En yaşanılabilir mahalle: İstinye

logo

En yaşanılabilir mahalle: İstinye

En yaşanılabilir mahalle: İstinye

Gayrimenkul veri şirketi REIDIN’in 62 ili kapsayan çalışmasına göre, Türkiye’de yaşanabilirlik, refah düzeyi ve eğitim seviyesi bakımından en iyi iller İstanbul, Ankara, İzmir ve Muğla olarak belirlendi. İstanbul’un en yaşanılabilir 4 mahallesi arasında İstinye de gösterildi.

Araştırmaya göre, Türkiye’nin yaşanabilir en iyi mahalleleri ise İstanbul’un Etiler, Bebek, Arnavutköy ve İstinye mahalleleri olarak sıralandı – REIDIN Kıdemli Analisti Orhan Vatandaş,“Çalışmanın amacı bölgeleri yaşanabilirlik, refah düzeyi ve eğitim seviyesi bakımından derecelendirmek. REIDIN SED çalışmasıyla segmentasyon, öncelliklerinden gibi ihtiyaçlara göre, her bölgede dönemler bazında değişim ve gelişimler takip edilebilir hale geliyor”

İstanbul dışında ‘a+’ dereceye sahip mahalle yok

SED raporuna göre, 62 ilde gerçekleştirilen çalışmada, ilçe ve mahalleler “A+”, “A”, “A-“, “B+”, “B”, “B-“, “C+”, “C”, “C-” olarak derecelendirildi. REIDIN SED çalışması mahalleler için incelendiğinde, İstanbul dışından “A+” dereceye sahip mahallenin olmadığı dikkati çekti. Bu durumun, sıralama bakımından zirvede yer alan Etiler, Bebek, Arnavutköy ve İstinye gibi mahallelerin Türkiye ortalamasının oldukça üzerinden bir sosyo-ekonomik dereceye sahip olmasından kaynaklandığı belirlendi.

 

Etiketler: » » » » » » » » »
2659 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.