Fatih Koleji’nin AB Comenıus’a sunduğu 2 proje kabul edildi

logo

Fatih Koleji’nin AB Comenıus’a sunduğu 2 proje kabul edildi

Fatih Koleji’nin AB Comenıus’a sunduğu 2 proje kabul edildi

IMG_0642Fatih Koleji’nin Avrupa Birliği Hayat Boyu Öğrenme Programı’na (Comenius)  sundu “Save Our Water Sources” (Su Kaynaklarımızı Koruyalım) ve “Generations of families – Voices of Europe between 1914 and 2014” (1914-2014 arası kuşaklar/nesiller) adlı projeler seçici kurul tarafından kabul edildi.

AB Comenius’un “Okul Ortaklıkları” programı çerçevesinde yapılan değerlendirme toplantıları ve hareketlilikler de başladı. Fatih Koleji çatısı altında başvuru yapan Topkapı Fatih Anadolu Öğretmen Lisesi ve Topkapı Fatih Anadolu Lisesi’nin 2 projesi de seçici kurul tarafından başarılı bulunarak uygulamaya değer görüldü. Su kaynaklarımızı koruyalım adlı proje ise kurul değerlendirmesinde 100 tam puan alarak en iyi projeler arasında yerini aldı.

Topkapı Fatih Anadolu Öğretmen Lisesi’nin “Generations of families – Voices of Europe between 1914 and 2014” adlı projesi kabul edildi. Proje kapsamında 100 yıllık süreçte nesiller ve yaşam tarzları üzerine kuşaklar arası farkları göz önüne seren derinlemesine bir proje hazırlanacak.

1Avrupa Birliği Hayat Boyu Öğrenme Programı Comenius Okul Ortaklıkları çerçevesinde yapılacak olan projeye ortak olan diğer ülkeler ise Almanya, Lüksemburg, Belçika, İspanya ve İsveç. Proje 2013-2015 yıllarını kapsayacak ve ortak ülkelere toplam 38 hareketlilik gerçekleştirilecek. Proje hazırlık toplantısı 2013 yılının Şubat ayında  tüm ortak ülkelerin katılımıyla Almanya’nın başkenti Berlin’de yapılmış, okulumuzu temsilen Muhammet Güler ve Ahmet Yıldız toplantıda hazır bulunmuştu.

İlk hareketlilik 1-6 Ekim tarihleri arasında Almanya’nın Coburg şehrine yapılacak. İlk proje çalışmaları için Almanya’ya 10 öğrenci ile birlikte İngilizce Zümre Başkanı Ümit Cengiz ve projelerden sorumlu müdür yardımcısı İlhan Türkeri gidecek. İki yıl boyunca diğer ülkelere de çalışma ziyaretleri devam edecek ve 2015 Mayıs ayında Türkiye’ye yapılacak kapanış ziyareti ile proje tamamlanmış olacak.

Projelerin koordinatörü Ahmet Yıldız çok mutlu olduklarını belirterek; “Hem gururluyuz, hem de sevinçli. Çünkü AB Comenius Projelerine iki okulumuzun sunduğu iki proje de kabul edildi Her iki projemizde gayet başarılı projeler zaten bunların sunumlarını yaptığımızda bize ilgili heyetlerde aynı şeyleri söyledi. Şimdi projelerin hareketlilik ve diğer uygulama aşamalarına geçilecek. Emeği geçen öğrenci ve öğretmenlerimizi tebrik ediyorum” dedi.

Avrupa Birliği Hayat Boyu Öğrenme Programı Comenius Okul Ortaklıkları çerçevesinde yapılacak olan “Save Our Water Sources” Su Kaynaklarımızı Koruyalım isimli projesinin ilk toplantısı Norveç’in Larvik şehrinde yapılmıştı. 15-19 Eylül 2013 tarihleri arasında yapılan toplantıya diğer ortak ülkelerin temsilcilerinin yanısıra okulumuzu temsilen Lise Müdürü Ahmet Yıldız katılmış, toplantının ilk gününde tüm temsilciler ülke ve okul tanıtım sunumlarını yaparak, iki yıl devam edecek proje çalışmalarının takvimini ve görev dağılımını yapılmışlardı. Ziyaret çerçevesinde Norveç’in Larvik şehrinde bulunan şehir suyu arıtma tesisi ve atık su artıma tesislerinde incelemelerde  bulunuldu. Ayrıca göl suyunun dağın içerisinden kanallar vasıtasıyla iletilmesi ile çalışan Hidroelektrik Santrali de ziyaret edildi. Thor Heyerdahl School’da yapılan proje toplantısı Larvik şehrinin yerel basınında da geniş yer buldu. Bir sonraki çalışma ziyaretinin İstanbul Topkapı Fatih Koleji’inde yapılması kararlaştırılarak toplantı sona erdi.10 Ekim Perşembe günü Haliç Kongre Merkezinde düzenlenecek Comenius Projeleri değerlendirme toplantısında AB Bakanı Egemen Bağış okulumuza tebrik plaketi takdim edecek.

1363 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.