CHP'li Bayraktar Büyükdere Fidanlığı’nı kurtarmaya kararlı

logo

CHP’li Bayraktar Büyükdere Fidanlığı’nı kurtarmaya kararlı

CHP’li Bayraktar Büyükdere Fidanlığı’nı kurtarmaya kararlı

izCHP İl Genel Meclisi Üyesi İzzet Bayraktar, İstanbul İl Genel Meclisi’nce alınan kararla mülkiyeti İl Özel İdaresi’ne ait Büyükdere Fidanlığı’nın, İstanbul Büyükşehir Belediye’sine bedelsiz devredilmesinin iptali için yürütmeyi durdurma davası açtı.

Büyükdere Fidanlığı’nın imara açma maksadıyla İBB’ye devredildiğini ileri süren İzzet Bayraktar İstanbul İdare Mahkemesi’ne açtığı dava dilekçesinde şunları söyledi:

 “İstanbul İl Genel Meclisi’nin Temmuz ayı toplantısında, Sarıyer ilçesi Çayırbaşı Mahallesi’nde bulunan Büyükdere Fidanlığı ve bahçıvanlık okulu olarak kullanılan 533 ada 1,2,3,4,5,6,7,8,9 ile 534 ada 1,2,3,4 ve 535 ada 27 parsel nolu taşınmazların rekreasyon alanı olarak düzenlenmesi amacıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne Tahsisine karar verilmiştir.Teklif iki komisyonca görüşülmüş ve her iki komisyonun birlikte hazırladığı rapor oy çokluğu ile 1 Temmuz 2013’te meclisçe kabul edilmiştir. Komisyondaki bazı üyeler ise bu karara muhalif şerhi koymuşlardır.iz3

Gayrimenkullerin bulunduğu alan Sarıyer ilçesinde İstanbul’da gittikçe azalan nadir yeşil alanlardan biridir. Atatürk zamanında burası yerli tarımın kurulabilmesi ve kaliteli tohum üretilebilmesi için kurulmuştur. Ayrıca bünyesinde Türkiye’nin tek bahçıvanlık okulu kurulmuştur. Kurulduğu günlerden son 4-5 yıla kadar fidanlık son derece rantabl olarak çalışmıştır. Yapılan iz2araştırmalarda bütçeyi çok aşırı bir şekilde zorlamayacak yatırımlarla fidanlığın yeniden düzenlenebileceği ve birkaç yılda kendini amorti edebileceği anlaşılmıştır. Bütün bu şartlar varken fidanlık son yıllarda anlaşılmaz bir nedenle bakımsız ve verimsiz kılınmıştır. Ülkemizin şartları göz önüne alındığında bugün deprem sonrası toplanma alanlarının dahi alışveriş merkezleri ve rezidanslara dönüştürüldüğü bir ortamda tahsisin fidanlığı imara açma maksadıyla yapıldığı gün gibi ortadadır.
Tüm bu nedenlerle alınan kararın yasa ve yönetmeliğe aykırı oluşu mevcut bölgenin ihtiyaçları göz önüne alındığında İstanbul İl Genel Meclisi’nce alınan kararın iptali ve ileride telafisi mümkün olmayan zararların önüne geçebilmek açısından yürütmeyi durdurma istemli bu davayı açmak zorunluluğu doğmuştur” dedi.

2016 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.