağını söyledi.

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Yeni Anayasa ve Başkanlık gündemine ilişkin olarak konuk olduğu bir tv kanalında canlı yayında önemli açıklamalarda bulundu. Görevden almalara ilişkin çıkartılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile mağdur olanlar için bu kez göreve iade KHK’ları çıkartılacağını belirten Canikli, “Yeni KHK’lar gelecek. Yeni KHK ile göreve iade edilenler olacak.” dedi.

NİSAN YA DA MAYIS GİBİ REFERANDUM OLABİLİR

MHP’nin başkanlık için Ak Parti’ye destek verip vermeyeceği ile ilgili konuşan Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Ak Parti ile MHP arasında bir temas olmadığını belirterek, “Nisan ya da mayıs gibi referandum olabilir. MHP Meclis’e gelecek metni önceden bir şekilde görecek. MHP, destek olacağız dediyse, kesinlikle olur” dedi.

BAŞKANLIK SİSTEMİ

Başbakan Yardımcısı Canikli Başkanlık sistemi ile ilgili olarak da konuştu. Canikli, şunları dedi:

“Anayasa’ya ilişkin, başkanlığa dair düzenlemelerin bütçe görüşmelerinden sonra, Ocak ayı içerisinde Meclis’e gelmesi muhtemel.

Anayasa’ya aykırı, de facto bir başkanlık sistemi uygulanması söz konusu değil. Cumhurbaşkanımız istisnasız tüm yetkilerini yasadan alıyor.

GÖREVE İADE MADDESİ OLACAK

İstihbarat ile düzenlemeler masada. İstihbarat yeniden yapılandırılacak. Çalışmaları tamamladık. Etkili bir konu. İstişare süreci biraz zaman alabilir. Bu KHK’ya yetişir mi bilemiyorum. Ama hazırlıyoruz. Görevden iade için KHK geliyor. Öte yandan FETÖ mensuplarının ihracı var. FETÖ iyesi olmayanların sayısı çok düşük. Mağduriyet söz konusu değil, hatalar olabilir. Onları düzeltiyoruz. OHAL biterken bir yetki vereceğiz idareye. Bu kapsamda hata tespit edilirse, düzenleme yıllar sonra da yapılabilecek.”

 

Etiketler: » » » » » » » »
584 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.