Eğitim Yöneticisi Maksut Balmuk bir kez daha uyardı..!

logo

Eğitim Yöneticisi Maksut Balmuk bir kez daha uyardı..!

Eğitim Yöneticisi Maksut Balmuk bir kez daha uyardı..!

mak1Eğitim İş Sendikası Genel Merkez Özlük Hukuk Danışmanı Maksut Balmuk, Sarıyer’deki okulların imam hatip ve meslek liselerine dönüştürülmeleri sonucu liselerdeki eğitim-öğretimin giderek gerilediğini ve içinden çıkılamaz sorunlarla uğraşıldığını belirterek, “Bu şartlar altında eğitim yapılamaz. Yapılan eğitimin adı eğitim olmaz. Okullar doldur-boşalt istasyonlarına döner, sorunlar artar, güvenlik, şiddet sorunları başlar, başarı düşer” dedi.

“OKUL YAPILMASI İÇİN GÖNDERİLEN ÖDENEK GERİ ALINABİLİR”

Sarıyer Posta’ya açıklamada bulunan Maksut Balmuk, Sarıyer’de yaşanan eğitim sorunlarıyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Genel liselerin kapanmasıyla beraber çıkacak sorunları daha önce ele almış ve velileri uyarmıştık. Bu yıl yaşanacak sorunlarla ilgili köklü tedbirler alınmadığı için bugün gelinen noktada veli mağdur durumda. Üstelik bu mağduriyet sadece ilk kez kayıt olacaklarla da sınırlı değil.

mak44Yıllarca lise binası yapılmayan Sarıyer’de soruna neşter vuracak adımlar atılmadı. Siyasiler her defasında Sarıyer için yapılan yatırımlardan söz etmeye devam etsinler fakat bu eğitimle ilgili köklü adımların atılmadığını söyleyebiliriz.

Yatırım için bekleyen İstinye Anadolu Lisesi’ndeki arsa için devletten ödenek dahi çıkmıştır fakat bürokratik engeller aşılamıyor. Bahçede bulunan İstinye Anadolu Lisesi de, Mustafa Kemal Anadolu Öğretmen Lisesi de kaçakmış bu nedenle yeni binaya da izin verilmiyormuş. Para var, arsa var, okul yapılamıyor. Yıl sonunda da para geri gidecek. Siyaset makamı bu engeli aşmak için uğraşmalı. Bugün denizin dibine eski otelin yenilenmesi yapılabilirken, okul için karşılaşılan kanun Boğaziçi İmar Kanunu…

Bu kanun eli kolu bağlıyor çoğu zaman. Yıllarca Merkez’de Vehbi Koç Vakfı Lisesi, Emirgan’da Özdemir Sabancı, Baltalimanı’nda da Behçet Kemal Çağlar Lisesi sırtladı Sarıyer’in lise eğitimini. Son yıllarda bu okullar da sınavla almaya başlayınca öğrencilerinin yarısından fazlası Sarıyer dışından gelmeye başladı. Son olarak yükü sırtında taşıyan ve geçen yıl yüzlerce öğrenci alan İstinye Lisesi ile Hüseyin Kalkavan Lisesi dönüştürülünce onlar da Sarıyer dışından öğrenci almaya başladı.

29985Bugün gelinen noktada Sarıyer’de liselerde mevcutlar tavan yaptı. Bakanlığın 7 Eylül 2013’te çıkardığı yönetmelikte 40 kişiyi aşmayacak sınıf mevcutları bu sayıları çoktan aştı.

“İMAM HATİPE YER AÇMAK İÇİN NORMAL LİSE SINIFLARI BİRLEŞTİRİLDİ”

İmam Hatip Lisesi’ne dönüşen Yaşar Dedeman Lisesi’nde imam hatip sınıfı açılabilmesi için genel lisenin ara sınıfları birleştirildi. 60-70 mevcutlu sınıflar var. Diğer liselerde de mevcutlar farklı değil. Yıllarca dolmayan Mehmet Şam Ticaret Meslek Lisesi’nde bile mevcutlar standardın üstüne çıkmış durumda.

Sakın ola ki deprem güçlendirmeleri var, liselerde bu yüzden sorun yaşanıyor bahanesine sığınılmasın. Bugün güçlendirmede olan Yaşar Dedeman, Cevat Koçak ve Şükran Ülgezen Meslek Liseleri okullarına geri dönseler bile bırakın bakanlık standardı olan 34’ü, zorunlu halde olması gereken 40 mevcudunun bile üstüne çıkılmış olacak.

“ÖĞRENCİ NAKİLLERİ İÇİN BASKI VAR”

Tüm bunlara ve kurallara rağmen okuldan okula geçmek için başvuranlar da bir başka sorun. Nakil işlemleri okulların yetkisinde olduğu halde üstten gelen listeler ve emirlerle müdahaleler devam ediyor.

Tekrar söyleyelim bu şartla altında eğitim yapılamaz. Yapılan eğitimin adı eğitim olmaz. Okullar doldur-boşalt istasyonlarına döner, sorunlar artar, güvenlik, şiddet sorunları başlar, başarı düşer…

Sarıyer’in çok önemli olduğunu söyleyenler köklü çözüm bulmak istiyorlarsa ellerini çabuk tutmalıdırlar ve sorunları birinci elden dinleyerek, tartışarak geçici çözümler yerine bina yapımı suretiyle kalıcı çözümler bulmalıdırlar.

Çözüm ikili eğitimden geçmemektedir. Normal eğitimle sınıf mevcutlarını düşürecek önlemler alınmalıdır. Bugünün şartlarında ikili eğitim yapacak bir lisede okullar sabah namazını müteakiben açılır, yatsı namazını müteakiben kapanır.

Günü kurtarmaya yönelik tedbirler alanlar unutmasınlar ki kurtardıklarını sandıkları her gün için ülkenin geleceğinden çalmaktadırlar…”

2014 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.