Dr. Cengiz Alp; “Madımak’ı yaşatan zihniyeti kınıyorum”

logo

Dr. Cengiz Alp; “Madımak’ı yaşatan zihniyeti kınıyorum”

Dr. Cengiz Alp; “Madımak’ı yaşatan zihniyeti kınıyorum”

cengiz alp

21 yıl önce Sivas’ta yaşanan Madımak katliamı CHP’li siyasetçiler tarafından kınandı.

Sarıyer’in tanınmış siyasetçisi ve CHP’nin 30 Mart 2014 yerel seçimindeki belediye başkan aday adaylarından Dr. Cengiz Alp de, 21 yıl önce Sivas’ta meydana gelen Madımak katliamını yaşatanları ve o zihniyette olanları kınayarak, “21 yıl önce bizim ülkemizde yaşanan bu Ortaçağ görüntüsünün benzerleri şimdi de Suriye’de ve Irak’ta yaşanmaktadır” dedi.

Madımak olayının bugün Ortadoğu coğrafyasında İslam adına yapılan ancak insanlık onurunu kıran bir davranış olduğunu belirten Dr. Cengiz Alp, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Madımak olayı, bugün Suriye ve Irak’ta İslam adına yapılan vahşetin 21 yıl önce Türkiye yapılmış biçimidir. 21 yıl önce Türkiye’nin aydınları, düşünürleri, yazarları, çizerleri, sanatçıları sadece inançları yüzünden, binlerce insanın gözleri önünde yakıldı. Geçmişte ülkemizde yaşanan ancak şimdi de benzerleri komşu ülkemizde görülen bu vahşeti şiddetle kınıyorum. Ayrıca bu vahşeti yapanların failleri de hala kayıp. Bu kişilerin bir an önce yakalanarak adalete teslim edilmelerini istiyorum. İslam adına yapıldığı ileri sürülen ancak İslamiyet’le hiçbir ilgisi olmadığı gibi insanlık onurunu kırıp, insanları birbirinden ayrıştıran bu anlayışa her zaman karşı oldum ve bu anlayıştakileri de ayrıca kınıyorum.”

Öte yandan CHP Sarıyer İlçe Başkanı Mehmet Deniz ile Kağıthane İlçe Başkanı Zeynel Öztürk de yayınladıkları mesajlarla Madımak katliamını kınadıklarını belirtip, olayda diri diri yakılanları saygınla andıklarını belirttiler.

Etiketler: » » » » » »
645 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.