Derbent'teki kentsel dönüşüm için geçici konutların yapımına başlandı

logo

Derbent’teki kentsel dönüşüm için geçici konutların yapımına başlandı

Derbent’teki kentsel dönüşüm için geçici konutların yapımına başlandı

AASarıyer Çamlıtepe (Derbent) Mahallesi’nde gerçekleştirilecek 1652 adet sosyal konut ile 924 lüks daireden oluşacak toplam 2 bin 576 konutluk kentsel dönüşüm için düğmeye basıldı. Yıkılması planlanan gecekondularda yaşayan ailelerin inşaat tamamlanana kadar yaşayacağı geçici konutların yapımına da başlanıldı.

İLK KEZ SARIYER POSTA GÖRÜNTÜLEDİ

Sarıyer Posta objektifi, Ferahevler’deki kurban kesim yerinin bulunduğu arazi üzerinde temelleri atılan 600 geçici konutun inşaat sahasını görüntüledi. Derbent Mahallesi Muhtarı Metin Ateş, birlikte Einşaat alanını gezdiği gazeteci Tuncay Dağlı’ya verdiği bilgide, “Kentsel dönüşüm projesi kapsamında mahallemizde yapılacak konutların inşaatını Cemre İnşaat firması gerçekleştirecek. Ancak bizim muhatabımız ve projenin garantörü İstanbul Büyükşehir Belediyesi’dir. Geçici konutlar yapıldıktan sonra anlaşma yapılarak projeye dahil edilen mahalle sakinleri buraya taşınacak. Evleri yapıldıktan sonra da oraya geçecekler” dedi.

Ferahevler’de yapılacak geçici konutların yalnızca Derbent’te gerçekleştirilecek kentsel dönüşümde değil, daha sonraki benzer projeler için de kullanılacağı belirtildi.

AÖNCE SOSYAL KONUTLAR YAPILACAK

Öte yandan AK Parti Sarıyer İlçe Başkanlığı tarafından verilen bilgiye göre 4 etaptan oluşacak Derbent Mahallesi Kentsel Dönüşüm Avan Projesi’nin 281 bin 615 metrekarelik alanda gerçekleştirileceği Fbelirtildi. Projenin ilk etabında 386 ada 26 parseldeki 52 bin 719 metrekarelik alana sosyal konut, ikinci etabında 387 ada 66 parseldeki 24 bin 540 metrekarelik alanda yine sosyal konut, üçüncü etabında ise 386 ada 24 parseldeki 99 bin 890 metrekarelik alana ise lüks konut yapılacağı belirtildi. Dördünü etabın gerçekleştirileceği 386 ada 24 parseldeki 15 bin metrekarelik alan için ise herhangi bir proje yapılmadığı bildirildi.

Ayrıca projenin 1. ve 2. etaplarında yapılacak A ve B tipi bloklarda 1652 adet sosyal konut olacağı, 3. Etapta ise C ve D bloklarının inşa edilip, 924 adet lüks konut yapılacağı bilgisi verildi.

 

4987 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.