Fener’de İSKİ bilmecesi

logo

Fener’de İSKİ bilmecesi

Fener’de İSKİ bilmecesi

Rumeli Feneri Mahallesi’ndeki eski alt yapı nedeniyle sık sık fosseptik borularında patlamalar meydana geliyor. Şikâyetleri üzerine harekete geçen İSKİ ise ihale süreci bile yapılan yatırımı durdurma kararı alarak mahalleliyi mağdur etti.

Rumeli Feneri Mahallesi’nde alt yapı sorunu bir türlü çözülmüyor. Kurulduğu tarihten bu yana alt yapısı değişmeyen bölgede boruların eskimesi ve alt yapının yetersiz oluşu nedeniyle sık fosseptik borularında patlamalar meydana geliyor. Mahallenin birçok sokağında meydana gelen patlamalar çevreye hastalıklar yayıyor. Mikroplu sudan rahatsız olan mahalleli, ise durma tepkili. Defalarca İSKİ’ye yapılan başvurular bile sorunu çözmeye yetmemiş.  Alt yapının değişmesi gerektiği yönünde görüş bildiren İSK, 2014 yerel seçimler öncesi ihale süreci tamamlanan alt yapı projesini bu sefer de durdurma kararı aldı.  Konuyu gazetemize değerlendiren Rumeli Feneri Mahallesi İhtiyar Heyeti Üyesi Hayrullah Konuş, alt yapının değişmesi gerektiğini ifade etti.

“İSKİ fosseptik boşaltmaya gelmedi”

2Sistemin eski olduğunu ve yenilenmesi gerektiğinin altını çizen Konuş, “Köyümüzün mevcut kanalizasyon sistemi İSKİ’nin yapmış olduğu kanalizasyon sistemi değil daha önce köyün meydana gelişinden yapılan sistemdir. Dolaysıyla bu sitem çökmüş bir sistemdir. Şu anki mevcut sistemde borular ve alt yapı kaldırmadığı için hafta en az 3-4 gün İSKİ’ye bağlı araç çelik lağım sularlını çekiyor. Yetersiz kalan borular patlıyor sürekli bu da sızıntıya neden oluyor. Tabi bu arada çoğu zaman İSKİ ekiplerine de ulaşamıyoruz. İSKİ gelmeyince de sular sokak ortasında akıyor. Bu da hastalıkları beraberinde getiriyor. İkinci sıkıntımız İSKİ burayı devalınca kale caddesinde yer alan fosseptik çukur yaptı. İşte onun esas yapılış amacı köydeki lağımların toplanma yeri olacaktı. İSKİ araçları vidanjörlerle çekip alacaklardı. Ama yapıldığı tarihten bu yana bir kere bile İSKİ o fosseptik boşaltmaya gelmedi. Bu yazın olası Karadeniz koyu olduğu için insanlarımız denize giriyor, çocuklarımız sahilde oynuyorlar, dolaysıyla hijyenik olarak da sorunlu bir durum. Kışın soğuk nedeniyle insanlar camlarını ve kapılarını kapatıp oturabiliyorlar evlerinden ama yazın insanlar sıcaktan camını pençecisini açsa lağım kokusu geliyor açamazsa sıcaktan perişan oluyor” dedi.

İSKİ’ye defalarca başvurduklarını belirten Konuş,“Muhtarlık ve halk defalarca başvuruda bulundu. İSKİ aldığı kararla fosseptik çukurunun yan1lış olduğunu ve alt yapısının yenilemesi gerektiğini karar bağladı.  Seçimler önce ihalesi bile yapıldı. Aradan 10 ay geçmesine rağmen her hangi bir ç.alışma başlatılmadı. En son aldığımız bilgilere göre İSKİ yatırımı durdurmuş. Buraya alt yapısını değişmesi gerektiği bilmesine rağmen alınan kararı anlamış değiliz. Yetkililerden istediğimiz bu sorunu bir an önce çözülme kavuşturulmasıdır” şeklinde konuştu.

Etiketler: » »
1438 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

#

Fener’de İSKİ bilmecesi” için 1 yorum

 1. Soner Akgül : diyor ki:

  1) Röportaj yaptığınız kişinin soy adı Konuş değil Konur!
  2) Bu sayın (!) Konur’un üstünde olan kişi yani Sayın(!) Kılınç’ın sorumluluk alması ile çözebileceği bir konu.
  3) Konur seçim günü yaptığı üçkağıtlara kafa yoracağına bugün RUMELİFENERİ için biraz çaba sarfetseydi zaten bu haberi görmüyor olurduk.
  4) Konur’un üstü olan Kılınç ise biraz dominant olup elini masaya vursa şayet yine bu haberi okuyor olmazdık.
  5) Gidin Rumelifeneri’ndeki Barınak Balık Restorant’ına orası hakkında bir röportaj yapın bakalım tek kelime olumsuzluk duyacakmısınız….

  Hileyle düzenbazlıkla seçimden 1 hafta sonra seçim sonuçlarının değişmesiyle ilgilenileceğine RUMELİFENERİ ile ilgilenilmesi bu haberleri ortaya çıkarmazdı… Çünkü olumsuzluklar olmazdı… Biraz da halktan dinleyin de haber yapın isterseniz. Yalakalığın Alemi YOK…!!!!