Ferahevler Mahalle Muhtarı Turan Öztürk’ten muhtarlık özeleştirisi

logo

Ferahevler Mahalle Muhtarı Turan Öztürk’ten muhtarlık özeleştirisi

Ferahevler Mahalle Muhtarı Turan Öztürk’ten muhtarlık özeleştirisi

AAÖnümüzdeki 30 Mart’ta il ve ilçe belediye başkanları ve belediye meclis üyelerinin yanısıra mahalle ve köy muhtarlarının seçimi için de sandığa gidilecek. Ancak belediye başkanı ve meclis üyelikleri için aday olanların kişisel bilgilerini önceden ilgili kurumlara verdikleri halde muhtar adayları için böyle bir zorunluluk bulunmaması Ferahevler Mahallesi Muhtarı Turan Öztürk tarafından eleştirildi.

Muhtarlığa aday olanların seçim günü kendilerine ait oy pusulalarını sandık çevresine bıraktığını ve seçmenlerin de  bu oy pusulalarını alıp, sandığa atarak seçim yaptığını söyleyen Öztürk, “Seçmenler, muhtar adayını önceden tanıyor ya da tanımıyor, gidip birine oy veriyor. Genelde muhtar adayı çoğu kişi tarafından bilinmiyor. Seçmenin büyük bölümü de adayın ya adını biliyor ya da asılan pankartlardan simasını tanıyıp ona göre oy veriyor. Yani kimdir, neyin nesidir, eğitimi, kişiliği, sağlığı, nedir, nasıldır sorulmuyor. Ruhsal durumu iyi midir?, insanlarla diyaloğu nasıldır, bu görevi yapabilir mi? diye kimse sormuyor. Seçildikten sonra da bu kişiye devletin mühürü verilip, sorumluluk yükleniyor. Böyle bir seçim şekli bence bizden başka hiçbir devlette yoktur” dedi.

BMahallesinde ve kendisini tanıyanlar arasında sorumluluk sahibi, vatandaşlara ilgili, yönlendirici ve aydınlatıcı tavırlarıyla tanınan Muhtar Turan Öztürk’ün bu konudaki özeleştirel yaklaşımı, muhtarlık görevine aday olanların büyük bir mercek altına alınması gerektiği düşüncesini uyandırdı.

Muhtar seçildikten sonra yanına aileden birini sekreter olarak alıp, gün boyu masasında hiçbir iş yapmadan, ya da arkadaşlarıyla takılıp, gününü gün eden muhtarlar da olduğu düşünüldüğünde, Öztürk’ün bu eleştirisinin üzerinde yoğunlaşılıp, muhtarlık seçiminde bazı kriterleri zorunlu hale getirilmesinin gerekli olduğu görülüyor.

2563 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.