Garipçe Köyü garip olmaktan çıkacak ama..!

logo

Garipçe Köyü garip olmaktan çıkacak ama..!

Garipçe Köyü garip olmaktan çıkacak ama..!

İstanbul Boğazı’nın sahil şeridinde, küçük bir koyda kurulan ve tarihi yerleri, doğal güzellikleri, samimi halkıyla insana huzur veren Garipçe, 3. boğaz köprüsü ile gariplikten kurtulacak ama!…

Yakın bir zaman kadar Sarıyer’in sekiz köyünden biriyken, artık ilçenin bir mahallesi olan Garipçe özellikle İstanbul’a yakın yerlerde yaşayanlara günü birlik tatil yapma imkanı veriyor.

3Halkının büyük bir bölümünü Karadeniz Bölgesi’nden göç eden balıkçılar oluşturduğu ve halen geçimlerini balıkçılıkla sağladığı için bu yönüyle bir Karadeniz köyünden farksız olan Garipçe, restaurantlarıyla da ilgi çekiyor. Balık yemek ya da kahvaltı yapmak için Garipçe’ye gidenler, kalabalık şehrin gürültüsünden ve kargaşasından uzak kalma şansını yakalıyorlar. Oksijeni bol temiz deniz havasını solumak, güzel bir manzara seyretmek, tarihi yerleri görmek, şirin restoranlarda balık yemek için Garipçe Köyü en ideal yer olarak görülüyor.

Garipçe’ye gidenler sadece yemek ihtiyacını gidermiyor, Bizans ve Osmanlı dönemine ait Garipçe Kalesi ve Gözetleme Kulesi’ni de geziyorlar.

Garipçe Kalesi restore edilebilir

Osmanlı Padişahı III. Mustafa tarafından, Macar asıllı Fransız mimar Baron François de Tott’a yaptırılan Garipçe Kalesi şu an harabe bir görüntüye sahip olsa muhteşem bir boğaz manzarasına sahip. Garipçe Burnu’ndaki Garipçe Kalesi’nin Anadolu Yakası Poyrazköy Burnu’nda da bir ikizi de bulunuyor. Kaleye çıkanlar hem piknik yapıp hem de doyumsuz bir manzaranın keyfine varabiliyorlar. 3. Boğaz köprüsünün yapımıyla bu manzaraya bir de yenisi daha eklenmiş olacak.

Gözetleme kulesinden nefis fotoğraflar çekilebiliyor

Köyün en yüksek tepesinde olup, ne zaman ve kim tarafından yaptırıldığı bilinmeyen gözetleme kulesi ise bulunduğu yerin yüksekliğiyle masmavi denizi geniş bir açıyla görebilme avantajına sahip. Kuleye çıkan araç yolu yok, fakat yürüyerek çıkılabilen bir yol mevcut. Bunu göze alabilenler Boğazın benzersiz güzelliğinin fotoğrafını çekme fırsatını bulabiliyorlar.

Etiketler: » » » » »
6760 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.