FARKLI BİREYLERİN ÖZEL MEKANINA ORTAK OLUN, Sarıyer Posta

logo

FARKLI BİREYLERİN ÖZEL MEKANINA ORTAK OLUN

FARKLI BİREYLERİN ÖZEL MEKANINA ORTAK OLUN

Sarıyer Belediyesi ve İstanbul Zihinsel Engelliler için Eğitim ve Dayanışma Vakfı (İZEV) ortak bir projeye imza atarak Down Town Event Cafe’yi hizmete açacak. İZEV Genel Koordinatörü Merve Kılıç, Sarıyer Belediyesi yeni hizmet binasında 29 Ekim’de açılması planlanan örnek projenin detaylarını gazetemize anlattı.

Kültürel ve sosyal alanda gerçekleştirdiği çalışmalarla adından söz ettiren Sarıyer Belediyesi, özel çocukların hizmet vereceği Down Cafe’yi hayata geçiriyor. İstanbul Zihinsel Engelliler için Dayanışma Vakfı (İZEV) ile birlikte imza atılan Down Town Event Cafe’nin 29 Ekim’de açılması planlanıyor. İZEV Genel Koordinatörü Merve Kılıç, Sarıyer Belediyesi yeni hizmet binasında yer alacak projeyle ilgili detayları gazetemizin Genel Yayın Yönetmeni Levent Pehlivanoğlu’na anlattı.

KILIÇ: İZEV 30 YILLIK DENEYİMİ OLAN BİR KURUM

İZEV’in zihinsel engelliler alanında 30 yıllık deneyimi olduğunu belirten Genel Koordinatörü Merve Kılıç, “Desteklemeye başladığımız gençler şu an 30’lu yaşların üzerindeler. Türkiye’de aslında özel eğitim ve zihinsel engelli olarak tanımlanan bireyler hakkında alt yapının hazırlanması sürecinde büyük faydalar üretmiş bir kurumuz. Eğitim temelli yaklaşımın oturtulması, ilköğretim diplomasının verilmesi hatta bir okulun yaptırılması bizim mütevellilerimizin emekleriyle gerçekleşti. Bugün artık mezun olan gençlerin sosyalleşmesi ve meslek edinmesiyle ilgili süreçleri konuşuyoruz” dedi.

“ENGELLİ DEĞİL FARKLI BİREY DİYORUZ”

Yetişkin özel gençlerin istihdamıi özgürleşmeleri ve bireyselleşmeleri gibi konularla ilgili çalışma yürüttüklerini anlatan Kılıç, “Tarabya, Hacıosman’da Bağımsız Yaşam Evi olarak adlandırdığımız bir yerimiz var. Orada yetişkin farklı bireylerle -biz engelli kelimesini kullanmıyoruz- haftanın 5 günü bir aradayız. Hem kurum içinde hem kurum dışında onları destekliyoruz. Hayatta bireysel olarak var olmalarını sağlayacak her şeyi yapıyoruz. Down Cafe projesi de bu uygulamalarımızdan bir tanesi olacak. Biz genelde gençlerin istihdamıyla ilgili aracılık eden bir kurumuz. Ama uzun süredir kendi istihdam projemizi hayata geçirmekle ilgili bir fikrimiz vardı. Sağ olsun başkanımız Şükrü Genç de zaten gençlerle özel olarak ilgilenen bir belediye başkanı. Belediyenin yeni hizmet binasında bize böyle bir alan temini konusunda büyük kolaylık sağladı” diye konuştu.

 SOSYAL FAYDA ÜRETECEK BİR MERKEZ

Türkiye’de şu an 30’un üzerinde Down Cafe olduğu bilgisini veren Merve Kılıç şöyle devam etti: “Bunlar Türkiye’de önemli adımların atılmasını sağlayan projeler. Geçtiğimiz 10 yıl, bu çocukların bu mesleklerde başarılı birer çalışan olabileceklerini gösteren bir süreçti. Şu an çıtanın biraz daha yukarı çıkması gerektiğini düşünüyoruz. Kendi sosyal projelerimizde de bu şekilde ilerliyoruz. Burayı sadece istihdam alanı değil, aynı zamanda sosyal fayda üretecek çalışmaların bir merkezi haline getirmek istiyoruz. Başlangıçta 10 genç istihdam edilecek. Sadece garson olmayacaklar. Aralarından biri halkla ilişkiler sorumlusu olacak. Serviste de arkadaşlar olacak. Dekorasyon interaktif olacak ayda bir değişecek. Gençlerimizin kendi eserlerini anlatacağı bir sergi alanı gibi olacak.”

“TÜRKİYE’DE VAR OLMAYAN BİR KONSEPT”

“Bu gençleri uzun zamandır desteklediğimiz için onlar özgüvenleri yüksek bireyler. Aynı zamanda normal dediğimiz bireylerden daha etkinler” ifadesini kullanan Kılıç, özel gençlerin pek çok alanda diğer bireylere farkındalık kazandırabileceğini söyledi. Kafeye gelecek normal bireylere bu fikri anlatmak istediklerini dile getiren İZEV Genel Koordinatörü Merve Kılıç, sözlerini şöyle tamamladı: “Şirketlerle yazışıyoruz. Çalışanlarının şirket içi eğitimlerini burada verebilecekleri bir ortam yaratmaya çalışıyoruz. Aslında bu Türkiye’de var olmayan bir konsept. Faklı gençlerimiz burada sadece eleman olarak çalışmayacaklar aynı zamanda kendilerini var edecekler. Event Cafe Down Town’a gelecek misafirlerimizin yardım amacıyla değil, sosyal hayatlarının bir parçası olarak burayı ziyaret etmelerini istiyoruz” dedi.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » »
1500 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.