Doğalgaza Gizli Zam

logo

Doğalgaza Gizli Zam

Doğalgaza Gizli Zam

Doğalgazda birim hizmet bedelinin dolar cinsinden alınması, dolardaki artışların vatandaşa gizli zam olarak yansımasına yol açıyor.

Dağıtım şirketlerinin dolardaki artışı gerekçe göstererek her ay yaptıkları ‘ince ayarlar’ yeni bir zamma dönüştü. Her ay yapılan ayarlamalarla doğal gaza bir yıl içerisinde toplamda yüzde 4’ü bulan zam geldi. Bu artışta abonelerden alınan birim hizmet bedelinin dolar üzerinden alınması etkili oldu. Geçen yıl ekimde, dolardaki artış gerekçe gösterilerek doğal gaza yüzde 9 zam yapılmıştı. Daha sonra doğal gaza yapılan ince ayarlar abonelere gizli zam olarak yansıdı. Konutlarda kullanılan doğal gazın fiyatı yüzde 3,9 artışla 1,1710’dan 1,2170’e çıktı.

Artışta kur etkili

Doğalgaz dağıtım şirketleri, en uygun fiyattan aldıkları gazın maliyetine birim hizmet amortisman bedeli de ekleyerek abonelere satıyor. Birim hizmet bedeli dolar üzerinden alındığı için dolar artışı aboneye gizli zam olarak yansıyor. Vatandaşlar, birim hizmet amortisman bedelinin dolar değil TL üzerinden alınmasını talep ediyor.

Dünyanın en pahalı Doğal Gazı

Türkiye bin metreküp doğal gaz için İran’a 431, Rusya’ya 377, Azerbaycan’a ise 290 dolar ödüyor. İran Doğalgazı; Azerilere göre 141 dolar, Ruslara göre ise 54 dolar daha pahalı. İran 150 dolardan aldığı Türkmen gazını Türkiye’ye yaklaşık üç katına satıyor.

Etiketler: » » » » » »
1629 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.