Cumhuriyet Mahallesi’ndeki cemevinin yapımına başlanıldı

logo

Cumhuriyet Mahallesi’ndeki cemevinin yapımına başlanıldı

Cumhuriyet Mahallesi’ndeki cemevinin yapımına başlanıldı

11AK Parti Hükümeti’nin Demokratikleşme Paketi’nden cemevlerinin ibadethane sayılması yönünde bir kanun teklifi çıkmasa da Sarıyer Cumhuriyet Mahallesi’nde yapımına karar verilen cemevinin inşaatına başlanıldı.

Projesi CHP’li Meclis Üyesi Gökan Zeybek tarafından çizilen cemevinin temel çukuru kazılıp, demirleri döşendi, önümüzdeki Perşembe günü de temel atılacak. Cem Vakfı Sarıyer Şubesi Başkanı Ebu Zeyit Kıral’ın yakından ilgilendiği inşaatın 3 ay sonra kabaca tamamlanacağı belirtildi.

SARIYER’DEKİ ALEVİ VATANDAŞLAR MEMNUN OLDU

33Sarıyer Posta tarafından görüntülenen cemevi inşaatındaki yoğun çalışma göze çarparken Ebu Zeyit Kıral, Gökan Zeybek, Derbent Yardımlaşma ve Güzelleştirme Derneği Başkanı Rıza Coşkun ve proje mimarı Begüm Çiloğlu hep birlikte objektifimize poz verdi.

Ebu Zeyit Kıral, cemevinin yapılmasından çok memnun olduklarını ve inşaatı en kısa sürede tamamlayıp hizmete açmak istediklerini söyledi. 6 katlı olacak cemevi binasının 21×18 metrelik bir alana oturacağı en alt katın otopark olarak kullanılacağı, ikinci katta gasılhane, üçüncü katta aşhane, dördüncü katta konferans salonu, beşinci katta idari kısım, altıncı katta da cemevi olacağı belirtildi.

88CHP- AKP PARTİ-MHP İTTİFAKLA KARAR ALDI

Sarıyer’de uzun süre bir cemevi yapmak için mücadele veren Cem Vakfı Sarıyer Şubesi Başkanı Ebu Zeyit Kıral en sonunda Sarıyer Belediye Meclis’ndeki parti gruplarını tek tek ziyaret edip, destek istemişti. Bunun üzerine Sarıyer Belediye Meclisi, CHP- AK Parti ve MHP’nin oybirliği ile aldığı kararla cemevi yapımına onay vermişti. Daha sonra İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde gündeme alınan karar bir süre İmar Komisyonu’nda bekletilmişti. Ebu Zeyit Kıral ve üç partinin yetkililerin Cumhuriyet Mahallesi’nde yaşayan vatandaşlarla görüşüp, rızalarını almasından sonra İBB Meclisi’ de kararı onamıştı.

 

2691 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.