Fırıncılar 1,25’te direniyor: “5 yıldır zam yapmıyoruz geri adım atmayız”

logo

Fırıncılar 1,25’te direniyor: “5 yıldır zam yapmıyoruz geri adım atmayız”

Fırıncılar 1,25’te direniyor: “5 yıldır zam yapmıyoruz geri adım atmayız”

ASarıyer’de ekmek fiyatının aniden 1,25 TL’ye yükseltilmesi vatandaşın tepkisini çekerken, 5 yıldan beri hiç zam yapmadıklarını ileri süren fırıncılar, zamdan geri adım atmalarının söz konusu olmadığını söylediler.

Ekmek zammına ilk tepkiyi koyup, mahalle sakinleriyle birlikte protesto kampanyası başlatan Pınar Mahallesi Muhtarı Aydan Yılmaz’ın da aralarında bulunduğu bir grup muhtar bugün İstanbul Fırıncılar Odası Sarıyer Temsilciliği’nin Yönetim Kurulu Üyeleriyle bir araya geldi. Ekmek zammıyla bir ilgisi olmadığı halde belediye adına toplantıyı organize ederek tarafları bir araya getiren Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Adnan Ayber de konuyla ilgili olarak görüş alışverişinde bulundu.

5MUHTARLARLA FIRINCILAR ZAMMI TARTIŞTI

Vatandaşların tepkisini iletmek için fırıncılarla masaya oturan Muhtarlar Derneği Başkanı ve Darüşşafaka Mahalle Muhtarı Hüseyin Sarıuçak’ın yanısıra, Pınar Mahallesi Muhtarı Ayhan Yılmaz, Emirgan Mahallesi Muhtarı Şakir Şahin ve FSM Mahallesi Muhtarı Osman Karaçam, ekmek zammına karşı olduklarını ve özellikle yoksul ve kalabalık ailelerin mağduriyetlerinin artacağını belirtip, zammın tamamen geri alınmasa bile oranının düşürülmesini talep ettiler.

9BAHATTİN AKGÜL: “GİDERLERİMİZ ARTTI YA ZAM YAPACAK YA DA İFLAS EDECEKTİK”

Fırıncılar Odası Sarıyer Temsilcisi Eşref Keleş’in katılamadığı toplantıda arkadaşları adına zammın gerekçesini açıklayan Yönetim Kurulu Üyesi Bahattin Akgül, “Ekmeğin maliyeti günden güne artarken biz fırıncılar 5 yıldan beri hiç zam yapmadık. Ama giderlerimiz yüzde 80-100 oranında arttı. Un ve maya fiyatı arttı, personel ücreti ve onların sigorta primleri var, fırınlarımız ise ancak yüze 30 kapasite ile çalışırken tüm bunların yanında bir de Büyükşehir Belediyesi’ne ait Halk Ekmek’le rekabet ediyoruz. Bu yükün altından kalkmak mümkün değil. Ya zam yapacak, ya da iflas edip, fırınlarımızın kapısına kilit vuracaktık” dedi.

Bahattin Akgül, bu piyasada yaşamak için rekabete karşı koymanın yanı sıra, kaliteli ürün üretmek ve satmak zorunda olduklarını da belirterek, “Zamdan geri dönmek bu koşullarda mümkün değil ancak yoksul vatandaşlarımız için ücretsiz ekmek verme uygulamasını daha da artırabiliriz. Talep eden vatandaşlarımız muhtarlıklara isimlerini bildirsin, her gün gelip ekmeklerini alsınlar” teklifini getirdi.

10AHMET ODABAŞI: “ZAMDAN GERİ DÖNMEK SÖZ KONUSU DEĞİL”

Vatandaşın ucuz olduğu için Halk Ekmek tarafından üretilen ekmeği tercih ettiğini ve bu kuruluşa ait ekmek büfeleri önünde uzun kuyruklar oluştuğunu söyleyen Ahmet Odabaşı da, “Ekmek zammını geri almamız diye bir şey söz konusu olamaz. Vatandaş Halk Ekmek’i de tercih edebilir. Ama ucuz ekmeğin kalitesinin düşük olduğunun da bilinmesini isteriz. Çünkü un fiyatları ortada, biz kalitesi yüksek un kullanıp, Sarıyerliye iyi ekmek yediriyoruz” diye konuştu.

2HÜSEYİN SARIUÇAK: “EKMEK SOFRANIN OLMAZSA OLMAZIDIR, BU ORANDAKİ ZAM ÇOK OLDU”

Türk insanının sofrasında mutlaka ekmek bulunması gerektiğini söylen Muhtarlar Derneği Başkanı Hüseyin Sarıuçak ise, memurun, işçinin maaşlarına yüzde 25 oranında zam yapılmadığını, yoksul halkın halinin ise ortada olduğunu belirterek, “Biz bu zam karşısında vatandaşımıza yönelik bir çalışma yapmak istedik ve bu nedenle siz fırıncılarla bir araya geldik. Üretim maliyetinizin yüksek olduğunu biliyoruz. Fırınlarımızın hijyenliği, kaliteli üretim yapıldığını da görüyoruz. Ancak bizim halkımız ete, süte, şekere zam yapılsa fazla umursamaz ama ekmek sofraların olmazsa olmazı bir tüketim maddesi olduğundan bu kadar zam göze battı. 25 kuruşluk zam belki daha aşağılara çekilebilir diye düşünmüş ve görüşmek istemiştik” dedi.

7AYHAN YILMAZ: “BU ZAM HALKI DAHA DA MAĞDUR EDER”

Pınar Mahallesi Muhtarı Ayhan Yılmaz da amaçlarının bağcıyı dövmek değil üzüm yemek olduğunu belirtip, “Biz sizinle vatandaş arasında köprü olmak istiyoruz. Fırıncılar olarak siz zammın bu kadar olmasını gerekli gördünüz ama sokakta sıkıntı var. Halkın bu fiyata ekmek yemesi onları daha da mağdur eder” diye konuştu.

FSM Muhtarı Osman Karaçam ile Emirgan Muhtarı Şakir Şahin de zammın geri çekilmesi için diretti ancak zammı uygulama konusunda kararlı olan fırıncıları ikna etmek mümkün olmadı.

6ADNAN AYBER: “ZAMMIN ZAMANI YANLIŞ OLDU”

Toplantıda arabulucu görevi üstlenen Belediye Başkan Yardımcısı Adnan  Ayber ise ekmek zammı konusunda Sarıyer Belediyesi’nin oran belirleme ya da karar alma gibi bir yetkisi olmadığını, kararın İBB’yi bağladığını belirterek, “Biz kurum olarak sizlerin sıkıntılarınız biliyoruz. Haksız bir rekabet karşısında mecbur kalıp, zam yapmış olabilirsiniz ancak zam yapmak için sanırım zaman belirlemesi yanlış oldu. İnsanlar bunda siyasi bir neden arama yoluna gitti. Çünkü seçime 50 gün kala bu oranda bir zam yapılması dikkat çekti. Seçim sonrasını bekleyebilirdiniz” diye konuştu. (Tuncay DAĞLI)

2673 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.