“Kürsüye helalleşmeye mi çıktın?” denilince bunları söyledi

logo

“Kürsüye helalleşmeye mi çıktın?” denilince bunları söyledi

“Kürsüye helalleşmeye mi çıktın?” denilince bunları söyledi

ACHP’nin İBB ve Sarıyer Belediye Meclis Üyesi Mimar Gökan Zeybek, meclisin 7 Şubat Cuma günü gerçekleştirdiği toplantıda kürsüye çıkıp kentsel dönüşüm konusunda düşüncelerini ifade etmek istedi ancak AK Parti’li bir meclis üyesinin oturduğu yerden “Helalleşmeye mi çıktın?” diyerek sataşması üzerine, konu helalleşmek kavramı üzerine yoğunlaştı ve Zeybek, kamu yönetimi ve siyasi ahlak konusunda ders verircesine bir konuşmada bulundu.

Kürsüye helalleşmek için çıkmadığını ifade eden Gökan Zeybek şunları söyledi:

 B“HIRSIZLIK VE YOLSUZLUKLARIN KONUŞULDUĞU BU ÜLKEDE HELALLEŞMEYİ DİKKATLİ KULLANMAK GEREKİR”

“Buraya helalleşmek için çıkmadım. Helalleşmek dini bir kavramdır ve daha çok meftalar açısından gündemimize gelebilir. 1984’te Sarıyer Belediyesi ilk kurulduğundan beri bütün belediye meclislerinde bir değişim söz konusu olmuştur. Bugünkü belediye meclisindeki arkadaşlarımızın büyük bölümü geçmiş dönemde yoktu, büyük ihtimalle gelecek dönem de yeni arkadaşlar gelecektir. Devamlılık gösteren arkadaşlarımız da olabilir. Bunu da siyasi partilerin teveccühleri belirleyecektir.

Bana göre helalleşmek kavramı çok saygın bir kavramdır. Hele ki son iki ay içinde benim güzel ülkemde, sadece Chırsızlık ve yolsuzlukların konuşulduğu bir ülkede, bu sözcükleri de son derece dikkatli kullanmak gerektiğine inanıyorum.

“BİZE DÜŞEN DEMOKRASİYE OLAN SAYGIYI ARTIRMAKTIR”

Zaten toplum siyasete ve siyasetçiye olan inancını ve güvencini ciddi biçimde yitirmişken, yani siyasetin toplumun sorunlarını çözmesi gerekirken, nasıl hızlı bir biçimde zenginleştiği ve kamu kaynaklarını, türlü biçimlerde yasal olmayan şekillerde kendine ve yakınlarına ya da yakın bulduğu şirketlere aktardığı konuşulurken, haklı ya da haksız, her birimize düşen görev demokrasinin gelişmesi ve kurumsallaşması açısından siyasete olan saygıyı artırmaktan geçer. Siyasete olan saygıyı artırmak, demokrasinin  kurumsallaşmasına, kök salmasına büyük ihtiyaç hasıl olacağı inancındayım.”

3428 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.