FARUK ÖZLÜ: TEKRAR GÜNDEME GELEBİLİR

logo

FARUK ÖZLÜ: TEKRAR GÜNDEME GELEBİLİR

FARUK ÖZLÜ: TEKRAR GÜNDEME GELEBİLİR

Geçen haftalarda gündeme gelen tepkiler üzerine komisyona çekilen zeytinlikler ile ilgi reform paketi tekrar gündeme geliyor. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü “Mevcut zeytincilikle ilgili kanun ihtiyaçları karşılamıyor. İhtiyaçlar karşılanmadığı sürece, ihtiyaçlar ortada durduğu sürece bu tekrar gündeme gelebilir” dedi.

Düzce’nin Kaynaşlı Belediyesi tarafından düzenlenen iftarda konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, tepki çeken zeytinlik yasası ile ilgili açıklamalarda bulundu. Üretim reform paketinin 76 maddeden oluştuğunu belirten Özlü, “Reform paketi içerisinde zeytinlikler ile ilgili sadece 2 madde vardı. Onları geri çektik, komisyonda da genel kurulda da ilaveler oldu. 100 maddeyi geçti.” diye konuştu.

“MEVCUT YASA YETERSİZ”

Paketin Türkiye’deki üreticilerin, sanayicilerin önünü açacağını belirten Özlü, “Zeytinlikler konusu aslında paket içerisinde sadece 2 madde, Güney Marmara gibi, Balıkesir, Bandırma gibi bölgeleri düşünmüştük. Bu bölgelerde endüstri bölgeleri kurmak istiyorduk. Halen kurmaya engel bir durum söz konusu değil. Mevcut kanun, zeytincilikle ilgili kanun 1939 yılında çıkmış, bu kanun ihtiyaçları karşılamıyor. İhtiyaçlar karşılanmadığı sürece, bu konu tekrar gündeme gelebilir.” ifadelerini kullandı.

YASA TASARISI ÇOK TEPKİ ALDI

Geçtiğimiz haftalarda meclise gelen sanayi reformu paketinde yer alan zeytinlik alanların sanayi tesislerine dönüştürülmesini öngören yasa çok tepki çekmişti. Türkiye’nin birçok yerinde yapılan protestoların ardından zeytinlik alanlar ile ilgili 2 madde komisyona geri çekilmişti.

KAYNAK: FARUK ÖZLÜ: TEKRAR GÜNDEME GELEBİLİR

 

Etiketler: » » » » » » » » » » » » »
509 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.